pevnost hlinikovych profilu

Odpovědět
antonin.gabriel
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 1. 2013, 12:42

27. 1. 2013, 12:52

Dobrý den,

mám dotaz, dá se nějak porovnat pevnost v ohybu hliníkových profilů oproti vysušenému smrkovému dřevu?
Např. rozdíl mezi hliníkovým jeklem 50x50x2 a smrkovému trámu 100x100 při použití na zimní zahradu. Jde mi o pevnost v případě nárazů větru do polykarbonátových desek, kterými bude zimní zahrada opláštěna. Střecha bude také z polykarbonátu, takže její hmotnost by neměla být zásadní.

Hliník má pro mne v tomto případě větší výhody při stavbě a následné údržbě.

Děkuji Vám za názor.
AG
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2013, 1:04

Velmi zhruba řečeno, dřevo má proti hliníku několikrát menší pevnost, ale ten smrkový trámek bude mít mnohem větší pevnost. Za prvé proto, že je plný, za druhé proto, že je 2x silnější.
Aleš Procháska
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

27. 1. 2013, 1:29

Vítr je jedna věc /+ jěště vztlak který tak rád trhá pláště špatně ukotvených plochých střech/ , ale to tě pravděpodobně u zimní zahrady tolik trápit nebude spíš počítej , že by to mělo vydržet metr mokrýho sněhu :wink: ,Záleží ovšem také na sklonu, sněhové oblasti a především hustotě kontrukce,rozměrech a jejím ukotvení ! Podívej se po sousedech co kdo má + jejich zkušenosti pokud to jde a při kotvení do hliníku bacha na galvanickou korozi a tmely neutrální , nic kyselého.Obecně 50x50 proč ne,viděl jsem i menší .záleží jak je použiješ /stojny,výztuhy atd/Každopádně budeš muset oproti dřevěné kon. trochu zahustit.S výpočty ti nepomůžu já spíš lezu po střechách :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

27. 1. 2013, 2:46

jen doplním že hliník ti bude tahat zimu dovnitř , dnes frčí zimní zahrady z profilu na plastová okna
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

27. 1. 2013, 3:54

hliník veeeelmi dobře vede teplo
bacha na tepelný mosty
hliníkový okna jsou z profilů který maj´ tepelnej most přerušenej vložkou z plastu
u dřeva zas musíš dát bacha na zatékání a zkondenzovanou vĺhkost aby to neshnilo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
antonin.gabriel
Příspěvky: 2
Registrován: 27. 1. 2013, 12:42

28. 1. 2013, 6:41

Zdravím Vás,

děkuji Vám za odpovědi. Vidím to tak, že dřevo je dřevo. Jelikož nejsem žádný stavař, tak si těžko vypočítám pevnost (hlavně toho sněhu se obávám, jelikož chci pultovou střechu s cca 10% sklonem) a je fakt, že kondenzace vlhkosti na těch hliníkových profilech, hlavně v době zimního sluníčka může být také problém.

Dekuji,
AG
pruniwerk
Příspěvky: 1
Registrován: 6. 5. 2013, 2:44

14. 5. 2013, 11:16

Pokud se nejedná o nějakou horskou nebo podhorskou oblast, tak pevnost Al profilů 50x50x2 by měla být naprosto dostatečná. Z naší dlouholeté zkušenosti doporučuji raději profily šířky 60 mm, protože mezi 2 PC deskami musí být dostatečně velká dilatační mezera, proto raději volte profily 60x20x2, 60x30x2 nebo 60x40x2.

Pokud není v domě zvýšená vlhkost nebo bazén, neměl by s kondenzací být žádný problém. Ideální je mít možnost zimní zahradu odvětrat dveřmi nebo větracími okny.

Vše o zastřešení polykrbonátovými deskami lze zjistit např. na http://www.polykarbonatove-desky.cz/pub ... postup.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „hliníkové profily“