Mach 3 + ALARM od servomotoru

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2021, 7:58

Ahojky,

řeším problém s Mach3 a signálem ze servomotoru. Na stejné konfiguraci s Mach4 Home mi to funguje a s Mach3 na stejném stroji ne!
Mám dva porty a alarmy jsou připojeny na druhou oddělovací desku do vstupů pro HOME XYZ. Tedy v Machu mám port 2, piny 11, 12 a 13. Divery nastaveny tak, že při výpadku 1000 kroků vyhlásí alarm. Když takovou situaci nahodím, třeba tím že vypnu napájení daného driveru, tak Mach4 mi automaticky nouzově zastaví systém. Po nahození driveru a systému mohu klidně pokračovat dál. Takže opravdu to funguje. Nevím co mám v Mach3 nastavit, aby při vyvolání ALARMu system zastavil.

Máte někdo Mach3 a servo s alarmem? Jak to máte nastavené?

Díky
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

16. 2. 2021, 9:24

A bol by problém pre ten alarm jednoducho využiť vstup limit switchu pre danú os? :roll:

PS: konečne apgrejduješ z Machu 4 na trojku? : )))
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 6:08

Teď tomu nějak nerozumím. Vstupy HOME slouží pro referování, takže tam bych čekal referenční snímače. Já, v Mach4, alarmy připojuji v konfigu řídící desky (CSmio). Samotný Mach4 tyto vstupy nemá. A divil bych se kdyby je měl Mach3.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 6:11

Mach4 je v pohodě. Nevím zda je lepší nebo horší, protože nevidím přímo rozdíl ale. V Mach3 neumám nastavit rychlost kroku při polohování (step mod) je závislý na nastevené rychlostí JOG. V Mach4 mi ti jede stále konstantní rychlostí, což se mi více líbí. Nepoiužívám žádné funkce kromě GoToZero a tabulky nástrojů. Ta se mi zdá lepší v Mach4. Psali a říkali, že je to rychlejší a přesnější ale opravdu jsem nezaznamenal nějaký progres. Prostě kod je kod a nikdy jsem nenarazil na to že i když mám 30MB soubor, že by to něco nezvládlo nebo tak nějak. Mám jednu licenci na Mach3 a jednu na Mach4, takže se hodí na druhý stroj a ušetřeno 200USD.

Fyzicky jsou Alarmy připojeny ke vstupům 11, 12 a 13, tedy piny pro Home. Je to na druhé kartě, takže port 2. Na též kartě je i E-Stop a vše funguje.
Jde mi o to, že neumím nastavit "zdroj" signálu. X++ / X-- je nastaven jako koncový spínač takže na čidlu se zastaví. Mám jen jedno čidlo na osu, které slouží jako Home a poté jako limit. Aby limit fungoval, musí mít Mach aktivováno X++ / X-- a pod. V Mach4 to aktivní nemám a přesto to funguje správně. Proto jsem ten signál mohl použít pro limit a z driveru. Vše funguje. V Mach3 nevím na jaký vstup to mohu dát. Když to hodím na nějaký univerzální Input nebo OEM, tak mi tam signál nejde. Navodím chybu driveru, ale signál žádný. A jak říkám, na stejném stroji s Mach4 to jede:(

Uměl by někdo kdo používá serva popsat na kterém vstupu co má?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2021, 7:26

Lukas_2 píše: 17. 2. 2021, 6:08 Teď tomu nějak nerozumím. Vstupy HOME slouží pro referování, takže tam bych čekal referenční snímače. Já, v Mach4, alarmy připojuji v konfigu řídící desky (CSmio). Samotný Mach4 tyto vstupy nemá. A divil bych se kdyby je měl Mach3.
Mám pouze jedne snímač. Je to klasicky indukční snímač. Slouží pro referování a zároveň limit. V Machu3 ve vstupech je na pozici "Home" a ++/--. Nevím na co jiného to mám připojit. Estop druhý nemůže být a nevím co jiného. Na jekém konkrétním vstupu to máš? Jak se jmenuje?

Díky
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

17. 2. 2021, 9:46

Ahoj, a proč to nejde dát na stejný vstup jako příslušná osa -- či ++ nebo chceš aby to udělalo pouze pauzu jako při otevření krytu ?
Nebo to nahod na nějaký volný vstup a ten nech přes macropump hlídat a po jeho aktivaci se ti sepne vše co si do té macropump napíšeš..
Pepa..
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 6:05

Mrosconi píše: 17. 2. 2021, 7:26 Mám pouze jedne snímač. Je to klasicky indukční snímač. Slouží pro referování a zároveň limit. V Machu3 ve vstupech je na pozici "Home" a ++/--. Nevím na co jiného to mám připojit. Estop druhý nemůže být a nevím co jiného. Na jekém konkrétním vstupu to máš? Jak se jmenuje?

Díky
Já to mám přiřazeno přímo v konfigu controlleru jako alarm driveru.
IMG_20210218_065056.jpg
Píšeš že když navodíš chybu tak tam nejde signál. Takže v diagnostice se ten vstup nerozsvítí ? Jestli ne, tak musí být chyba v el. zapojení nebo v zapojení portu 2, nebo přiřazení v PC.
Nebo to přiřaď na Estop, elektricky to zapoj za sebe do jednoho pinu, a bude se to chovat stejně jako kdyby jsi zmáčl Estop.

Ještě mě napadá, máš správně active low ? (spínací, rozpínací pin)
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 7:24

Identický stroj (ne druhý, ale opravdu ten stejný), dva systémey na porovnání. Mach 3 a Mach4. Takže konfigurace musí být stejná.
Spustím Mach4 a ať mám nebo nemám zreferováno, automaticky když projedu nad čidlem, mašina se nouzově zastaví. Přitom NEMÁM ! aktivní XYZ ++/-- funkci. To stejné nastavení v Mach3, bezproblému projedu snímačem. Blikne ale nezastaví. V Mach3 MUSÍM ! mít aktivní XYZ ++/--
ALARM v Mach4 nebylo kde připojit, protože funkce "ALARM" je na výstup a ne vstup. Zkoušel jsem různé funkce a nakonec jsem to rozchodil přiřazením právě na XYZ ++/-- (MotorXYZ Limit++/--). Když totéž nastavím v Mach3, předpokládám že je to stejná funkce, tak se při vypnutém softlimitu nesepne limit, protože na nim je ALARM ze serva. Ten však nefunguje. Ani neproblikne, nesvítí, nic. Když otočím Low/Hi, tak svítí trvale, ale nefunguje. Takže hardwerově je to snad v pořádku. Co můžu ještě nastavit, na jakou funkci v Mach3 ten pin hodit... nemám tušení.

Ono to je stejný šotek jak komunikace s driverem pomocí převodníku USB/serial. V tom má Leadshine totální bordel. Na jednomkompu mi to funguje, na druhém ne. Na tom prvním jen občas. Alem otory jsem nastavil. Prostě dělá si to co chce. Aktualizace stejné, systém i verze programu stejný... takže mně nic nepřekvapuje.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 9:15

Předpokládám že máš ESS. Co mě akorát napadá že se tam dá skupina pinů přehazovat jako vstup / výstup. Taky vím že Mach4 obsahuje vícero "vrstev" které jsou od sebe oddělené, to slouží pro makra, předávání informací mezi samotnými vrstvami pomocí jiné vrstvy, a základní funkce systému. ( hodně laicky řečeno :) ) Udělali to proto že ve trojce se to nějak překrývalo a dělalo bordel. Takže nějaké kombinace něčeho ve 4ce teoreticky fungovat mohou, ve trojce ne... (nebo fungovat nemusí vůbec, nebo naopak mohou...).

Ještě tam jsou funkce jako limit override ( povolí přejíždění limitů)
nebo funkce která vyřadí koncáky při referování.
To so nejsem jistý, možná i funkci která nastaví pin jako koncák i referenčák. Ale to si možná vymýšlím.

Já jsem hodně věcí vyřešil s podporou Machu, už se vždy jako první obracím přímo na ně, případně na výrobce controlleru... Můžeš zkusit jim to srozumitelně popsat, nejlépe i s videem. Třeba ti poradí.

Osobně bych ti teda doporučil obětovat těch 200 zelených penízků a koupit Mach4, už z toho důvodu abys měl stejné systémy... My už i na router dali CSmio, má mnohem víc přichystaných funkcí, analogové vstupy na potenciometry, přichystanou funkci na připojení alarmu z driveru, a mnohem víc... Jak od té mašiny chci něco víc tak CSmio...

A když to je nelogický a neřešitelný problém tak to většinou je nějaká úplná kravina :D
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 3:15

No asi to tak dopadne. Ale když už jsem to měl, tak mně to zajímalo, proč se to na stejném hardweru chove jinak.

Jsi s tím polským CSlabem spokojený? Zkoušel jsie i ten jejích program? simCNC?
No ještě by mně zajímalo porovnání na stejném hardweru Mach3/Mach4/LinuxCNC/simCNC obrábění toho stejného souboru. Zda je nebo není rozdíl.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 3:51

SimCNC jsem nezkoušel a nejspíš ani zkoušet nebudu. Na Machu už mám docela komplexní stroj s ATC, složitým makrem atd... Takže u toho zůstanu

Samotný controller je super. Oproti ESS je o dost dražší, ale má mnohem víc možností. Bez fyzických potenciometrů si nedovedu představit provozovat seriózní stroj. Myslím že základní CSmio-IPS má ty analog. vstupy 4. Jde k tomu dokoupit závitovací krabice, která dokáže na základě zpětné vazby z enkodéru na vřetenu regulovat posuv os. Tohle budeme mít na dalším stroji, tak na tom jsem sám zvědav. Dříve zmíněné zapojení alarmů, funkce ochrany sondy při ručním ovládání stroje (která zrovna nefunguje ale oni to opraví...)
Kvalita zpracování - Je to v hliníkové krabici, a každý pin má ledku, takže diagnostika přímo na controlleru.

Na seriózní stroj už vždy alespoň tohle. Pak je ještě dražší varianta controlleru od vital systems z USA, ten má ještě víc fíčur :) Ale s tou zkušenosti nemám.

Co se týče systémů. SimCNC nevím. Mach3 podle mě nemá už cenu kupovat. Mach4 je komplexnější, novější, rychlejší, atd... Rychlejší v tom smyslu že když v Mach3 zmáčkneš feedhold, je tam obrovská prodleva než se stroj zastaví, u Mach4 to je skoro okamžité. Na to pokud vím má vliv i controller.
LinuxCNC podle toho co vím by měl být nejuniverzálnější a teoreticky stabilnější než Mach, ale...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2021, 9:16

Díky. Asi na tu komunikaci má vliv ESS, protože jak Mach4 tak i Mach3 na feedhold reaguje okamžitě.
Koukal jsem na to a líbí se mi to jako komplet. Mají i vlastní driver a servo motor 400 nebo 750W. Vypadá to zajímavě. A možná podpora bude lepší než u Machu.
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2021, 5:22

Já právě měl Mach3 s ESS a tam byla viditelná prodleva v tom FeedHold, na stejném stroji s Mach4 je okamžitý, možná jsem v té době měl neaktuální verzi něčeho...
Motory nám taky nabízeli, když jsme přestavovali F100, ale na takhle velkou mašinu nám přišlo 750W dost málo. Určitě ale v kombinaci s jejich systémem a controllerem by to mělo fungovat dost dobře.
Co se týče podpory tak něco jsem s nimi už taky řešil a zdá se že fungují...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2021, 7:14

No mi se to moc líbí. Když vezmu žízení na 4 osy, tak to je vlej vylej. PC s Mach4 + ESS + desky, kabely... nebo hotová krabička CSMIO a PC s simCNC to je přibližně stejná cena. Navíc mohu teoreticky ušetřit za Windows, protože to jede na všem. Mně se to moc líbí. U příští mašiny to vyzkouším.

Jaké motory jso nakonec dal na tu F100? To je podobně velké co mám já, tak pro zajímavost.

Díky

Jo, Alarmy stále nefachčí:(
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2021, 12:09

Na F100 máme 1.5kw ADTech. Řekl bych že jsou akorát. Ty 750W od CSlab by určitě nestačily, ještě když to má kluzné pojezdy... Na takovej ten klasickej stroj to v pohodě dostačuje. Ani se vůbec nepohybuju na hraně... Rychloposuv 10 000mm/min a akcelerace taková, aby to necukalo.
Ještě na každé ose je ten motor jinej s jinýma otáčkama, protože jsme bojovali s tím, aby se tam vůbec vešly :D Na X musí být krátkej, na Y úzkej :D

Na Miyano už máme objednané Delty, prý se dají naladit naprosto perfektně pro každý stroj / osu individuálně. Tak na to jsem zvědav. Taky jsou silnější a mají vyšší otáčky, takže teoreticky bychom se mohli dostat s rychloposuvem na 48 000mm/min :twisted: stejně jako to bylo v originálu.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“