Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 8. 2019, 5:44

proudový transformátor a paměťový osciloskop
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 8. 2019, 5:54

kenybz píše: 1. 8. 2019, 5:44 proudový transformátor a paměťový osciloskop
Jestli to patřilo k tomu změření přechodového děje, tak samozřejmě souhlas.
Osciloskop je největší borec, tím se dá nejlíp změřit téměř cokoli (samozřejmě v rozsahu jeho možností).
Já nepoužívám proudovou sondu (tu bohužel nemám), ale měřím úbytek na vloženém bočníku. Tady je velkou výhodou bateriový osciloskop.
Tím speciálním měřákem jsem měl na mysli nějakou jednoúčelovou krabičku, která by byla určena k měření reakce na skokovou změnu. Bylo to myšleno jako protiargument na to, že někdo měřil indukčnost zatíženého a volného trafa běžným L-metrem.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 8. 2019, 6:11

v této aplikaci bych to vůbec nijak nehrotil :) to je jen taková akademická debata...spíš bych pouvažoval nad chlazením hrotů třeba jen některých pro bodování silnějších plechů a na variabilitě podle konkrétního použití. Udělané je to pěkně a funkčně akorát trochu nevýhoda nastavovat čas potenciometrem kdy nevím co mám nastaveno...protože je to výrobek pro kutila a bude využívaný různě tak pro následnou opakovatelnost je přesné a "viditelné" nastavení hodnot dost důležité.
-budeš třeba jednou za čas bodovat drátky od uhlíků na držák třeba u něčeho menšího motorku z accu nářadí a najednou blik a je to durch. Tak by sis zapsal čas + výkon poznámku jaké elektrody a máš 100% opakovatelnost.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

1. 8. 2019, 7:47

Jo udělat nastavení času i výkonu digitálně by šlo, opakovatelnost je v řešení s potencimetry opravdu špatná, bude to chtít vždy, když o něco půjde, předem test na něčem, co se dá poničit.
Jenže to celé řešení bylo dosti chaotické, zcela intuitivní, bez výkresů, bez dokumentace, dělané doslova "za pochodu", celé jsem to jen tak postupně (často v noci, kdy jsem nemohl spát) promýšlel, konstrukce byla hodně podmíněna krabicí (byla záměrně zvolena poměrně malá aby to celé bylo malé), nevěděl jsem jak velké dát chladiče a zda vůbec použít chladič na SSR, atd., potom jsem to tak skládal a skládal až se to vešlo a tak výsledek podle toho vypadá...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 8. 2019, 7:59

Skoro bych si myslel, že nějaké přesné nastavování v praxi není nutné. Stejně asi většinou děláš pokaždé něco trochu jiného, navíc napětí v síti v rámci dne klidně kolísá i o 5%. A pokud bys dělal něco extrémně citlivého, tak to stejně bude chtít napřed vyzkoušet a vylaborovat parametry.
Nehledě na to, že bude hodně záležet i na tom, jak moc na ty hroty zatlačíš.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

1. 8. 2019, 8:54

tak to byl podnět pro případné vylepšení.
Kvalitní tovární bodovka má digitální časovač nastavení výkonu přítlaku a dotlaku s časováním v pátek ti můžu takovou dospělou bodovku nafotit.
Každý si řekne ale mám to jen na doma a to stačí no to je relativní...pokud máš možnost pokusně nastavit parametry a máš v ruce siloměr tak bude výsledek dobrý.
Nicméně pokud je bodovka náležitě vybavená, tak nemusíš zbytečně řešit procesní hodnoty a i tak zbývá dostatek problémů k řešení /tvar elektrod přítlak dotlak okamžik zapnutí proudu až při určitém tlaku atd.
dalším nemalým problémem je přispůsobení tvaru bodovaných součástí tak aby svár byl pevný
můžete podumat proč například bodovací šrouby mají různé výstupky v místě budoucího sváru
https://www.google.cz/search?hs=bMo&q=b ... 00&bih=882
nemám v úmyslu znemožňovat parádní výrobek zde prezentovaný jen jsem chtěl poukázat na určité úskalí procesu bodování a nastínit možnosti co by se dalo ještě vylepšit
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 8. 2019, 9:36

Pekna konstrukce male bodovky byla nekde na svarforu, vcetne reseni toho nespinani v nule apod.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2019, 10:56

A číňan na to má hotový modul 😁
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2019, 11:18

Ben Ash píše: 1. 8. 2019, 10:56 A číňan na to má hotový modul 😁
neke ,ukaž :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

1. 8. 2019, 11:48

Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 8. 2019, 12:05

Dobrý kucíí našel jsem
https://www.aliexpress.com/item/3300529 ... d35327074a jakej je v nich rozdíl singl a dual pulz??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 8. 2019, 1:47

Prvním pulzem si připravíš povrch (spálíš oxidy a případné nerovnosti, na kterých to bude "stát" s tím zvyšovat odpor).
Druhým pulzem to pak zboduješ.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

1. 8. 2019, 1:53

Pokud to chápu správně, tak dvojitý pulz umožňuje svár udělat a s nastavitelným zpožděním ho zopakovat, takže to provede dva sváry na jednom místě, asi je to pro některé aplikace šetrnější a potřebné.

Tady je velký výběr: https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... _new_app=y
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

5. 8. 2019, 8:26

v sobotu jsem taky spáchal raketový grill to je bombastické dáš tam pár třísek vrchem hodíš kousek zapáleného papíru a hned to fajruje pár fotek je zde tak dobrou a dobře opečenou klobásku přímo na ohni jsem nejedl ani nepamatuju...
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... start=6345

jo tady pár fotek dospělé bodovky zkusím najít co to všechno umí, popisky na tom programovacím panelu jsou totiž nečitelné
Obrázek Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

10. 8. 2019, 4:20

Dorábka druhého radu ističov vrátane hlavného vypínacieho pre tú moju novoobjavenú miestnosť :) (je za tou stenou)
V tom druhom rade na konci pár ističov zo "šuplíka" lebo sa mi nechcelo rezať tú prepojovaciu lištu (pre istotu), tak tam držia miesto.
Inak ma napálili OEZ ističe, tie nové majú prepojivaciu lištu inú-kolíkovú a nejdú spojiť so starým modelom, ktorá mala vidličkové konektory. Výmena staršieho ističa za novší je teda nemožná... a to som musel meniť niektoré B za C... tak po menších úpravách tam pasuje náš SEZ. Akurát ta rovina dopájania je asi 2mm nižšie...
Kupil som si na strop LED neóny s denným odtieňom bielej 4000k a zdá sa mi to moc nepríjemné na oči...také ostré...aké svetlo používate v dielni?
Přílohy
20190807_133915.jpg
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“