výtvory mladé generace

Odpovědět
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

4. 8. 2014, 9:04

tak jsem konečně dodělal náhon posuvů na FU32, kola z teatechniku, trochu hraní a už to jezdí :D
Přílohy
Fotografie-0653.jpg
Fotografie-0651.jpg
Fotografie-0638.jpg
Fotografie-0636.jpg
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

7. 9. 2014, 6:37

příběh koníka
1) pořízení koníka vhodné velikosti, z nějakyho rumuna, osa cca o 10mm výš, než je třeba, špatný tvar dosedacích ploch a jejich značné opotřebení, jinak vyhovující
2) zaškrabání dělící roviny na koníku, místy jsem tam dostal i 0,1mm spároměrku
3) zaškrabání dělící roviny na základně, podle koníku (aby šla použít jako základní plocha od které se odpíchnout)
4) ofrézování boku základny
5) přefrézování dosedacích ploch na správnou velikost
6) měření rozdílu výšek na přesno
7) odfrézování 8,55mm + vyfrézování nové prismy a měl jsem zustat 0,1-0,2mm nad osou, to pak setinky doměřit hodinkama, o kolik ještě snížit
8) odvézt to do šrotu a vrátit se do první třídy
Přílohy
Fotografie-0716.jpg
Fotografie-0714.jpg
Fotografie-0701.jpg
Fotografie-0697.jpg
Fotografie-0695.jpg
Fotografie-0690.jpg
Fotografie-0683.jpg
Fotografie-0676.jpg
Fotografie-0664.jpg
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

7. 9. 2014, 9:41

pro doplnění, kde vznikla chyba, bylo to v bodě 6) při měření, mam v ruce tři johansonky, 1+1,5+1,06 a do výpočtu si poznačím 2,56mm, pak se divím, že mám celýho koníka necelej milimetr pod osou
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2014, 10:23

........ten milimetr se dá přeci řešit, proč hned házet flintu do žita (koníka na šroťák) :) Jinak to měření na fotce 0697 je teda divočina, to ti povím, jak tam pak můžeš laborovat se stovkama to mě není jasné :wink: takhle se ten rozdíl přeci přesně nikdy nezměří......
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

8. 9. 2014, 7:59

jo už hlava vychladla, pujde to řešit v pohodě, vložim do dělící roviny plech, shodou okolností mam zrovna bronzovej tloušťky 0,84mm (jmenovitě má mít 0,8) a s ním v dělící rovině jsem pak už v ose, teda při zasunuté pinole 0,01mm mimo osu a připlně vysunuté (130mm) 0,02mm, ještě uvidim, o to udělá, když ta napevno přitáhnu na lože, ted to tam jen leží

a až se to vyběhá tak ten plech vyměním za silnější, necham na magnetce obrousit z jedničky plechu na patřičnou sílu

to měření byla improvizace, cílem byla přesnost +-0,05mm a zustat po ofrézování 0,1-0,2mm nad osou, dle noniu to mělo 0,14mm
neměl jsem hrot do vřetene, tak jsem použil "něco" broušenýho, hodinka změřil házivost (odchylku po čtvrtotáčce), změřil průměr na konci a pak zkoušel kolik johansonek se tam vejde, to bylo těch 3,56 (3,57mm už narazilo na hranu a ja si teda blbě poznačil 2,56) zakomponoval jsem do toho tu házivost a na druhé straně jsem zas přiměřoval k pevnýmu hrotu a z toho pak dostal rozdíl, tedy jestli dobře počítám ted tak nakonec jsem nakonec zustal 0,16mm nad (nebýt toho milimetru) tedy 0,02mm jsem se sekl, to není zas tak zlý na to jak jsem to měřil :D (ten rozdíl byl 8,7mm, jestli si to dobře pamatuju, teda vlastně 7,7 mm :D :D :D )
v této chvíli jsem měl vzít hodinky, na setinky přesně doměřit o kolik ještě níž a trochu to líznout ještě

nevim zda byl muj postup správnej ale měřil jsem to po řádech, prvně pravítkem na milimetry, pak 0697 tam abych měl správně desetiny a pak jsem nakonec na setiny při třetím měření na který už nedošlo, nevěděl jsem jak napoprvý vykouzlit přesný číslo, ale rád se tomu přiučím
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 9. 2014, 12:04

maverick píše: a až se to vyběhá tak ten plech vyměním za silnější, necham na magnetce obrousit z jedničky plechu na patřičnou sílu
to je blbost
takhle tenkej plech se ti na magnetu zdeformuje a zprohýbá podle pólů, výsledkem bude, že každá část bude jinak tlustá
musíš na to obráceně
udělat plech, ideálně vyříznout laserem kvůli deformacím, zásadně ne na pákových nůžkách
na potřebnou výšku dobrousit kostku pod koně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

8. 9. 2014, 1:52

testone píše:musíš na to obráceně
To je taky blbost :lol:
Žádnej plech bych nevyráběl. Na tohle se přímo prodávají nerezový svitky plechů pro "ustavování" o tloušťkách po setině. Na dvě kliknutí v googlu vypadlo např. toto http://alignment-tools.cz/presne-folie/" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

8. 9. 2014, 5:28

testone: to jakože ten plech v některých místech nedolíhá na magnet a tím pádem jsou na něm vlnky po té, co ho oddělám z magnetu?
francotirador: tím je to ještě jednoduší, díky

tedy lze říci, že tím, že jsem to "pokazil", tak jsem si to vlastně ulehčil, protože dořešit ten plech je snazší, jak frézovat a zaškrabávat těch zbylých 15 stovek, které by mi tam zustaly, nebýt té chyby s dalším milimetrem :D
maverick
Příspěvky: 233
Registrován: 29. 12. 2008, 8:21

8. 9. 2014, 5:31

asi se začnu tvářit, že jsem to tak zamýšlel od začátku :D :D :D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 9. 2014, 6:16

maverick píše:testone: to jakože ten plech v některých místech nedolíhá na magnet a tím pádem jsou na něm vlnky po té, co ho oddělám z magnetu?
francotirador: tím je to ještě jednoduší, díky
maverick: dalo by se to tak říct, v místech mezi póly bude slabší
planžety viz francotirador dobrý, ale jestli budou mít zrovna 0,85mm nebo kolik skladem a budou ochotní kousek ustříhnout........
pokud ano, klobouk dolů
pokud je k dispozici magnetka, je ta kostka obroušená za dobu srovnatelnou s napsáním poptávky a objednávky
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 9. 2014, 11:09

testone píše:
maverick píše: a až se to vyběhá tak ten plech vyměním za silnější, necham na magnetce obrousit z jedničky plechu na patřičnou sílu
to je blbost
takhle tenkej plech se ti na magnetu zdeformuje a zprohýbá podle pólů, výsledkem bude, že každá část bude jinak tlustá
musíš na to obráceně ......
No obávám se, že to na bronzovej plech neplatí ;-)
Pokud by ho chtěl brousit na magnetce bude ho muset připevnit k něčemu magnetickému ;-)
Musel by ten plech pochopiteně i dostatečně našponovat.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 9. 2014, 11:57

Zdenek Valter píše: No obávám se, že to na bronzovej plech neplatí ;-)
Fakt ne? To jsem nevěděl :oops:
včera jsem chtěl koupit od takovýho seriózně vypadajícího pána deset deka zlatejch šroubků, za 10 000,-, to je 100,- za gram zlata, no nekup to
vypadaly fakt jak zlatý, dokonce mi ukazoval i extra magnet na zlato, podle toho se to prej stopro pozná že je to vopravdu, ale vopravdu echt zlatý
manželka mě ale přetáhla tím rovnákem na vohejbák co jsem koupil posledně, tak z toho sešlo :mrgreen: :D
sorry :D
vážně - nedošlo mi že by to mohl někdo pochopit tak, že by zkoušel plácnout na magnetku bronz
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

10. 9. 2014, 12:01

testone píše:
Zdenek Valter píše: No obávám se, že to na bronzovej plech neplatí ;-)
Fakt ne? To jsem nevěděl :oops:
včera jsem chtěl koupit od takovýho seriózně vypadajícího pána deset deka zlatejch šroubků, za 10 000,-, to je 100,- za gram zlata, no nekup to
vypadaly fakt jak zlatý, dokonce mi ukazoval i extra magnet na zlato, podle toho se to prej stopro pozná že je to vopravdu, ale vopravdu echt zlatý
manželka mě ale přetáhla tím rovnákem na vohejbák co jsem koupil posledně, tak z toho sešlo :mrgreen: :D
sorry :D
vážně - nedošlo mi že by to mohl někdo pochopit tak, že by zkoušel plácnout na magnetku bronz
V podstatě i nerez může být nemagnetický - viz třeba šrouby a matky od akrosu ;-)
Ovšem zlato a magnet ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 9. 2014, 2:49

s tím zlatem to byl samozřejmě fór, švejkovina
.......
nerezi jsou magnetické i nemagnetické, podle složení a krystalické struktury
tuším martenzitické a austenitické (nejsem si teď z hlavy jistý)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1776
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

10. 9. 2014, 3:55

.. nerezi nemagnetují, nesmíte však mít neodymový magnet :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“