Mach4 náhodně vyhodí Estop - příčina, řešení

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2020, 5:34

Tohle sem dávám jako ukázku "záhadného chování Machu", o kterém se tu často debatuje. A zároveň kdyby měl někdo podobný problém, možná tu najde inspiraci kde hledat přičinu...

Minulý týden mi Mach náhodně začal vyhazovat Estop (Mach Disabled). Několikrát denně. Nevěděli jsme čím by to mohlo být. V nastavení se nic nezměnilo, nic se neaktualizovalo, nic se nedělalo v rozvaděči ani v PC. Taková otravná záhada :)

Ale nic se neděje náhodou. V Pátek jsem si na ovládacím pultu všiml přicuclejch baterek (magnetické) a teleskopického magnetu. V tu chvíli mi to cvaklo, tohle se změnilo, tohle se tam dalo o víkendu.
IMG_20201214_181126.jpg

Ačkoliv bych neřekl že to může vadit, protože to je přicvaklé na pultu u monitoru a PC je od toho docela daleko, tak to bylo ono, nějaké rušení.

Řešení, sundat magnety :)
IMG_20201214_181146.jpg
Od té doby to neudělalo, takže si dovolím tvrdit že to bylo ono. Tudíž magnetky fuj fuj.
Naposledy upravil(a) Lukas_2 dne 14. 12. 2020, 6:24, celkem upraveno 1 x.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

14. 12. 2020, 6:18

podle fotek to máš ne na monitoru, ale na ovládacím panelu (který se navíc chvěje s mašinou) - ty magnety uvnitř asi na něco působí.

Měl jsem stejnou závadu - samovolný Estop. Nakonec jsem detekoval jako příčinu čínský zaskakovací Estop (také namontovaný na stroji) Prostříkl jsem jej kontoxem, párkrát procvakal a je pokoj. Časem to asi předělám na utěsněný mikrospínač.
(ale že si u toho jeden zanadává :-) )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2020, 6:47

chb píše: 14. 12. 2020, 6:18 podle fotek to máš ne na monitoru, ale na ovládacím panelu (který se navíc chvěje s mašinou) - ty magnety uvnitř asi na něco působí.
Právě že tam nemají ani na co působit. Takhle to vypadá zepředu.
IMG_20201214_192521.jpg
Je tam jen display s teplotami od vřetene, motoru, rozvaděče, obyč. ukazatel otáček a vypínač + tlačítko na odpojení elektrického Estopu. Teoreticky to mohlo ovlivňovat monitor, protože je dotykovej, ale to by určitě "ťukalo" na víc věcí než jen estop... Takže to muselo jít až do PC uplně dole. Do toho pultu s Estop taky ne, protože tam ten Estop odpojuje i napájení driverů, což se nědělo.

To jsou ty pravý problémy. Už by člověk hledal chybu nevím kde, ale taková kravina ho nenapadne :D
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 12. 2020, 7:02

Kdyby to bylo moje, tak bych se asi s takovým vyřešením problému nespokojil. A pořádně bych zkontroloval vše, čím ten e-stop může být ovlivněn (kabeláž, třeba nalomený drát, upadlý pull-up odpor atd.).
Spíš bych čekal, že při tom odstraňování magnetů došlo i k něčemu jinému. Nebo že je tam nějaká synergie, kdy to magnetické pole ovlivnilo něco vevnitř té bedny a něco železného se tam třeba nějak pohnulo a ovlivnilo něco kolem sebe.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2020, 7:12

Mex píše: 14. 12. 2020, 7:02 Kdyby to bylo moje, tak bych se asi s takovým vyřešením problému nespokojil. A pořádně bych zkontroloval vše, čím ten e-stop může být ovlivněn
Jak jsem psal, tenhle Estop není ničím ovlivněn, je to Estop přímo z Machu, z PC, žádné další tlačítko, kabel, svorka... Vlastně ani nevím jestli by se tomu mělo říkat Estop, protože standartně Estop odpojuje drivery (tenhle jen zablokuje Mach). Chovalo se to přesně jako kdybych za běhu zmáčkl na obrazovce to velké červené Disable. Bez žádného dalšího erroru. Předtím to fungovalo bezproblémově, po sundání magnetů to taky funguje bezproblémově, takže nemám důvod hledat chybu v něčem dalším.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2020, 8:31

Já jsem kdysi dávno řešil podobný problém na starém řídícím systému od Sahosu (už jsem ho vyhodil a nahradil Gravosem) Nakonec jsem přišel na to, že to bylo zaviněno kabelem od koncového spínače umístěného na supportu, který se během práce pohyboval. Sahosáci (asi aby ušetřili) tu pohyblivou část osadili nějakou sračkou, u které během 8 let práce došlo k rozlámání vodiče, takže se občas náhodně přerušil obvod. Stačilo kabel vyměnit a dát tam typ určený k tomuto druhu namáhání.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

22. 12. 2020, 8:20

Tak, mám tu update tohohle problému. Ačkoliv okamžitě po odstranění magnetů se tento problém přestal objevovat, vydrželo to 3 dny. Poté, jako naschvál, co jsem to tu popisoval se to začlo zase dít. 3 dny od toho byl pokoj, ale zdá se že problém byl v něčem jiném, i když je fakt zajímavý že hned po sundání těch magnetů od toho byl 3 dny úplný pokoj.

Takže příčina, řešení 2.0 :) Je to ještě větší schíza než ty magnety. Zdá se že to dělal koncový spínač. No jo, ale kdyby to dělal koncák tak by to vyhodilo error, že. Takže co se stalo a jak jsme na to přišli. Žádnej error, v log facility taky nic, jen že se Mach deaktivoval.
Otevřeli jsme rozvaděč, namířili kameru na controller a čekali až se to stane znovu.
Zde je video, v 5:20 je vidět vlevo dole (input 2) jak problikne ledka a v tu chvíli se stroj zastaví. https://www.youtube.com/watch?v=lwBim9F ... Rajcatko_1

Tady druhé video se záběrem stroje, čas 1:10
https://www.youtube.com/watch?v=70DfSYD ... Rajcatko_1

Input 2 je koncák X-. Z nějakého důvodu se takhle aktivuje při pohybu os X,Y.
Poté jsme to zkusili ještě jednou, abychom si byli jisti, znovu problikl a v tu chvíli se stroj zastavil.
Po výměně toho koncáku se to už nestalo. Doufám že to bylo skutečně ono, ještě by to mohl dělat kabel co od něj vede, pokud se to zase stane, vyměníme kabel. Proč ale nebyla zobrazena hláška ? Nejspíš proto že ten signál byl tak krátký, takže controller akorát deaktivoval Mach, ale už nezobrazil žádnou hlášku, protože v tu chvíli už ten signál z koncáku nebyl aktivní. Asi chyba v programu controlleru. Už jsem to reportoval na podporu CSlab i Machu, zatím čekám jak se k tomu postaví...

Musím říct, že jen díky tomu, že CSmio má tak dobrou diagnostiku ( a celkové provedení) jsme na to byli schopni přijít. (a docela se divím že ta ledka vůbec stihla bliknou a ten foťák to zaznamenal :D ) Na jiném controlleru tohle najít by bylo skoro nemožné.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 12. 2020, 8:54

Je fajn, že jsi to odhalil. Ale asi ani takhle bych se s tím ještě nespokojil. Chtěl bych jednoznačně najít příčinu.
Tak bych si původní koncák připojil na nějaký detektor impulzů a lehce bych do něho ťukal třeba tužkou, jestli v něm není něco uvolněného.
Pokud ne, tak bych si proměřil kabeláž, která k němu vedla. A zkusil třeba pomocí odporu, jestli je spínací úroveň na daném vstupu OK (proměnný odpor zapojit místo spínače, jestli sepne při nějaké rozumné hodnotě toho odporu).
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“