Soustružení s Machem nebo UCCNC

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 8:29

Ciao,

Pánové, abych mohl používat stanovení otáček podle průměru (konstantní řezná rychlost) tak asi také potřebuji to spojení s enkodérem vřetene co? Může to být příčina toho, že se mi nerozjel ten "řezný" pohyb? Řešil jsem, že se mi to prostě při nájezdu do pracovního posuvu zastaví. Myslel jsem, že je to nějaký problém s Fusion, kdy nastavuji pouze řeznou rychlost a úběr na otáčku, ale teď když říkáte, že bez enkodéru nelze řezat závity, tak mi přijde logické, že by to mohlo být tím.

Díky
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 9:37

Když UCCNC neumí řízení pro soustruh je logické že nebude umět ani konstantní řeznou rychlost.
To s enkodérem nemá co dělat. Máš HW pro frézování a chceš s ním soustružit, to nejde.
Fusion to generuje správně, ale UCCNC nerozumí těm G kódům.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 9:57

Luky zapomněl jsem dodat, že v Machu4 turn. Ten umí soustružit. Mohu si nastavit konstantní otáčky nebo závislé. Předpokládám tedy, že to Mach umí. Předtím jste říkali, že je třeba mít vazbu z enkodéru, tak jsem to takto pochopil. Díky
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 12. 2022, 11:01

Mariane pořád se v tom plácáš.

Jsou to dvě věci :

Konstantní řeznou rychlost vypočítává soft z polohy nástroje protože ví na jakém průměru se v daném okamžiku nástroj nachází. Jakmile se průměr mění vypočítává soft nové hodnoty otáček a sype je do měniče / driveru vřetene.

Pro závitování musíš znát přesné úhlové natočení vřetene a podle něho pohybuješ příslušným suportem // suporty //. To je docela náročné na zpracování a Wokna to bez specielních run/time modulů nejsou schopna realizovat. Proto se to přesouvá do různých "smooth steperů". V principu jsou to interpolátory s různou velikostí bufferu // mezipaměti // a ty vykrývají pauzy kdy se ti wokna vykašlou na řízení stroje a zabývají se samy sebou.

Některé servodrivery umí přepínat mezi řízením STEP/DIR a řízením v rychlostní smyčce. To by se dalo také použít.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 11:14

Nemám soustruh ale logicky by enkodér neměl být potřeba.

Tady není o čem. Dej sem kód co generuje fusion.
Že to umí Mach je jedno. Neumí to controller.
Mach čte a posílá program dále do controlleru. Controller i Mach zpracovávají ten program simultánně a nezávisle na sobě. Když controller nějaké Gčko neumí, tak ten pohyb prostě neprovede. V lepším případě vyhodí error ...
Jenže Mach to Gčko umí, takže ten pohyb virtuálně provede. A pokud controller nevyhodí error, tak Mach po dokončení řádku skočí na další, pošle ho do controlleru, a zase ho zpracovávají simultánně nezávisle na sobě.

To je ten problém...

Jestli se pletu tak mě někdo opravte...

Pošli ten program z fusionu.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 2:20

Díky Luky, už jsem to konečně pochopil. Prostě každý kontrolér (hw) umí určité množství příkazů a pokud narazí na neznámý, tak se práce nekoná a mašina stojí. Já měl za to, že je úplně jedno co umí nebo neumí nějaký kontrolér, když přece Mach nebo jiný program posílá data. Prostě UCCNC hardvérově neumí vykonat nějaký Gxxx a tak se zastaví a čeká co dál. Proto jsem mohl vypnout program a dále pokračovat na dalším řádku. Nebo jako při pokusu o řezání toho závitu, kdy jakmile jsem najel na řádek s pracovním posuvem řezání, tak to stálo a za nějakou dobu se jen rychloposuvem přesunul na konec toho nevykonaného řádku a chtěl pokračovat dále.
Už konečně chápu, co jste tím mysleli. Tak díky
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 12. 2022, 7:13

Mrosconi píše: 8. 12. 2022, 2:20 ... Prostě každý kontrolér (hw) umí určité množství příkazů a pokud narazí na neznámý, tak se práce nekoná a mašina stojí. ...
To neplatí obecně. Jde o to, kde má daná systém dělicí rovinu. Co ještě zpracovává PC, a co už deleguje na interpolátor.
Třeba u LinuxCNC je to jinak. Tam veškeré dráhy počítá PC a podobný problém by se tam nestal.
Stejně tak pokud by ten Mach turn uměl jet přes LPT (nevím, jestli to umí nebo ne, Mach neznám), tak by se to taky nestalo.

Už jsi víckrát dostal radu, abys přešel na LinuxCNC.
Tak třeba tohle by možná mohl být další podnět to udělat.
Lukas_2
Příspěvky: 526
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2022, 7:33

Mach to umí. Pokud by někdo chtěl řídit stroj napřímo z Machu, tak to jde.

Ale nezkoušel bych to. Tohle byl asi ten důvod proč se na Mach zanevřelo. Jestli řídit CNC přímo z počítače, tak Linux je rozhodně lepší volba.

Takhle, s dalším hw, to funguje výborně.

Je zde systematicky a profesionálně vyvíjený soft s obrovskými možnostmi, a zároveň dělaný co nejjednodušeji.
Třeba i tím že jede na lua, což je pro někoho kdo si chce upravovat soft velmi přívětivý jazyk.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“