Editor který by uměl tohle

Odpovědět
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2011, 3:20

Hledám nějaký editor G-kódu (nejlépe free) který by uměl toto: načte kód, rozdělí na segmenty (dle nástrojů - ale snesl bych i ruční zásah), každý segment n-krát zkopíruje, pokaždé ale přičte k souřadnicím (absolutním) předem zadanou konstantu [Xn, Yn, Zn] a zase vyplivne hotový program.

Uměl bych si to asi i sám napsat, ale mám teď nějak málo času... :-)

Použití je asi jasné: hotový program pro jeden kus se upraví pro práci na několika svěrácích současně, každý s vlastní korekcí [X,Y,Z].
Aleš Procháska
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 8. 2011, 5:14

prochaska píše: Použití je asi jasné: hotový program pro jeden kus se upraví pro práci na několika svěrácích současně, každý s vlastní korekcí [X,Y,Z].
No někdy je fajn mít pro každý svěrák a nástroj samostatnou korekci, ale myslím si, že to není dobrý nápad, lepší by bylo, program jako takový volat po jednotlivých nástrojích jako podprogramy z hlavního programu, kde bude definován vždy počátek (zaměření) daného svěráku. Pro každý nástroj zůstane pouze jedna korekce, víc stejně není potřeba, spíše je to na škodu, zapomeneš v jedné přidat a výrobek v daném svěráku je stejně zmetek. V EMC2 by to snad mohlo jít takto nějak spáchat, v machu asi taky, u gravosáckého armota si nejsem jist, ale spíš volat podprogramy neumí. Jinak se to dá klasicky rozkopírovat ručně v poznámkovým bloku nebo v cnc editoru, myslím si, že je to pořád nejrychlejší, pokud to tedy zrovna chceš otrocky kopírovat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2011, 6:32

Mně jde hlavně o to přičtení nuly dalších obrobků v absolutních souřadnicích, to bych musel ručně přičítat ke každé souřadnici. Něco jiného by bylo, kdyby to bylo dělané ručně, ale pokud si upravuju program vytvořený CAMem, tak to jsou tisíce řádků a to už je dost práce a není snadné přimět CAM aby to celé dělil do podprogramů dle mého přání :-). Samozřejmě je to použitelné jen tam, kde je přijatelná přesnost ustavení podle dorazů na svěrácích, to je mi jasné.
Aleš Procháska
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

3. 8. 2011, 6:58

Nejde jen o upnutí materiálu do jednotlivých svěráků, těch věcí co mohou výsledek ovlivnit je více. CAM jde přinutit vyexportovat jen jednu operaci a poté přidat další, která se může zase vyexportovat samostatně a nebo posléze rozdílovým způsobem smazat předchozí operaci, pokud tedy nejde o CAM, který vyexportovaný g-kód bere jako jeden celý blok, tam je poté jakýkoliv zásah v g-kódu problematický.
Program jde pustit v inkrementu ( z jednoho konkrétního bodu, ke kterému se souřadnice v programu přičítají) to by měl snad zvládnout i armot z gravosu, ale jistější by bylo potvrzení této možnosti tvůrci programu.
Pak by stačilo nakopírovat vždy celý program a před začátek dopsat výchozí bod u dospělých systémů G54 atd. jen prostě proběhne celý program na jednom svěráku s výměnou všech nástrojů (což jsou ztrátové časy) a pak teprve dojde k obrábění polotovaru ve druhém svěráku. Kdo má automatickou výměnu nástrojů, kde stroj stihne výměnu nástroje do tří vteřin, pak by toto nemusel být pro něj limitní problém. Navíc pokud má stroj doplněn i o 3D nástrojovou sondu, má vystaráno i o korekce. :D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2011, 7:58

Bohužel nemám automatickou obrobkovou sondu takže tímto se ani nezabývám :-) Ale v tomhle případě je to jedno, polotovar je uříznutý na pile a jestli začnu třeba o desetinu jinde tak se to nezblázní. Ostatně to tak mám už teď, mám pět svěráků a program jsem vygeneroval pětkrát a spojil, ale připadá mi hloupé během jednoho běhu měnit 25x nástroj když by stačilo jen pětkrát :-) Sice je to jen pár vteřin ale přeci jenom to není ono.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2011, 9:34

Bohuzel free takovy asi neni. Zkus Editnc , ten by to mohl zvladnout. Umi to matematicke operace ke zvolenemu pismenu, ve vybranem sloupci a dalsi.... (Globalni/Nastavit...)
RADEK
Přílohy
Bez názvu.JPG
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 8. 2011, 10:19

Juknu po tom, dík.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „editory“