Cukání osy Z po startu na Mach3 s ESS

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 7:44

Nejen já ale i další mívají problém s EasyServo na ose Z. Děje se to v kombinaci s Mach3 na Windows 64b prostřednictvím ESS.
Co se děje?
1. zapnu napájení elektorniky a driverů (samostatné jističe na každý driver)
2. zapnu PC a pak Mach. Slišitelně i viditelně vidím jak sepne brzda motoru Z. Ostatní brzdu nemají. Nic se neděje. Zmáčknu referování nebo se chci jen posunout o třeba 0,1mm v ose Z a co se stane? Motor plnou párou vyraí vpřed! Někdy nahoru, někdy dolů, zato pravidelně. Pohyb není dlouhý, ale tak 15-20mm to urazí než vypadne driver pro chybu polohy. Když fungují alarmy, spadne Mach do E-stopu. Když ne, nic se neděje.
3. restartuji driver osy Z a opět aktivuji Mach. Vše funguje správně!

Zkoušel jsem jiný postup a to nejdříve nahodit Macha a aktivovat a pak teprve nahodit driver. Při mé váze vřetene to ale není možné jedině když podložím vřeteno špalkem, protože když je aktivní Mach, tak je automaticky odbržděn i motor. Nicméně se tato chyba nevyskytla.

V Mach4 se tento problem nekoná. Je to tedy problém kombinace Mach3 + ESS + EasyServo.

Další zvlášnost je, že když spustím test pomocí programu TunnerPro a nastavím maximální parametry, tedy 2000ot. a zrychlení 500, tak v jakékoliv poloze na ose jezdím tam i zpět bez jediného problému. Chyby polohování jsou do +/-50. Při rychlostí 1000ot, což mám normálně v provozu jsou chyby do +/-16. Když totéž dělám ať už v Mach3 nebo Mach4 nejsem schopný docílit otáček ani 1500 a poloviční zrychlení. U toho mi naskakují chyby +/-640! Mám nastaveno 4000, takže motor nespadne, ale je to na hraně. Hlavně to nechápu? To mi chcete říci, že tentýž motor na tom samém stroji se chove v kažém programu jinak? to tím tuplem ukazuje na problém s Machem.

Nejsem v tom sám, protože ten první problém řeší vícero lidí, ale o tom druhém s rozdílnými výkony sestavy (nelogické) jsem nikoho nenašel.

Co si o tom myslíte? Kde by mohla být chyba? Mechanicky je vše správně, vyvážení pomocí válce je takové, že ručně šroubuji přibližně podobnou sílou v celém rozsahu osy Z (válec Parker d40mm, vzdušník je kompresor 50l 7bar).

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 8:13

No a z machu ti lezou jake pulzy?
Mas osciloskop?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 8:30

Nepotřebuje osciloskop, když pulzy osy Z odpojí a neudělá to, je to machem.
Pokud ano je to jinde (rušení, servo, ?)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 8:34

Jestli ono to neni spatne nastavenou pid v tom easy servu
Kdyz je zabrzdene a akumuluje se tam nejaka reakce a po odbrzdeni se vykona. Nebo neco takoveho.
Chtelo by to vyloucit ty kroky od systemu.
Ja kdyz nemam jistotu tak kouknu na virtualni oscil
Ale to je v linuxu. Tady bys potreboval hw

To odbrzdeni by mel urcite iniciovat driver!!!!
Jestlize nema takovyto vystup mel by se vyrobit aspon nahradni ktery by byl kombinaci enable pro driver s vypinanim pri alarmu driveru.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 8:39

Teď nevím jestli v Mach3 je logging, pokud jo tak si ho otevři, zapni tu šipečku.
Tam to vypisuje vše co Mach dělá. Pokud by to dělal Mach, měl by to tam zobrazit. (fakt si nemyslím že by to ale dělal Mach...)
Výstřižek.PNG
Pokud by to dělal ESS, zkusit něco zjistit v diagnostice ESS.
Ale spíš bych viděl chybu v nastavení driveru...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2021, 10:15

No ja na to jdu laicky. Když mi totéž nedělá v Mach4, ale taky se nechove super dobře, tak to asi bude tím. Ten test by to přece odhallil. Kouknu se na to logování, ale asi potřebuji ptorchu návod. Kolega by měli mít osciloskop, tak to něco možná ukáže. Zeptám se.
Jinak při vypadnutí driveru se Mach zastaví a spadne do E-Stop, tak to umí a není třba to nějak řešit. Prostě chyba driveru = vždy Estop mašiny. Brzda se tedy aktivuje ihned.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 5:50

Hmm, tak nevím co dělám špatně. Nejdříve jsem myslel, že to dělá jen v Mach3, ale už i v Mach4, ale 100x méně.
Opravdu nechápu, kde je problém. Když pustím test od Leadshine, tak mohu jezdit plnou rychlostí s maximálním zrychlením a nevypadne to.
Když se objeví ten průser, tak se to zasekne z ničeho nic kdekoliv. Tedy zasekne... Ono to změní tvuk. Najednou to jede v jednom směru jako by byl totálně křivý šroub a kopal nebím kolik. Chyby naskakuji kolok to jde. Je jedno jakou jedu rychlostí. Ve druhém směru to nedělá. Prostě jako by se nic nedělo. Resetuji driver nahodím Mach a dělá to přesně naopak. Tedy když mi to divně bzučelo (sinusovka) ve směru nahoru, tak teď opačně směrem dolů. Znovu resetuji driver a jede to normálně.
Vyměnil jsem motor, driver, kabely a dělá to stále. I na druhé mašině. To musí být problém Machu. Nemá to žádnou logiku.
Vycházím z toho, že kdyby byl mechanicky problém a osa byla špatně navržená a sestavená, tak by to mohlo dělat. Mám tam i vzpěru, takže šroubem mohu po odbrždění ručně zvedat 100kg vřeteno. Je to dobře vyvaženo. Šroub je starší TBI 2505 ale nikde žádný problém.
V jiné ose tonedělá. Hlavně při tom testování a ladění. Nechal jsem to celý den lítat tam a zpět na plnou rychlost. Motor studený, driver rovněž, PC v pořádku. Zapnu Mach a dup.
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

13. 3. 2021, 5:56

To je přesně ten důvod proč sem kličenku k origo machu 3 rozdupal...a zařekl se že Mach je pro mě sprosté slovo...pevné nervy přeju
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 6:06

Já to asi vzdávám. Koupim ten sinCNC od Poláků. Ti alespoň komunikují. Chcete někdo licenci na Mach4 ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 6:09

co ti brani jit do linuxu?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 6:14

Je zajímave že tyhle nahodilosti se dějí snad jen navlastních konstrukcích, co tak poslední dobou pozoruju. My za 2 roky přestavěly 3 stroje, s krokáči, s krokáči s enkodérem a se servy, a nikdy to nědělalo nějakej bordel. Vše na Mach4, 1x s ESS, 2x s CSmio. Teď už se zabýváme dalším strojem...
Ještě takhle, předpokládám že ten Mach máš licencovaný, že nejedeš na demu, to nám dělalo neplechu. A pokud jo, tak to nebylo softwarem.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
LSoft
Příspěvky: 278
Registrován: 17. 10. 2019, 8:27
Bydliště: Vysočina

13. 3. 2021, 6:19

Zkus hodit osu Z na jiný výstup ESS, jestli to bude dělat taky.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 6:51

Zkusím to zítra přehodit. Mám dvě desky takže to nebude problém. Teď mám na první desce motory a alarmy (do vstupů pro Home) a na druhé desce jsou jen Estop a referenční (do vstupu Home). Na prví desce je ještě relé pro 24V brzdu motoru Z.

Je to jediný problém který se opakuje na vícero mašinách. Vše ostatní jsem někde něco posral já, ale toto je neeeepoooochooopitelnééé.
Myslel jsem, že je to problém Machu 3 (ESS na Win10Home), ale už to dělá i Mach4. Ten ale nedělá to cukání osy Z po startu. Zato Mach3 stále. Proto jsem se na něj vykašlal.
Na těch třech, vlastně 4 strojích se to chove stejně. Na jednom jsou oddělovací desky z CNCshopu a dalších pak ty z Polska.
Musí to dělat Mach, protože jinak by přece nemohl proběhnou správně ten test v ProTunneru. Tam je vše v pořádku. Jen osa Z. Nikdy jiná.
Jediné ještě že by to dělala brzda, ale to se mi nezdá. Mohu přehodit motor bez brzdy. Ale pochybuji.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2021, 6:57

Linuxu se bojím.
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 3. 2021, 7:02

Mrosconi píše: 13. 3. 2021, 6:51 Jediné ještě že by to dělala brzda, ale to se mi nezdá. Mohu přehodit motor bez brzdy. Ale pochybuji.
Brzda umí dělat pěkné prasečiny ! Ten kotouček musí být na té hřídeli zcela volně posuvný. Časem se to zanese prachem z obložení a pak to drhne. Zkontroluj si to.

Mě to po několika letech provozu při jízdě směrem nahoru // táhlo to tak 120 kg // drnčelo jak kdyby přeskakoval řemen. Dolu to jelo hladce.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“