Mach4 - licence

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 7:20

Nabízím licenci Mach 4 Hobby od Artsoft zakoupeno na CSLab. Bohužel jsem předčasně uspěchal rozhodnutí jaký soft zvolit a po jistých informací bych chtěl zkusit Linuxe.
Původní cena 232 eur vč, poštáka, nechám za cenu 4000kč.
Děkuji
Marcel
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 7:51

V návaznosti na naší komunikaci - sorry za offtopic. Jestli nemáš někoho kdo ti rozchodí ATC se vším tím provázaným na linuxu, nebo to nerozchodíš sám, pokud umíš programovat v jazyce který linux používá, tak je to fakt, fakt blbej nápad... A nejen kvůli ATC. No a každopádně, CSmio se s linuxem nedá použít.

Já furt nechápu tady tenhle postoj vůči Machu a nedůvěru k němu. Asi založenou na 20 let starých zkušenostech kdy dát dohromady nějaký počítač na to opravdu mohl být problém... Vždyť Mach4 industrial se, dle podpory se kterou jsem komunikoval, normálně na industriálních strojích používá a osazuje se. Podle interface bych řekl že ho používá i Tormach...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 9:19

tormach pred par lety presel na linux
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bemetal
Příspěvky: 114
Registrován: 4. 2. 2021, 1:13
Bydliště: Orličky
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2021, 9:45

Kucí já z toho mám hlavu v kýblu :-)
Lukas - určite nemám nikoho zkušeného, kdo by mi to pomohl rozjet. To je pro mě velká nevýhoda
A to jsou práve ty věci o kterých nic nevím a proto mě to bombraduje ze všech stran, klady a zápory se sčítají a odčítají. Jsou tu proste 2 verze Mach a Linux a každý hájí určite to co se mu lépe ovládá. A já bohužel neznám jaké to obnáší problémy potom udržet systém v chodu.
Možná to ješte radši stopnu, licenci si zatím ponechám dokud asi nebudu mít více jasno.
Já jsem byl určite přesvedčený o Machu práve už pro vaši možnost podpory, videl jsem spousty návodů.....ale jak říkám nevím co ten či onen systém obnáší.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 6:54

Linux oproti machu v chodu neudrzujes.
Proste to chodi samo jako profi masina leta a nepotrebuje to zasah. Kdyz si to zamknes tak ani uzivatelsky to nemuzes rozbit.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 7:25

robokop píše: 20. 3. 2021, 6:54 Linux oproti machu v chodu neudrzujes.
Proste to chodi samo jako profi masina leta a nepotrebuje to zasah. Kdyz si to zamknes tak ani uzivatelsky to nemuzes rozbit.
Jak se musí udržovat Mach ? Já, nejdéle ho mám na mašině 3 roky a nemusel jsem kvůli ničeho lést do configu. Zamknout jde taky. Při změně PC akorát přehraju celou složku Mach4Hobby a nahraju novou licenci, záležitost na 10 minut.

Spíš si myslím že hodně lidí musí udržovat rozvaděč a celkově elektro, když tam vymyslí nějaké kraviny, ojebávky, nejsou dost důslední...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 7:51

porad se na me obraci lidi ze se jim to updatovalo ze ty widle prestali chodit atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 7:54

robokop píše: 20. 3. 2021, 6:54 Linux oproti machu v chodu neudrzujes.
Proste to chodi samo jako profi masina leta a nepotrebuje to zasah. Kdyz si to zamknes tak ani uzivatelsky to nemuzes rozbit.
Ještě takhle. Já nepochybuju o tom, že linux už z principu je stabilnější, lepší než Mach. My máme s Machem vcelku dobré zkušenosti a umíme s ním / v něm pracovat, programovat atd... A Marcelovi jsme se nabídli že mu s tím pomůžem. Bydlí tady za kopcem... Stojí mu tam starej brother na repas, my máme zrovna rozebrané Miyano, čekající na novou barvu, skoro stejnej stroj. Takže plán vypadal tak, že víme jak na to (máme za sebou už 3 stroje...), takže mu s tím prostě pomůžeme, hlavně co se týče zprovoznění ATC, protože to je něco co člověk neudělá bez vcelku širokých zkušeností...

Pokud Marcel má někoho kdo mu pomůže ten stroj rozhejbat na linuxu, i s ATC a vším okolo toho, tak budiž, ale jinak mi to příjde jako suicide... A tady tohle fórum opravdu nefunguje tak, že zadám dotaz a zítra znám odpověď a stroj už funguje... Jestli si to Marcel tak může představovat :D

A Marceli, proboha, nekupuj ještě nic. Chce si to udělat plán, všechno poměřit, pokud možno - všechno znát. Mám rozepsanej mail... Zatím, když ten brother je funkční, studuj "co je to vlastně CNC", jak se chová, jaký ten brother má chybové stavy, jak funguje ATC. Prostě co ten stroj všechno dělá a jak to dělá. S manuálem v ruce...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 8:09

na toho brothera mam hotovy system na linuxu muzu mu ho poskytnout
kdyz ti u brothera zafixluje mach na atc vylames kolotoc vretenem a skoncil jsi
u linuxu se ti to muze stat jen kvuli tvoji chybe pri ozivovani
u machu se ty chyby vyskytuji nahodne viz rada dukazu zde na foru

takovy stroj a takovou investici s takovym rizikem na machu za me urcite ne!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 8:18

jinak oslovil me jinde a tak jsem mu pomohl s instalaci linuxu
uz si s tim hraje

jinak doporucuju ti taky zkusit linux
myslim ze se ti sakra zalibi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 8:59

robokop píše: 20. 3. 2021, 8:18 jinak oslovil me jinde a tak jsem mu pomohl s instalaci linuxu
uz si s tim hraje

jinak doporucuju ti taky zkusit linux
myslim ze se ti sakra zalibi
Nepochybuju že by se mi zalíbil, kdybych mu věnoval ten čas. Akorát že teď fakt nemám čas na to objevovat novej systém. Možná v budoucnu až budeme mít volnější ruce...

Nějakého náhodného pohybu Machu jsem se taky dřív obával, hlavně když jsem osazoval a zkoušel ATC na prvním stroji. No, za ten skoro rok to neudělalo nic co by nemělo. Na tom brotheru se toho bojím pořád a ještě víc, logicky. Ale mám na to vymyšlenou ochranu. Udělám tam snímač v "pozici pro rotaci ATC" a pokud ten snímač nebude aktivní, motor v configu bude odpojený. Kdybych to chtěl uplně safe dalo by se udělat i elektrické odpojení nebo něco takového. Tohle bych udělal ale i na linuxu, abych eliminoval i chybu operátora.

Jestli mu pomůžeš to oživit tak nemám problém.

Ty náhodné věci. No, všechny náhodné věci mi dělali vadné snímače, elektronika atd. Stejně jako tady na fóru ve finále... viz. nějaké poslední diskuze ve kterých jsem se taky angažoval... Jedině kdy Mach dělat problém opravdu může, tak když je na internetu, nebo když je chybný přenos dat, ať už do PC, nebo do controlleru, dělá to přenost USB kabely.
A hele, kámoš dělá na profi CNC bruskách. Jedou na windows a prej na nich borci hráli Mafii... :D

Pokud dodržím několik málo "parametrů" PC, které furt opakuju, tak to nemůže dělat nic špatného samo od sebe. Samotný Mach mi nějakou chybu nikdy nevygeneroval, vždy to bylo něco jiného, a to jsem se už naučil eliminovat., moc věcí to není... Takže tuším co a proč to dělá lidem co ti píší... Ale ok, až se naskytne chyba která přijde přímo z Machu, tak dám vědět :)

Ještě taky, lidi nepíší na oficiální podporu, já jsem přišel na chybu v CSmio která mohla způsobovat vážnou škodu a hned jak jsem si ji ověřil tak jsem ji reportoval, opravena byla do dalšího dne... Strašně lidí jde tady na fórum a myslí si že tu najdou všechny odpovědi. Ne, nenajdou, většinou prostě ne.

Jinak, mám v hlavě několik "linux nefunguje" vláken z poslední doby. viz že někdo má jinej linux který funguje a zobrazuje jinak než tvůj :D a i další :D

To je zas dlouhý boha...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 9:28

Nojo jenze hardware od mesy je prave trosku jinej level
Chyby v komunikaci jsou osetrene
Kdyz vytahnes kabel zastavi to watchdog
Jiny hw by pokracoval dal protoze uz by nedostal instrukce

Vsechny masiny mam na netu
Je to zakkad abych mohl delat podporu kdyby neco

Masiny umoznuji synchronizaci slozky z postprocesoru camu do slozky na disku stroje

Preci nebudu tahat programy na flashce

Jo specialni windows se na drahych strojich pouzivaji
Zrovna vcera jsem to resil s jednim klientem
To pc s licenci tech win stoji 300 000 kc a dodaci lhuty hw jsou 5 tydnu

Disk z win nevezmes a nedas do jineho compu

Jinak ten brother se da resit na ethercatu s abs encodery, to mach taky neumi. Usetris brutalni mnozstvi prace. A i hromadu penez za ruzny elektro hardware.

Na rizeni ti staci pc za 500kc a kus ethernet kabelu. Vse obslouzis po nem.. ty stare drivery stejne musi pryc. Tak to muzes nahradit necim zastaralym co budes zbytecne montovat do masiny a potrebujeto spousty podpurneho hardware nebo to udelas modernim zpusobem.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mart_68
Trol
Příspěvky: 1625
Registrován: 15. 2. 2015, 4:36

20. 3. 2021, 9:56

zajímalo by mě jestli se dá MACH 4 nainstalovat do WIN jako "service" (čili ne jako desktop aplikace), pak by to mohlo běžet spolehlivě např na WIN server 2013, taky asi záleží jaký board, třeba tohle (?):
https://www.ebay.com/itm/CNC-Ethernet-S ... SwtwVcimM0

a potom odpojené od netu a odvšivené od jiných services to musí držet jako židovská víra.

CNCLinux je super opensource a rád bych ho měl taky na svém stroji, ale obávám se že je to podobné jako bych chtěl provozovat autodopravu, ale za podmínky že se vyučím automechanikem.
Naposledy upravil(a) Mart_68 dne 20. 3. 2021, 9:58, celkem upraveno 1 x.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 9:57

robokop píše: 20. 3. 2021, 9:28 Jinak ten brother se da resit na ethercatu s abs encodery, to mach taky neumi. Usetris brutalni mnozstvi prace. A i hromadu penez za ruzny elektro hardware.
Jo já to beru, říkám, už z principu je ten linux výhodnější řešení. Třeba to v budoucnu vyzkouším.
Jinak, absolutní enkodéry s Machem mohou bez problému fungovat. Resp. s controllerem CSmio IP-A. Ten to umí. My jsme se po strašné době zjišťování, volání atd. rozhodli pro step/dir. Pohony delta, už je tu máme. Z toho všeho co jsme zjistili, po hovorech s fakt chytrejma lidma okolo toho. Někdo říká to, někdo ono. Pro někoho je step dir zastaralej, pro jinýho je zastaralej analog... Ale hodně převažoval názor že pokud tam nebudou pravítka jakožto zpětná vazba, nemá smysl tam dávat analog... Nemusí se teda referovat no... Krásně to využívá heidenhain (ACC) (jak jsem nedávno zjistil) při kompenzování vibrací při hrubování, to jsem teda čuměl :D

Když vytáhnu kabel od desky tak taky stojí okamžitě. To není záležitost Machu ale controlleru... Celkově Machu hodně pomůže kvalitní controller, to on je vlastně mozek, Mach akorát do něj valí data a slouží jako interface pro uživatele...

A nejsem teda expert ale řekl bych to takhle. Ne že to neumí Mach samotný, ale důležité je, že to umí controller. Akorát to teda zvyšuje cenu, ale stejně. 20 000 za pořádný controller při repasu takového stroje je kapka v umyvadle, skoro no... :D
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2021, 10:09

Ještě jeden poznatek. Máš pravdu s tím jak jsi psal že stroj jede dál. Ale jen poloviční. S tím taky máme zkušenost. Po odpojení napájení ESS se osa X rozjela kamsi někam, pomalu. Byl to obyčejnej krokáč, obyč drive, žádná zpětná vazba, nic co by tomu mohlo zamezit. Takže opět to nedělá Mach ale controller, resp. chyba v elekřině a celkové koncepci... S CSmio a servy se tohle nestane.

Edit. Na odlehčení :) Právě jsem poprvé začal používat 3D myš a je to fakt bezvadný :lol:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“