G kod v mach 3

Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2009, 2:06

měl bych takový laický dotaz jak udělat jednoduchý příkaz pro mach3

dejme tomu:
f100

g0 x0 y0 z0
g1 z-1
g1 x50
g0 z0

a tohle chci zopakovat třeba po 1mm kroku v Zku až do z-10 10x
proč wizard i třeba rhinocam to udělá podle mě hloupě že celý ten text 10x zopakuje a jen změní hodnotu Z proč to nedělá nějákým skákáním 10x dokola s přírustkem Zka?
jak by se to napsalo správně jednoduše? něco jsem už vyzkoušel ale stále mě to připadá moc složité

problém je v tom že si vygeneruju dráhu v rhinu a nastavím si že ji pojede po 2mm ve vrstvách a vygeneruju G-kód, dosud žádný problém
jen je prostě v tom Gkódu 10x to samé a potom když zjistím že místo kroku 2mm bych chtěl dělat kroky 1mm a místo 10ti dělat 20 vrstev tak musím znova generovat Gkód v rhinu což mě obtěžuje, kdyby to bylo psané podle mě logicky tak akorád v notepadu změním dvě hodnoty a to krok Zka a počet skoků
měnit to v rozsáhlém nepřehledném Gkódu originálního tvaru z wizardu nebo rhina je dost hloupé neboť se snadno jeden z kroků třeba přehlédne a způsobí to nabourání

tak mě přišlo logicky lepší vygenerovat jen dráhu a skoky v Zku si dodělat ručně ... teď jen otázka jakým nejjednodušším způsobem, neměl by jste někdo nějaký příklad děkuji
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 12. 2009, 2:41

Mám dojem, že z každýho CAMu žádný jiný výstup nedostaneš. Ten prostě jen popíše dráhu nástroje v navoleném souřadném systému. Ale v machu máš wizárd s makry, na kapsy to stačí. Tam měnit posuv v Z můžeš.
Koukolv
Příspěvky: 11
Registrován: 8. 12. 2008, 7:48

17. 12. 2009, 3:43

Vyvolávej to jako podprogram, kde Z bude inkrementální, nebo proměnná. Ještě jsme to dělali přes modální volání podprogramu a pak to
funguje stejně jako vrtací cyklus, ale nevím zda tohle mach umí.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2009, 5:16

bobik píše:Mám dojem, že z každýho CAMu žádný jiný výstup nedostaneš. Ten prostě jen popíše dráhu nástroje v navoleném souřadném systému. Ale v machu máš wizárd s makry, na kapsy to stačí. Tam měnit posuv v Z můžeš.
no wizard z machu treba na oblouk funguje taky takhle..

muzete sem nekdo dat nejaky kratky programek primo v G-kodu aby bylo jasnejsi jak to ma vypadat
s podprogramem jsem to zkousel ale asi neco delam spatne chodi to nejak nekorektne..
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 1. 2010, 8:14

tak ještě jeden dotaz..

pokud napíšu Gkód třeba:

g0 x0 y0 z0
f200
m98 p1 l10
m30

o1
g91 g1 z-1
g90 g1 x50
m99

tak 10krát po sobě mě to udělá čáru z X0 na x50 vždy s 1mm záběrem v ose Z to je celkem jednoduché

jak udělat to aby byl přejezd zpátky do nuly proveden v bezpečné rovině třeba Z1? wizard nenapoví ten to desetkrát skopíruje což je hloupé ..

děkuji
Koukolv
Příspěvky: 11
Registrován: 8. 12. 2008, 7:48

15. 1. 2010, 9:31

A máš to opravdu vyzkoušené, nebo si jenom myslíš že to udělá co píšeš.
Podle mne to udělá jednu drážku z X0 do X50 v hl. 1mm a pak se to zavrtá do hl. 10mm. U opakovaně vyvolávaných ink. podprogramů je lepší končit v bodě kde začínáš:

G91 G1 Z-1
X50
Z1
X-50
Z-1
M99
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 1. 2010, 11:46

Koukolv píše:A máš to opravdu vyzkoušené, nebo si jenom myslíš že to udělá co píšeš.
Podle mne to udělá jednu drážku z X0 do X50 v hl. 1mm a pak se to zavrtá do hl. 10mm. U opakovaně vyvolávaných ink. podprogramů je lepší končit v bodě kde začínáš:

G91 G1 Z-1
X50
Z1
X-50
Z-1
M99
to mám vyzkoušené to funguje spolehlivě

no jenže jak se mám dostat do bodu kde začínám? pokud pojedu ještě Zkem nahoru nad obrobek přejedu do nulové polohy a chci zase přidat milimetr tak to nějak neumím..dostanu se vždy na Z1 pokud jezdím v jedné Zové rovině tak není problém přidávat na Zku ale takhlle bych potřeboval se jednou zavrtat o 1 mm podruhé o 2mm potřetí o 3mm atd.. a to nějak neumím.. jde to sice trošku ošidit tím že výrobek vysoký 10mm budu vyjíždět vždy o 11mm a pak zase o 11mm zavrtat a potom je ten algoritmus naprosto stejný a funguje to tak jak si představuju akorád to jezdí v každém kroku jinak vysoko nad obrobkem.. problém je že vezmu výrobek vysoký 20 tak když změním jen hodnotu L z 10ti na 20 tak mě to nabourá (pokud teda nebude tvar pouze takhle jednoduchá přímka ale třeba oblouk a musím si to uvědomit a zvednout to taky o 20..

a další zásadní problém, pokud to pojedu třeba 16kou frézou do oceli musím ji zavrtat rychlostí třeba f20 jinak to uteče ze stolu a pracovní posuv je třeba f250.. pokud vyjedu nad stůl na bezpečnou rovinu tak mě to pojede vždy dolů s takhle malou rychlostí a je to neefektivní, pokud mám vyfrézovanou drážku v hloubce 10 a jedu ze Z0 tak je lepší jet rychloposuvem do Z-10 a pak G1 do Z-11 a celkový obráběcí čas jde neúměrně nahoru..
takhle musím hloupě každej řádek přepsat tak mě napadlo to udělat nějak inteligentněji.. to nikdo neřešíte takovýto podle mě častý problém??
nebo používáte nějáký inteligentnější Cam než Rhino?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 1. 2010, 11:49

Koukolv píše: G91 G1 Z-1
X50
Z1
X-50
Z-1
M99
jenže takhle to pojede vždy 1mm nad tou právě ofrézovanou vrstvou.. já se potřebuju dostat do Z0 jako nad obrobek..
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

15. 1. 2010, 3:24

G 91 je relativní posun, dej G90 obsolutně a bude ti to jezdit tam kam to kam zadáš.
Jinak nevím co se ti nezdá na rhinocamu, ale tam přeci nastavuješ rychlosti a dráhu při najíždění a odjíždění do a z materiálu, nastavuješ rychlost zahloubení, rychlost frézování a dalších milion parametrů aby to dělalo to co je třeba.....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 1. 2010, 6:57

ivčo píše:G 91 je relativní posun, dej G90 obsolutně a bude ti to jezdit tam kam to kam zadáš.
Jinak nevím co se ti nezdá na rhinocamu, ale tam přeci nastavuješ rychlosti a dráhu při najíždění a odjíždění do a z materiálu, nastavuješ rychlost zahloubení, rychlost frézování a dalších milion parametrů aby to dělalo to co je třeba.....
ja vim co je g91 i g90 pokud pouziju 90 tak me to samozrejme bude jezdit tam kam chci jenze ja potrebuju jezdit kazdy krok jinak
proste chci zajet v x0y0z0 do z-1 projet drahu treba do x50 pak rychloposuvem do z0 a zpet na x0y0 a potom do z-2 a tak pořad dokola až do z-50 a to proste nevim jak napsat v cyklu.. dejte někdo konretni příklad.. ja napsal dva ktere me napadly, prvni ale nevyjizdi nad material a druhej sice vyjizdi bezpecne nad obrobkem ale pokazde v jine vysce.. ten se samozrejme pouzit da ale neni to podle predstav..

co se tyka rhina tak proste vetsinu veci ktere udela je lepsi prepsat cimz se to urychli.. mnohdy vyrazne.. pokud delam jeden kus je to fuk.. ale pokud delam neco ve vice kusech je lepsi to proste zoptimalizovat.. jinak proti rhinu nemam nic.. sice me jsou divne nejake postupy ale tady obecne moc lidi neporadi a kdyz ano tak ne konkretne takze se s tim clovek nakonec zzije a ustali si postup sam..
Odpovědět

Zpět na „podpora v mach3“