Nastavenie Z 0 po vymene nástroja

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

12. 12. 2021, 10:52

Ahoj ,
Som začiatočník s CNC frézovaním len tak pre ujasnenie :D
Kúpil som CNC CAU CAU F 600 , ktorý beží na mach3 ako niektorí určite viete.
Potreboval by som poradiť s opätovným nastavením Z 0 pri výmene nástroja už počas bežiaceho programu.
Robil som to tak že som mal viacero g codes a púštal programy vždy s novým nástrojom , ale to je nepraktické a chcel by som to robiť tak ako sa to má :D
Program robím pomocou CAM FUSION 360. Takže vždy ked má prísť k výmene nástroja frézka sa dá do polohy mimo obrobok a vypýta sa výmenu.
No len čo potom keď vymením nástroj? Ako nastavím novú Z0 ?
Je treba nejaký script?
Mám aj touch probe s ktorou by sa to dalo robiť ale vôbec netuším ako.
Diky za pomoc :)
Miki2t
Příspěvky: 472
Registrován: 22. 9. 2010, 9:02
Bydliště: Levice SR

13. 12. 2021, 5:00

Všetky nástroje si zamerias ešte predtým než spustis obrábanie,. Dĺžky a priemery uložis do tabuľky nástrojov. Počas obrábania už len vymienas nástroje. Samozrejme nesmieš popliest číslo nástroja.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 12. 2021, 6:32

A pokud ma vreteno s klestinou na solo nastroje tak si do tabulky neda nic..
Tak musi vzdy po vymene tu vysku změřit...
Mach uz si ale nepamatuju
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 7:09

RaS píše: 13. 12. 2021, 6:32 A pokud ma vreteno s klestinou na solo nastroje tak si do tabulky neda nic..
Tak musi vzdy po vymene tu vysku změřit...
Mach uz si ale nepamatuju

Hej mam iba vreteno na solo nastroje...
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 7:11

Takže vždy je treba po výmene nastaviť novú Z 0
Modros
Příspěvky: 1666
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

13. 12. 2021, 7:13

luks_1 píše: 13. 12. 2021, 7:11 Takže vždy je treba po výmene nastaviť novú Z 0
tak najed frézou na obrobek a přibližuj třeba na papírek..až se ho dotkneš vynuluj osu Z a přičti sílu papíru, ve fusionu je třeba mít v setupu nulu na vrchu obrobku, pokud máš nulu na spodku obrobku musíš se doktýkat přes papírek stolu
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 12. 2021, 7:41

počkej si na nějakou radu, někoho kdo to tak používá..
podle mě musí být v kódu výměna nástroje a po ruční výměně se automaticky najede na čidlo výška nového nástroje a samo pokračuje v obrábění až do další ruční výměny.. takhle to podle mne určitě jde i v machu (já mám linuxcnc a "dospělou" výměnu nástroje takže ti víc neporadím)
ale nevěřím tomu, že bys musel vždy nulovat polohu Zka (tím bys zastavil daný program, o tom, že Z0 může být na vrchu polotovaru, kterou jsi prvním nástrojem odstranil ani nemluvím)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 8:00

RaS píše: 13. 12. 2021, 7:41 počkej si na nějakou radu, někoho kdo to tak používá..
podle mě musí být v kódu výměna nástroje a po ruční výměně se automaticky najede na čidlo výška nového nástroje a samo pokračuje v obrábění až do další ruční výměny.. takhle to podle mne určitě jde i v machu (já mám linuxcnc a "dospělou" výměnu nástroje takže ti víc neporadím)
ale nevěřím tomu, že bys musel vždy nulovat polohu Zka (tím bys zastavil daný program, o tom, že Z0 může být na vrchu polotovaru, kterou jsi prvním nástrojem odstranil ani nemluvím)

Program sa zastaví ked si vypýta výmenu nástroja , takže ano vždy je treba nastaviť novu Z 0 pre daný nástroj... Pretože nemám vreteno kde vieš upnúť daný nástroj vždy rovnako , takže tam tá výška je vždy iná
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 8:01

Modros píše: 13. 12. 2021, 7:13
luks_1 píše: 13. 12. 2021, 7:11 Takže vždy je treba po výmene nastaviť novú Z 0
tak najed frézou na obrobek a přibližuj třeba na papírek..až se ho dotkneš vynuluj osu Z a přičti sílu papíru, ve fusionu je třeba mít v setupu nulu na vrchu obrobku, pokud máš nulu na spodku obrobku musíš se doktýkat přes papírek stolu

Dik za radu :)
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 8:03

luks_1 píše: 13. 12. 2021, 8:00
RaS píše: 13. 12. 2021, 7:41 počkej si na nějakou radu, někoho kdo to tak používá..
podle mě musí být v kódu výměna nástroje a po ruční výměně se automaticky najede na čidlo výška nového nástroje a samo pokračuje v obrábění až do další ruční výměny.. takhle to podle mne určitě jde i v machu (já mám linuxcnc a "dospělou" výměnu nástroje takže ti víc neporadím)
ale nevěřím tomu, že bys musel vždy nulovat polohu Zka (tím bys zastavil daný program, o tom, že Z0 může být na vrchu polotovaru, kterou jsi prvním nástrojem odstranil ani nemluvím)

Program sa zastaví ked si vypýta výmenu nástroja , takže ano vždy je treba nastaviť novu Z 0 pre daný nástroj... Pretože nemám vreteno kde vieš upnúť daný nástroj vždy rovnako , takže tam tá výška je vždy iná
Ak ju nastavím ručne ako si povedal tak program preruším takže sa to bude musiet dat nejak cez to čidlo..
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

13. 12. 2021, 9:09

Ja to tak mam urobene, mam vreteno kde menim iba nastroj.
Ak si dam cyklus s vymenou nastroja, ide sa vzdy odmerat aj prvy nastroj a potom po kazdej vymene kazdy dalsi..
Je potrebna sonda na ktoru sa chodi pomerat.
Mam nejaku a Ebay, ktora je zapojena do elektroniky CNC a MACH3 si vsetko vypocita.
Kedze mi frezu robili, neviem presne ako to je zapojene.

Ale pouzivam len niekedy.. ma to zmysel ked robis nieco 3 a viac nastrojmi.. aj to nie vzdy.. niekedy je rychlejsie odmerat si kazdy nastroj manualne na diely ktory frezujem.
Ale ja som len amater, frezujem si iba pre seba.. takze sa nikam nenahanam..

Sonda je nejaka takato:
https://www.ebay.com/itm/144148210623?_ ... BM7I3TsLZf
luks_1
Příspěvky: 17
Registrován: 2. 12. 2021, 10:19

13. 12. 2021, 1:16

darc píše: 13. 12. 2021, 9:09 Ja to tak mam urobene, mam vreteno kde menim iba nastroj.
Ak si dam cyklus s vymenou nastroja, ide sa vzdy odmerat aj prvy nastroj a potom po kazdej vymene kazdy dalsi..
Je potrebna sonda na ktoru sa chodi pomerat.
Mam nejaku a Ebay, ktora je zapojena do elektroniky CNC a MACH3 si vsetko vypocita.
Kedze mi frezu robili, neviem presne ako to je zapojene.

Ale pouzivam len niekedy.. ma to zmysel ked robis nieco 3 a viac nastrojmi.. aj to nie vzdy.. niekedy je rychlejsie odmerat si kazdy nastroj manualne na diely ktory frezujem.
Ale ja som len amater, frezujem si iba pre seba.. takze sa nikam nenahanam..

Sonda je nejaka takato:
https://www.ebay.com/itm/144148210623?_ ... BM7I3TsLZf
A mas na to urobený nejaký script ? Takéto niečo mám aj ja. Alebo ako to funguje s týmto ?
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

13. 12. 2021, 6:54

luks_1 píše: 12. 12. 2021, 10:52 Ahoj ,
Som začiatočník s CNC frézovaním len tak pre ujasnenie :D
Kúpil som CNC CAU CAU F 600 , ktorý beží na mach3 ako niektorí určite viete.
Potreboval by som poradiť s opätovným nastavením Z 0 pri výmene nástroja už počas bežiaceho programu.
Je treba nejaký script?
Diky za pomoc :)
Takhle... Mach bude dělat to co ho naučíš > naprogramuješ mu. Když ho naučíš automaticky měřit při příkazu M6 nástroj, bude ho měřit. Způsobů je hromada. Nejvíc easy co můžeš rovnou dělat je tohle. Myslím že ve trojce jde v configu nastavit aby se Mach na příkazu M6 zastavil. To zaškrtni, Mach se zastaví, můžeš stopnout program, nastavit manuálně novou 0 s novým nástrojem, program spustit na tom samém řádku a hurá.

Nebo se hodně používá tohle, měl by to být komplet návod jak to sprovoznit. Odkaz na script je v popisku...
https://www.youtube.com/watch?v=8vCghFB ... lanRobbo69
Já jinak používám Mach4...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
chb
Příspěvky: 3801
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 12. 2021, 8:10

já pro mach3 generuji v CAMu pro každý nástroj samostatný program
když doběhne jeden nástroj, program se ukončí, vyjede mimo výrobek - vyměním nástroj, nastavím ... vlastně nové Z 0 a spustím program pro ten další nástroj. Je to jednoduché, sice ne moc elegantní ale blbovzdorné a když se něco nepovede, či je třeba doladit rozměry atd ... tak rozdělení na pár malých programů je výhodou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

14. 12. 2021, 6:34

chb píše: 13. 12. 2021, 8:10 já pro mach3 generuji v CAMu pro každý nástroj samostatný program
když doběhne jeden nástroj, program se ukončí, vyjede mimo výrobek - vyměním nástroj, nastavím ... vlastně nové Z 0 a spustím program pro ten další nástroj. Je to jednoduché, sice ne moc elegantní ale blbovzdorné a když se něco nepovede, či je třeba doladit rozměry atd ... tak rozdělení na pár malých programů je výhodou.
S tymto s tebou uplne suhlasim, preto aj ja robievam casto na kazdy nastroj samostatny program..
CAM ti naseka programov kolko potrebujes a mas klud na pracu.
Ale hovorim ja som amater.. nenahanam minuty,
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“