Mach4 - licence

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:08

psal jsem to o post dva vyse
mesa proti tomu ma ochrany
moc si nedovedu predstavit nejake selhani tech ochran, je to tam minimalne zdvojene, odpoji se ti jak samotny vystup tak i IO pin ktery ti dela enable pro driver

na kontrolu samotneho software je taky spousta rutin a taky jich tam je vic
(mach nema pokud vim tuhle kontrolu dosud a to jsem jim to psal vic jak 10 let let nazpet!!!)

mesa to ma udelane presne stejne nebo dokonce i lip nez profi masiny
nektere znackove systemy takovouto uroven ochran nemaji, ale narazil jsem na to jen jednou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:15

The HostMot2 firmware may include a watchdog Module; if it does, the hostmot2 driver will use it.

The watchdog must be petted by LinuxCNC periodically or it will bite. The hm2 write function (see below) pets the watchdog.

When the watchdog bites, all the board’s I/O pins are disconnected from their Module instances and become high-impedance inputs (pulled high). The state of the HostMot2 firmware modules is not disturbed (except for the configuration of the I/O Pins). Encoder instances keep counting quadrature pulses, and pwm- and step-generators keep generating signals (which are not relayed to the motors, because the I/O Pins have become inputs).

Resetting the watchdog resets the I/O pins to the configuration chosen at load-time.

If the firmware includes a watchdog, the following HAL objects will be exported:

5.1. Pins:
has_bit - (bit i/o) True if the watchdog has bit, False if the watchdog has not bit. If the watchdog has bit and the has_bit bit is True, the user can reset it to False to resume operation.

5.2. Parameters:
timeout_ns - (u32 read/write) Watchdog timeout, in nanoseconds. This is initialized to 5,000,000 (5 milliseconds) at module load time. If more than this amount of time passes between calls to the hm2 write function, the watchdog will bite.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:28

kontrola o ktere mluvim v souvislosti se software vypada jako tato hlaska:
RTAPI: ERROR: Unexpected realtime delay

touto kontrolou pokud je mi znamo dosud mach nedisponuje
i kdyz jsem na ni upozornoval pred radou let

a teprve pred nedavnem pridali do machu neco jako ma linux latency test

(odmitam pouzivat software ktery ma tak zavazne nedostatky a vyvojari takhle kaslou na uzivatele)
klidne si to pouzivejte ja jen upozornuji na tyhle fakta
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:41

OK, tedy Messa má tuto kontrolu nativně? Opravdu se nemůže zaseknout? Je to nezávislý okruh? ESS nebo CSMio to nemá?
To je ale zase jiné téma, protože je to hardvérová záležitost a ne Mach vs. LinuxCNC. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:45

ano mesa to ma nativne od zacatku a linuxcnc jako software take kontroluje sam sebe

ss to pokud vim nema vubec a csmio nevim ale ta chyba by tedy nemela nastat viz vyse ale nevim presne co bylo spatne

je to odlisnou filozofii projektu a urovni na ktere se programatori pohybuji
jestlize nekdo neresi zasadni chybu ktera je tam 10 let a ignoruje to i prez upozorneni tak to mluvi samo za sebe, pritom to mel napsat jako prvni a az pak resit kod interpolatoru a gui

spousta lidi to provozuje jen na step/dir, tam se to moc neprojevi
jakmile ale zacnes resit 30 a vic vstupu a vystupu a rutinky co to maji resit tak se stane ze ten mach to nestihne vykonat v te periode a udela chybu
ale nenahlasi ji a misto toho spatne vypocita drahy a vstupy vystupy
hral jsem si s tim dalo se to i solidne vyvolat
psal jsem report do artsoftu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:56

Robo, hrál jsi si na Mach3 nebo Mach4? Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 7:57

mach3

mach 4 je dle mnohych reakci uzivatelu jeste ve vyvoji
a spoustu chyb si porad nese s sebou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:14

tak zkus vyvolat stejnou chybu na Mach4. Taktéž by bylo fajn uvést jaký to byl hardware. Je jasné, že když se mi někde něco po---e, tak chi pořídit něco lepšího, alespoň o jednu třídu. Proto stále tvrdím, že nemáte objektivní porovnání motoru. Ti, kteři měnili serva za krokáče, tak většinou o 2 i více tříd vyšší řady. Konkrétně, běžná věta. Měl jsem krokáč 4,5Nm a nahradil jsem ho servem 400W. O nebe lepší. A z toho plynoucí porovnání... Prostě jablka s hruškama a ještě k tomu brambory:)

Schválně Robo, na jakém systému se Ti ta chyba objevila? Windows XPSP3 + deska z CNCshopu na paralelním portu, Mach3 z roku adekvátnímu těm Windows. Systém nastavený na maximální kmitočet, aby bylo čím jak nejlepší rozlíšení a "vytuněné" Windows, aby to bylo cool. Viď?
Oak změna, protož Mach3 a Windows je na p-ču a rovnou do hardweru typu Messa střední třídy. Na Ethernetu a pod. Nemám pravdu?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:15

Mach4 je určitě ješt ve vývoji, takže je to přirozené. To je ale dobře, ne?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:24

no ta snad se bude mach4 vyvijet a ne jak mach 3

jestlize chci pouzivat serva s velkym rozlisenim, jestlize to chci chci pouzit na rizeni profi masiny s 30+ IO linkama a spoustou rutin ktere je hlidaji a obsluhuji. Jestlize chci detailni nahled na drahy nastroju. Jestlize chci pouzivat sit.
Tak je to na machu spatne?

takze uz to leze i z tebe

alespon ze to nakonec vylejza

btw k tem testum bylo to poprve na znackovem pc dell optiplex 755 tam jsem to analyzoval podrobneji
jinak jsem se s tim setkam na mozna 10-15ti pripadech kde jsem prijel na nejaky servis
delalo to nevyzpytatelne brikule, neslo to resit nez prez ruzna omezeni a jeste bez jistoty, treba se to po tydnu zase stalo na slozitejsim programu. Dal jsem tam linux a dal jsem to neresil. Od te doby byl klid.

A o to snad jde
opravit nefungujici rizeni a moct za to dat ruku do ohne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:26

Mach4 ve vývoji pořád je, nedávno jsem koukal na change log a přidávají / opravují pořád dost věcí. i když hromadě z nich ani nerozumím, ale představu co mají dělat mám...

Taky bych řekl že je třeba rozdělit Mach4Hobby a Mach4Industrial. Základ je sice stejný ale co se týče vývoje, podpory atd. tak větší prioritu bude mít určitě industrial...

A např. jak jsme se bavili že Mach neumí hodně věcí oproti linuxu. Já bych to upřesnil. Ne neumí, sám ne, ale umí to controllery, viz ten ethercat controller co jsem včera našel. Hromadu věcí co by měl mít Mach suplují controllery, tady nevím jak moc jsou nebo mohou být provázány se samotným Machem, jestli ty ochrany co má linux by mohly úplně zastoupit samotné controllery...

A i ty controllery se samozřejmě pořád vyvíjí.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:45

jo ty nove kontrolery resi mnohe
hlavne mizerny realtime ktery lepsi nelze na win dowsahnout
takze vetsina prace se hodila na controler
ti. jede tam nejaka nestejnomerna komunikace a je tam nejaky vyrovnavaci buffer takze vlastne v machu nemuzes v realnem case reagovat a musis pockat az se vyprazdni buffer a nebo to musis presunout cele do controlleru takze vlastne prestavas mach potrebovat
jak jsem si vsimnul tak csmio ma svuj aleternativni software takze macha opravdu nepotrebuje
neco je k tomu asi vedlo!, mozna proste jen potrebovali vetsi kontrolu nad softwarem coz cizi uzavreny software neumoznuje. A jsme zase u linuxu ktery je otevreny do posledniho radku kodu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 9:59

Co se týče toho jejich systému, pokud vím tak jede i na linuxu. Já ho teda neznám, ale říkám si že by to mohla být výborná alternativa pro někoho kdo s tím začína a linuxCNC je pro něj třeba moc komplexní, nebo se mu do něj nechce. To jsem si říkal už dřív proč Mach nemá verzi i na linuxu...

Ale to bych řekl že není nic zvláštního. Co otec volal s mnoha lidmi když sháněl informace, tak fakt hodně výrobců komponentů do CNC mají nějakej vlastní řídící systém, i Delta, pokud se nepletu...
I Adtech, i ti CSlab...

A jak se tu bavíme o těch chybách, tak jsem si vzpomněl na heidenhain 530. Pro ty co neví, tak heidenhain 530 špatně počítá rotaci a zrcadlení při 5 osém obrábění. A dělá to crashe. Jako to že Mach obsahuje nějaké chyby, neměl by ale je ve vývoji a za pár korun, ale takovejhle systém ? Vždyť 530ka se vyvíjela jak dlouho ? 15, 20 let ? Kdyby ty rotační osy alespoň zablokovali, při aktivním zrcadlení, nebo tam dali nějakou hlášku...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 3. 2021, 10:19

robokop píše: 21. 3. 2021, 9:45 ......ti. jede tam nejaka nestejnomerna komunikace a je tam nejaky vyrovnavaci buffer takze vlastne v machu nemuzes v realnem case reagovat a musis pockat az se vyprazdni buffer a nebo to musis presunout cele do controller......
To jako že když během chodu programu to stop tlačítkem zastavím (teď nemyslím total stop) tak to nezastaví okamžitě, ale až za chvíli?
Třeba až po dokončení aktuálního řádku pgm nebo toho co je v bufferu?
Má to vůbec takové tlačítko (Mach, Linuxcnc)?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 10:26

Linuxcnc stoji na fleku. Samozrejme takove vstupy tam jsou a je cela rada moznosti jak s tim nalozit. Hadam ze i mach bude mit nejaky prioritni prikaz ktery v tomhle pripade nekouka doleva doprava
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“