post procesor

Odpovědět
royal44
Příspěvky: 1
Registrován: 30. 8. 2006, 10:06
Bydliště: Presov

13. 9. 2006, 9:18

Zdravim
Vo svete cnc obrabania som zatial v zaciatkoch. Pomerne dost vela veci mi je nejasnych. Bol by som napriklad rad, ak by mi mohol niekto ozrejmit ako je to s roznymi cam programami. Ak dobre viem, tak cam program vygeneruje CL-data, ktore by som potreboval previest nejakym post procesorom na cnc program. Ten post procesor je pre kazdy stroj iny? Teda potrebujem post procesor presne na moj stroj? Nema niekto tutorial k "vyrobe" takeho post procesoru v SolidCame, pripadne v ProE wildfire 2? Alebo ako to vlastne funguje?
Dakujem
Piotr
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2006, 9:42

Postprocesor je obecně jiný pro každý stroj a může se lišit i podle modifikace, verze řídicího softu atd. Technicky vzato je postprocesor realizován jako jakási tabulka parametrů popisujících vlastnosti a možnosti stroje, kterou potom program CAM (nebo zvláštní program) použije pro vygenerování G-kódu pro daný stroj. Do parametrů postprocesoru se zadávají například takové věci jako maximální otáčky vřetene a rozjezdy, jestli stroj má či nemá šroubovou interpolaci a když ji má tak jestli na jeden kvadrant, jeden závit nebo neomezenou, jakou sekvencí kódů se vyměňuje nástroj atd.

Postprocesor se dokonce se může lišit kus od kusu, protože se do něj dají doplnit digitální korekce geometrie stroje, což je třeba u pětiosých mašin skoro nutnost.

Ale berte to s rezervou, já jsem taky začátečník a ani žádný CAM nemám. Třeba mě ještě někdo doplní a opraví.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „editory“