Mach4 - licence

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 11:48

Bude rvačka bude!
Mohu potvrdit, že Mach toho umí více, nežli tady zarytí AntiMachaři tvrdí. A zase se tady porovnává hrušky s hovězím. Stejěn jako v případě EasyServo vs. "dospělé servo". Já si to projistotu ověřil na vlastní mašíně a bohužel ti, kteří pouze papouškovali, že servo bude mít vždy větší dynamiku neměli pravdu. Vřetě Roba. Ale to si musí každá ověřit sám.
Většina chyb, které jsem osobně přisuzoval Machu, byly mé osobní chyby. Jenže to se těžko přiznává. Lépe to svalit na někoho jiného, že?
Žádyný systém není 100%. Osobně si myslím, že na normálním, nám dostupném hardware, člověk kteý není elektornik a programátor, má více radostí z práce (obrábění) na komerčním Machu nežli na "lepším" LinuxCNC.

Mimochodem na kompu s Windows10Home mám během práce puštěnou televizi a nebo Spotify, Dělám v Fusion360 a občas i poštu a ještě nikdy se mi nestalo, žeby se počítač zaseknul nebo něco to podělalo. Na druhou stranu je fakt, že občas musím Mach4 spouštět na dvakrát, protože poprvé nenajede a nikde není o něm ani zmíňka, že to vlasně dělal.

Jo a ted ta chyba s EasyServo brzdou, kterou jsem přisuzval Machu se nakonec ukázala, že to je problém jiný, protože se to chove podobně i v testovacím programu. Dříve se mi to ale neprojevilo, tak jsem to hodil na Mach. Proč? No protože všichni automaticky říkají... "bo Mach pi.o"!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 2:25

S tema servama a easy krokacema jsi udelal nekde chybu. Delas velmi casto chybne zavery. Mas tu s timto docela bohatou hystorii. V nasi privatni debate jsi usoudil treba na tuhost netuhost konstrukce simulaci fem na nedokonalych modelech. Tahle to nejde.
S poradnym servem s kvalitnim interpolatorem srovnatelne easy servo vzdy s jistotou rozsekam. Je to dane podstatou jejich rizeni, vykonem k dispozici. Zpusobem rizeni atd...

Pred chvili jsem mel dva telefonaty s klukama z diskuze nakonec se to opravdu vysvetlilo. Kluci jsou spokojeni s machem ale ... Obcas to, a obcas zase to, a ladili jsme to nekolik tydnu.... Atd..
Ja mam po republice ke stovce masin. Kdybych to obcas nekde musel tak ci onsk resit. Kdyz bych to ani nesmel pripojit na net.... nedelal bych nic jineho nez napravoval zasadni chyby v koncepci machu ktete jsou davno odhalene popsane a leta neopravene. Takhle mam ke stovce masin kde z hlediska sysyemu zadne servisy neresim. Zadnou udrzbu. Mam tam sice vzdalenou spravu a masiny na netu ale vetsinou to uzivam na doladeni masiny po predani. Vychytani musem v konfiguraci. Kdyz zemre hw tak poslu jinej. Linux si to prechroupe. Vetsinou netreba vyjezd. U machu musis resit drivery kde vo ve windows ladit aby to vubec bezelo. Tohle je u linuxuexaktni. Znam desiyky lidi z fora kteri zacli na machu a presli na linux. Neznam asi jedineho ktery by to udelal opacne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 2:31

Ano v teto debate jsem se dozvedel po tel. Mnohem vic o csmio. Je to zase pokrok oproti ess. Ale porad dost pozadu. Treba tu funkci watchdogu mela uz prvni mesa. Jak je to davno? Deset let nazpet?
Co se tyce hlidani realtime zda je ok za behu machu to tam nemaj pokud vim doted. To je to co zpusobuje ty nenadale zahadne chyby.
Mereni realtime na zhodnoceni vhodneho hw tam dali par let nazpet podle latency testu v linuxu.
Ti vyvojari nebo ten vyvojar je v tomhle desne neduslednej. To u linuxu jsou prave dost pedantsky.
Lukas_2 píše: 20. 3. 2021, 10:09 Ještě jeden poznatek. Máš pravdu s tím jak jsi psal že stroj jede dál. Ale jen poloviční. S tím taky máme zkušenost. Po odpojení napájení ESS se osa X rozjela kamsi někam, pomalu. Byl to obyčejnej krokáč, obyč drive, žádná zpětná vazba, nic co by tomu mohlo zamezit. Takže opět to nedělá Mach ale controller, resp. chyba v elekřině a celkové koncepci... S CSmio a servy se tohle nestane.

Edit. Na odlehčení :) Právě jsem poprvé začal používat 3D myš a je to fakt bezvadný :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 3:42

No stále nevím v čem je ten Mach taký špatný, ale budiž. Z pozice uživatele mi je to jedno, zda budu mít to či ono, hlavně že to funguje.

Robo, s těmi servy narážím na mou dlooooouhou diskuzi pře léty, kdy jste mi tvrdili, že každý servo motor 750W hravě překoná 12Nm EasyServo. Tak jsem si to vyzkoušel na Deltě a není to pravda. Problém je vždy s tím porovnáním. Vetšina z vás, kdo toto porovnával, tak měla nejdřív krokáče, ty vyměnil za serva 2-3x sulnější a to porovnával. A EasyServo ani nevyzkoušeli. Já sevždy vždy ptal na ekvivaelntně výkonné systémy. Jenže to se nikde v odpovědích neukázalo. Ale to je jedno. Nechci to znovu rozjíždět. Prostě EasyServo není obyčejný krokáč a není to ani servo. Pokud ho netočíš na více než 1000ot, tak je parádní. Mimochodem mi to lítá 15m/min se zrychlením 200ot./s/s a to včetně obrobku co má 400kg, tak zas taková sračka to není. Co je pro mně důležité je fakt, že jsem zapojil 8 drátků z driveru (to přiznávám, kreténský konektor!!!) a napíjení ze sítě. Nastavil jsem pouze piny a na driveru dvě věci. Počet povolených chyb a rozlíšení enkoderu. Vše ostatní si dělá autotuning a nemusím nic zkomat a testovat. V tom je to pro mně kouzlo, protože když jsem četl ty články a ladění serva a prosím pomoc, tak jsem prostě dostal strach. Piny nastavit dovedu. No a stejně mi to příjde stím Machem4 vs LinuxCNC.
Možná se toho jen zbytečně bojím, ale podle vaších řečí jsem to tak pochopil.
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 4:47

robokop píše: 20. 3. 2021, 7:51 porad se na me obraci lidi ze se jim to updatovalo ze ty widle prestali chodit atd...
proboha jen dement má počítač u stroje on-line v síti aby se mohlo něco upgradovat samo!!!!
Filipe, mám Macha 3 na třech mašinách (jedna dokonce na servech) a to už od roku 2006 a nevím za tu dobu o jediným problému a nic udržovat nemusím, nic jsem nikdy nepřehrával resp. ano , když exla základní deska počítače, tak jsem přehodil disk a jel jsem dál. Taky je pravda že mám jen osekaný XP-čka. Na dvou mašinách mám krokáče 3F a 5F, co je ztráta kroku nevím a víš že dělám v setinách. Takže bych nebyl v tomto ohledu tak kategorický ... pochopitelně má to svá specifika, vhodný počítač je dnes někdy těžší sehnat (to ale pro Linux ve finále taky a chce to znalosti pro nastavení) Tazatel ale ty znalosti nemá ani pro jedno, takže Mach ani Linux dle mýho názoru nerozchodí. Doporučil bych mu Gravos.
Edit dodatečně dpolňuji ... pokud v tom je ATC a jde o velkou mašinu tak bych se v tom být nezkušeným a CNC neznalým uživatelem ani sám nevrtal, takže je skoro jedno co to bude řídit, podstatný je jestli to rozchodí někdo kdo ví co a jak. :)

Jo a ještě dodám, Linux jsem před lety taky zkoušel, vrátil jsem se k Machu. :lol: Takže teď jednoho uživatele co nemusí Linux znáš ... :wink:
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 4:54

Mrosconi píše: 20. 3. 2021, 3:42 No stále nevím v čem je ten Mach taký špatný, ale budiž. Z pozice uživatele mi je to jedno, zda budu mít to či ono, hlavně že to funguje.
Dneska to je zajímavý den, nic jsem neudělal, ale furt píšu a vedu rozhovory :D No, tak po rozhovoru s Robokopem bych to shrnul krátce. Ne že Mach je tak špatný, spíš není lepší než linux. Mach není ten pravej mozek CNC. Je to jen půlka mozku, menší půlka. Všechni říkají Mach ale měli by k tomu dodávat controller. Mach, narozdíl od linuxu, není schopen sám o sobě řídit CNC. Takže potřebuje kvalitní controller.
A pořád se i tady skloňuje jen ESS, což je ve skutečnosti naprosté minimum aby ten stroj nějak fungoval. Existuje hodně controllerů ESS, galil, CSmio, vital systems... Zde bych řekl že čím dražší, tím ve finále lepší.

Je fakt že linux nabízí více možností. Ty jsou ovšem využitelné hlavně pro velké "dospělé" stroje. S tím, co už o linuxu vím, bych ho na další stroj zkusil osadit, pokud bych měl čas to nastudovat...
Ne že Mach by mi nedostačoval nebo vyloženě nevyhovoval. Ale protože linux nabízí víc a jednodušších cest, pro dospělej stroj. A taky se rád učím nové věci :)

Si tak říkám proč vlastně Mach nejede na i linuxu :?:
Naposledy upravil(a) Lukas_2 dne 20. 3. 2021, 5:02, celkem upraveno 1 x.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 4:58

robokop píše: 20. 3. 2021, 2:31 Ano v teto debate jsem se dozvedel po tel. Mnohem vic o csmio. Je to zase pokrok oproti ess. Ale porad dost pozadu. Treba tu funkci watchdogu mela uz prvni mesa. Jak je to davno? Deset let nazpet?
Co se tyce hlidani realtime zda je ok za behu machu to tam nemaj pokud vim doted. To je to co zpusobuje ty nenadale zahadne chyby.
Mereni realtime na zhodnoceni vhodneho hw tam dali par let nazpet podle latency testu v linuxu.
Ti vyvojari nebo ten vyvojar je v tomhle desne neduslednej. To u linuxu jsou prave dost pedantsky.
Roboooo, koukej co jsem našel :D já teda nejsem ten přes dráty, ale to přesně odpovídá tomu co jsme se bavili s tebou i s otcem :D Jak to je zapojené hezky za sebou. a je to to od vital systems. Mají tam i nějakou desku na linux
https://www.vitalsystem.com/portal/moti ... FPEALw_wcB
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 5:50

Mel jsem to na stole pred mesicem to easy servo ma polovicni dynamiku topi jak blazen a odchylky naprosto nepouzitelne v pozadovane dynamice 40m/min bylo uplne vedle cca o centak a vic.
Paklize to netocis....
A jsme tam
To je stejne jak s machem
Dnes jsem s klukama mluvil a presne stejne. Mach je super ale pak se zjisti ze tam nejde to ci ono nebo ze to nesmi byt na netu nebo ze se to obcas restartuje
Ja mel linux s uptime 9 let!!!!!
A je to uplne zadarmo

Mel jsem mach a presel jsem na linux jako hromada dalsich
Kolik lidi preslo z linuxu na mach

Kolik lidi kteri zkusili oboje ti po te zkusenosti potvrdi ze mach je lepsi nebo ze to ma vetsi smysl nebo nejake vyhody.





Mrosconi píše: 20. 3. 2021, 3:42 No stále nevím v čem je ten Mach taký špatný, ale budiž. Z pozice uživatele mi je to jedno, zda budu mít to či ono, hlavně že to funguje.

Robo, s těmi servy narážím na mou dlooooouhou diskuzi pře léty, kdy jste mi tvrdili, že každý servo motor 750W hravě překoná 12Nm EasyServo. Tak jsem si to vyzkoušel na Deltě a není to pravda. Problém je vždy s tím porovnáním. Vetšina z vás, kdo toto porovnával, tak měla nejdřív krokáče, ty vyměnil za serva 2-3x sulnější a to porovnával. A EasyServo ani nevyzkoušeli. Já sevždy vždy ptal na ekvivaelntně výkonné systémy. Jenže to se nikde v odpovědích neukázalo. Ale to je jedno. Nechci to znovu rozjíždět. Prostě EasyServo není obyčejný krokáč a není to ani servo. Pokud ho netočíš na více než 1000ot, tak je parádní. Mimochodem mi to lítá 15m/min se zrychlením 200ot./s/s a to včetně obrobku co má 400kg, tak zas taková sračka to není. Co je pro mně důležité je fakt, že jsem zapojil 8 drátků z driveru (to přiznávám, kreténský konektor!!!) a napíjení ze sítě. Nastavil jsem pouze piny a na driveru dvě věci. Počet povolených chyb a rozlíšení enkoderu. Vše ostatní si dělá autotuning a nemusím nic zkomat a testovat. V tom je to pro mně kouzlo, protože když jsem četl ty články a ladění serva a prosím pomoc, tak jsem prostě dostal strach. Piny nastavit dovedu. No a stejně mi to příjde stím Machem4 vs LinuxCNC.
Možná se toho jen zbytečně bojím, ale podle vaších řečí jsem to tak pochopil.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 5:51

Super zase dalsi krucek ale fo linuxu to porad ma dost daleko.


Lukas_2 píše: 20. 3. 2021, 4:58
robokop píše: 20. 3. 2021, 2:31 Ano v teto debate jsem se dozvedel po tel. Mnohem vic o csmio. Je to zase pokrok oproti ess. Ale porad dost pozadu. Treba tu funkci watchdogu mela uz prvni mesa. Jak je to davno? Deset let nazpet?
Co se tyce hlidani realtime zda je ok za behu machu to tam nemaj pokud vim doted. To je to co zpusobuje ty nenadale zahadne chyby.
Mereni realtime na zhodnoceni vhodneho hw tam dali par let nazpet podle latency testu v linuxu.
Ti vyvojari nebo ten vyvojar je v tomhle desne neduslednej. To u linuxu jsou prave dost pedantsky.
Roboooo, koukej co jsem našel :D já teda nejsem ten přes dráty, ale to přesně odpovídá tomu co jsme se bavili s tebou i s otcem :D Jak to je zapojené hezky za sebou. a je to to od vital systems. Mají tam i nějakou desku na linux
https://www.vitalsystem.com/portal/moti ... FPEALw_wcB
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 6:04

Robo, kdyby jsis přečetl to vlákno, co jsi téhdy zablokoval, tak zjistíš, že od samého začítku jsem se bavil o malých rychlostech a dotazoval jsem se na rozdíly mezi krokáči a servem ve smyslu pridržného momentu, který je podle mně stejně tak důležitý a také jsem říkal, že v otáčkách, kterých to budu provozovat má motor srovnatelný moment jako to malé servo v přetížení, takže zvítězil pro mně krokový motor.
Můžeš pro připomenutí uvést co jsi téhdy srovnával? Mám zato, že pokud jsi chtěl něco hnát 40m/min, tak to bylo víze než 1000ot, což jak zajisté víš, není vhodné pro krokáče. Takže si myslím, že jsi takovou hloupost nezkoušel. A nebo snad jo?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 6:11

na malych otackach je dobrej i krokac
ja se tu bavim neustale o komplexnich aplikacich jako rizeni cnc ktere je o dynamice a ruznych otackach a male otacky jsou tam porad 3000/min
ty to ted vytrhavas z kontextu
tvrdis ze jsi provadel porovnani tuhosti
pak jsi prozradil ze jsi porovnaval nedokonaly model ve fem analyze

promin ale tve zavery maji velmi nizkou vypovidajici hodnotu
ted se mi tu snazis dokazat ze mach je lepsi nez linux pritom linux neznas a nemas v nem tedy zadnou praxi
ja mam rozsahlou praxi v obojim
samozrejme z logiky veci v linuxu daleko rozsahlejsi
ale tech masin na machu byli nizsi desitky a na linuxu vyssi desitky a celkem cca kolem stovky masin za poslednich asi 15 roku

ksdo ma tedy relevantnejsi zkusenostni zakladnu pro nejake posuzovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

20. 3. 2021, 6:23

Jen upřesním že 4 na km a jednu na servech....A příklad: problém-začaly padat servosety do alermu.Po roce bezproblémového provozu...Jasně,co jiného než že blbne Mach.Po týdnu laborování s Machem se ukázalo že odešlo centrální mazání mašiny i když se tvářilo že maže přitom mašina byla suchá a nechodila....A tak to bylo při problémech v podstatě vždy ;-)
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

20. 3. 2021, 6:27

Aá,jeden příspěvek se mi někde asi ztratil :-) Tedy-5 mašin,5 let denního provozu,žádné problémy ve zkratce :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 6:29

no vidis a tohle ja resim tak ze mam hafo vstupu vystupu a kontroluju alarmy i na mazani
jenze kdyz to proste resis na machu tak tam je problem zapojit takovyhle veci tak je nikdo neresi a zadre si masinu az to vyhodi serva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 6:32

jak rikam
vsem co jeste nezkusili linux
vyzkousejte, hecnete se
pak se vam sakra posunou meritka co to znamena spolehliva masina
rychla masina
co vse by mel system umet a podporovat...
pak si muzem povedet
ale dokud nemate srovnani tezko muzete hodnotit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“