Nastavení krok. motorů

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 11. 2021, 11:51

chb píše: 4. 11. 2021, 10:58
Thomeeque píše: 4. 11. 2021, 10:51 Jasan, tak to je. Mluvím o pauzách, kdy na stroj nešahám (pokud ano, opakuju homing).
no právě, většina používá u krokových motorů mikrokroky - ty nejsou z podstaty moc lineární, netuším do jakého stavu/mikrokroku se vrátí driver po zapnutí/vypnutí ENABLE, ale motor po odpojení energie bude mít tendenci se překlopit na celý krok
Driver by se měl vrátit do stejného stavu, v jakém byl před disable (pokud nebudeš mezitím stepovat):
https://www.mouser.com/datasheet/2/408/TB6560AHQ_datasheet_en_20141001-771503.pdf píše:Setting the ENABLE signal Low disables only the output signals, while internal circuitry other than the output block continues to operate in accordance with the CLK input. Therefore, when the ENABLE signal goes High again, the output current generation is restarted as if phases proceeded with the CLK signal.
Předpokládám, že motor se také vrátí tam, kde byl (stroj v rámci vůlí, jaké tam mám já, asi neudělá nic :)). Bylo to více faktorů dohromady, které mě za to stály, ale opravdu netvrdím, že je to nutné.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 11. 2021, 12:49

Thomeeque píše: 4. 11. 2021, 11:51 ...
Předpokládám, že motor se také vrátí tam, kde byl ...
Ne nutně.
Krokáče mají výrazný cogging-efect. Tedy samovolně se přitahují do některé ze stabilních poloh.
A jak to dopadne po opětovném spuštění napájení cívek nikdo nezaručí.
Navíc ten start proudu do cívek není lineární a rovnoměrný. Funguje to jako spínaný zdroj, tj. spínací tranzistory to pustí na plný kotel, a teprve pak měří, kdy už mají proud pro kterou cívku vypnout.

Dalo by se celkem snadno změřit, i když by to chvíli trvalo.
Najet na hodinky do nějaké polohy při konkrétním nastavení microsteppingu. 100x z programu vypnout a zapnout enable, a hodinkama zkontrolovat polohu.
A to zopakovat pro všechny polohy microsteppingu. Ovšem nejen v rámci jednoho plného kroku, ale v rámci všech kroků v rámci jedné cogging-stabilní polohy.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 11. 2021, 2:08

Asi to nebude platit obecně, ale používám Berger - Lahry hodně i když s modernějšími jednotkami // SD 3 ** //. Určitě to ale platí i pro starší typ na 130 V // D900 //.

Po zapnutí "naskočí" motor do nejbližší stabilní polohy.

Pokud je aktivní // a naswitchovaný // enable, motor je napájen pouze parkovacím napětím a driver nereaguje na step / dir. Neztratí ale polohu.

Jakmile je enable neaktivní reaguje driver na step / dir a napájí motor nastaveným proudem.

Pokud se motor nehýbe driver automaticky snižuje proud.

Funkce smooth // pouze u SD3 // způsobí že driver reaguje na signály step / dir dle nastaveného krokování / mikrokrokování, ale do motoru "pouští" nejemnější krokování //10 000 p/ot // přes nějaký buffřík. V praxi to nedělá takový rámus.

Pokud při vypnutí zůstane motor v mezipoloze, při příštím zapnutí to někdy pěkně bouchne.

Zpětná vazba // pokud je // u těchto jednotek pouze detekuje ztrátu polohy, jednotku zastaví a sepne to chybové relé.

edit
Kdysi jsem kontroloval přesnost úhlu nastavení motoru a bylo to hodně slušné.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 11. 2021, 4:02

jako všichni máme pravdu, ale bavíme se ještě o tomto ?
.
Přílohy
x.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Wonders
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 10. 2021, 9:28

4. 11. 2021, 10:37

No koukám že se to tu trošku zvrhlo na nějakou větší debatu. Za mě asi takto pokud to chápu dobře bylo by lepší mít enable zapojený a nakonfigurovaný. Pokud někdo ví co kde zapnout udělat a tak budu rád když napíše. Pokud ne nevadí. Stáhl jsem si z netu nějaký manuál přímo k této desce kde je i vyfocená konfigurace jaká by "měla být" v machu nastavená. Takže budu zkoušet a uvidíme. Jinak všem děkuji za pomoc a rady.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“