Výzva pro ROBOKOPA

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
PRUDIČ
Příspěvky: 24
Registrován: 21. 3. 2021, 9:40

21. 3. 2021, 10:16

Tak jsem si založil poprvé v životě nějaký profil. Doufám že tu nebudu moc často
Jelikož jsem měl tu možnost v posledních dnes mluvit s Robem ohledně machu / linuxu tak bych rád přispěl něčím co by mohlo být užitečné.
Zřejmě nejenom my jsme se na machu naučili a dnes provozujeme nějaké stroje a docela úspěšně, taky nás to živí. Proč jsme nezačali s linuxem je na delší povídání ale ve zkratce - měli jsme na začátku pocit že k machu je alespoň nějaký manuál - cca před 5 lety.
Robo není možné po nás co ten mach už mají a provozují nebo je to živi chtít aby jsme to vše vytrhali a nahradili linuxem. Je to náročná a složitá cesta. Taky není každý tak schopný ten přechod zvládnout.
Proto tě tímto způsobem oslovuji s prosbou aby jsi část energie kterou věnuješ tomuto tématu přetavil v něco co by nám těm machistům taky pomohlo. Nepomůže nám jen říkat že mach na prd.
Prakticky bychom rádi cítili podporu od někoho kdo tomu více rozumí , zrovna jak se teď řeší ty ochrany na machu / linuxu. Ta podpora machu s námi docela slušně komunikuje a určitě za ty roky se to někam posouvá. Problém je v tom že není hodně lidí kteří by s nimi mohli některé složitější věci řešit -pokud tu jsou tak se jim omlouvám....
Mach 4 je prý postaven úplně nově, taky desky od cs-lab nejsou vůbec špatné ,(první jsem kupoval od člověka který je v česku prodává a na machu mu jede celá firma již roky - asi 6 mašin) . Ta mašina se s tím dá udělat opravdu velmi solidně.
Takže prosba na tebe je zda bys k nám nebyl trošku vstřícnější a nezkusil se tím zabývat způsobem který by pomohl odstraňovat některé nedostatky třeba ohledně těch ochran které se tu aktuálně řeší. Konkrétně mám na mysli komunikovat to s vývojáři machu a tlačit na ně pokud máš nápady jak a co zlepšit.
Díky za přečtení.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 10:30

Vsak jsem jim to psal pred deseti lety
A popsal jem to tu snad dobre tedko. Tak to zkuste navrhnout kdyz s vami komunikuji. Radu chyb jsem tu ted popsal. Myslim ze dostatecne. Vyuzijte toho a nechte to opravit.

Mach3 ze zacatku nemel zadnou dokumentaci, zadnou smysluplnou. Linuxcnc ji mel odjakziva dost podrobnou a prohlubuje se stale.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
PRUDIČ
Příspěvky: 24
Registrován: 21. 3. 2021, 9:40

21. 3. 2021, 11:01

Proto jsem tě o to žádal ať jim napíšeš ty protože víš o čem mluvíš, umíš to vysvětlit ,popsat apd. Já budu jen něco papouškovat a nemusí to dávat smysl... :(
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

21. 3. 2021, 12:07

Pro Machisty a i pro ostatni jsem udelal svuj web, ktery je sice velmi maly, ale je na nem shrnuti co to vubec linuxCNC je.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 3. 2021, 12:15

PRUDIČ píše: 21. 3. 2021, 11:01 Proto jsem tě o to žádal ať jim napíšeš ty protože víš o čem mluvíš, umíš to vysvětlit ,popsat apd. Já budu jen něco papouškovat a nemusí to dávat smysl... :(
No jestli jim to psal pred deseti lety a furt nic, obavam se, ze je to jako hrách na zeď házet :P
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 12:28

Charon píše: 21. 3. 2021, 12:15
PRUDIČ píše: 21. 3. 2021, 11:01 Proto jsem tě o to žádal ať jim napíšeš ty protože víš o čem mluvíš, umíš to vysvětlit ,popsat apd. Já budu jen něco papouškovat a nemusí to dávat smysl... :(
No jestli jim to psal pred deseti lety a furt nic, obavam se, ze je to jako hrách na zeď házet :P
Hele já si myslím že tady je důležitá jiná věc. Řekl bych že to je neznalost toho jak vlastně Mach funguje. Mach sám o sobě hloupej asi je, oproti LCNC, ale u Machu to kompenzují controllery. To controllery jsou ty pravé mozky, ne Mach. Mach je interface, sám nic neřídí. LCNC je schopno stroj řídit skoro samo, pokud to chápu trochu. A vy to porovnáváte s Machem, který takhle není a nikdy nebyl koncipován. Jsou hromady controllerů které umí to co LCNC, a tím pádem to umí i Mach. To že Mach jede na windows, a tím přináší nějaké další komplikace, je zas něco jiného...
A tady tenhle problém, třeba se tím nezabývají právě protože se o to stará controller, a má to tak bejt, nebo pro to mají nějaký důvod. Nemyslím si že by to prostě neřešili protože se jim nechce nebo tak...

Každopádně já jsem na to nenarazil a hromady lidí, co nechodí na fóra, ty stroje mají postavené, mají na nich výroby, a dělají na nich zaměstnanci, takový problém se nevyskytuje...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5183
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

21. 3. 2021, 12:39

No já to psal jako poznámku o přístupu dané firmy, jako bohužel hodně rozšířený nešvar.

Já zásadně na svých strojích používám lidskou sílu na pohyb a na řízení to co mám v lebce. Programování mám dost v práci a většinou dělám jednokusovky, které by nakreslit trvaly dýl.
A beru to jako zábavu, odreagování od kompu a trénink hlavy :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 12:43

Ten mach prave byl puvodne koncipovany jako vyhradnr softwarovy kontroler.
Protoze to bylo ale vpodstate velmi omezene funkcni a s narocnejsimi presnejsimi pohony (uz jen s jemnejsimi mikrokroky) uz nefunkcni museli opustit lpt. A vyresit to externim hardwarem. Ono to vpofstate nelze na beznym pc realizovat. Je to dano pc hardwarem je to pekne popsano v dokumentaci k linuxcnc kde jsou vypocty delky pulzu mezer a pauz vs. Latence vs. Taktu threadu pro stepgeny. Proste to nejde stihnout.....

Programatorum machu uz jsem kdysi psal. To me jeste zajimalo s tim neco delat. Nicmene pak se objevil linuxcnc a mesa a tim padem to pozbyva smysl.
Co bch jim doporucil ted? Vemte si vncviewer.exe prejmenujte ho na mach5.exe
Pripojte se na externi kontroler v kterym pobezi linuxcnc. A nauctujte ten prejmenovany vncviewer zakaznikum.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“