Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2022, 8:25

Ja taky
Přílohy
IMG_20220607_092507.jpg
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

7. 6. 2022, 8:56

Modros píše: 7. 6. 2022, 8:21 já mám v kanclu skleněnou, pro zákazníky kteří chtějí vědět závadu ještě než mě přivezou auto

leštit jí nemusím....používám každý den :lol: :lol: :lol:
... nejede mi auto.....je červený ..... stojí v Brně
Co to bude stát?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2927
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 6. 2022, 9:42

testone píše: 7. 6. 2022, 8:56
Modros píše: 7. 6. 2022, 8:21 já mám v kanclu skleněnou, pro zákazníky kteří chtějí vědět závadu ještě než mě přivezou auto

leštit jí nemusím....používám každý den :lol: :lol: :lol:
... nejede mi auto.....je červený ..... stojí v Brně
Co to bude stát?
Já věštím z kávové sedliny. Některé informace jsou tam vždy jasně vidět, např :
... je to v p****i a bude to drahý ...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1528
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

7. 6. 2022, 10:15

Taky mám na stole v práci jednu kvůli šéfovi. Je dutá, skleněná napuštěná vodou a olejem. Když se s ní zatřepe, je budoucnost v bublinách, po chvíli je mlhavá a až po usazení naprosto čistá. Když pro ní šahám, šéf už se dál neptá a odchází :lol:
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 4:53

Zatím co z lisu padají výlisky tak jsem konečně udělal testy lepitelnosti a změřil pevnost ve smyku.
Ten pokles na tom grafu je, protože musím přechytnout kolečko posuvu. posuv je zatím ruční
Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 6. 2022, 7:11

kenybz> to je jako "tahovka" sila vs premisteni? Akorat v krutu nebo pricne?
Jestli jo, tak si urcite udelej automaticky posuv, kterym zajistis konstantni rychlost zatezovani, jinak nebudes mit slusnou opakovatelnost. Ted ten schodek vypada, jako by to lepidlo melo horni a spodi mez kluzu :D
Tipuju na celkem nepruzne lepidlo v male vrstve, soude podle jen nepatrneho "kolena" v te charakteristice nez se to utrhne?
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 7:24

Tak mám hotovo 1000ks nalisovaných jen jednonásobná forma a pouštěl jsem to asi ve čtvrt na devět.
Ten kus pruží lepidlo je celkem tvrdé a snažím se a musím vymyslet lepení dvou rozdílných plastů.
Lepím PP na PPS výrobci lepidel říkají že to nejde a já myslím že to pude ještě těch zkoušek bude víc.
Ten posuv je důležitý to je pravda nicméně tu max hodnotu mě to ukáže. Protože díl pruží tak ty kolena dělá jeho pružnost. Jak zastavím posuv tak jde křivka dolů. U jednoho vzorku jsem dosáhl pevnosti 508N což je dost vysoká hodnota na to že to nejde lepit.
Pak budou následovat další zkoušky. Tlakové rázy a tepelné šoky, pak se to vyhodnotí a vybere nejvhodnější metoda lepení a použité lepidlo.
Celou metodiku si vymýšlím sám. Není to podle nějaké normy. U jednoho dílu si nemůžu udělat zkušební tělíska, protože neznám přesného výrobce materiálu. Nejdůležitější je, aby to drželo co nejlíp na konkrétní sestavě lepených dílů.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

7. 6. 2022, 7:45

Nejvíc mě štve, že jsem mohl mít trhačku od bývalého šéfa. Prodal firmu a já jsem pak dal výpověd bo jsme si nějak s těma novýma majitelama nesedli..haha no a nějak se dozvěděli že si budu tu trhačku brat a urychleně ji odvezli do šrotu přijet o 2 hodiny dřív tak je doma..měli jsme tam komplet laboratoř a všechno je vyházené no co už
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

7. 6. 2022, 8:47

kenybz píše: 7. 6. 2022, 7:24 Lepím PP na PPS výrobci lepidel říkají že to nejde a já myslím že to pude ještě těch zkoušek bude víc....
Tak to asi zkousis i vterinove- nejaky kyanoakrylat, ze?
Mne na PPSxPA12, kdyz jsem je potreboval spolehlive lepit dohromady, drzelo z jednokomponentnich lepidel nejopakovatelneji lepidlo kaucukove (oboustranka 3M 300LSE).
Dlouho ale vytvrzuje - cca 24hod na 80% pevnost a take bylo pro me uz dost pruzne.
Kyanoakrylat naopak zase dokazal, pri spravne aktivovanem a ocistenem povrchu dosahnout nevyssi spickovou pevnost a to skoro hned. Ale ta priprava povrchu byla natolik kriticka (horsi ocisteni=desitky procent pevnosti dolu), ze jsem volil ten kaucuk.
edit: jo a s tim kaucukovym lepidlem vyrazne pomaha texturovany povrch!
Ted se zeptam hloupe, ale to lepeni je pro tebe i v takovych objemech snazsi nez ovemold?
Naposledy upravil(a) Dawe dne 7. 6. 2022, 9:02, celkem upraveno 2 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 6. 2022, 8:53

Konvertor Trigger Out signálu z mého projektoru na pulzy pro ovladač plátna (tlačítka UP a DOWN), navrženo, ověřeno, hepy :) T.

TW3200_trigger_LTC.jpg
0002.jpg
0001.jpg
hotovo.jpg
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 9. 6. 2022, 2:15, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2022, 9:00

kenybz píše: 7. 6. 2022, 7:24 Lepím PP na PPS výrobci lepidel říkají že to nejde a já myslím že to pude ještě těch zkoušek bude víc.
Kdyby se mě na to někdo ptal, tak bych mu řekl, že PP nejde lepit a PPS už vůbec nejde lepit :-) Ale třeba když se zkombinují dohromady, tak to lepit půjde :-) Každopádně dej vědět jestli jsi pochodil, já zkoušel plasty dokonce deklarované jako lepitelné a byla to bída, drželo to jen tak na oko.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

8. 6. 2022, 9:29

prochaska píše: 7. 6. 2022, 9:00
kenybz píše: 7. 6. 2022, 7:24 Lepím PP na PPS výrobci lepidel říkají že to nejde a já myslím že to pude ještě těch zkoušek bude víc.
Kdyby se mě na to někdo ptal, tak bych mu řekl, že PP nejde lepit a PPS už vůbec nejde lepit :-) Ale třeba když se zkombinují dohromady, tak to lepit půjde :-) Každopádně dej vědět jestli jsi pochodil, já zkoušel plasty dokonce deklarované jako lepitelné a byla to bída, drželo to jen tak na oko.
PP jde lepit na to je aktivátor a nebo plazmování obojí jsem zkoušel. Problém je ta kombinace s PPS, PPS jde lepit epoxidy.
Spoj musí být tvrdý, protože lepím ultrazvukový transducer a tlumilo by to přenos signálu.
Existují i epoxidy které lepí polyolefiny je v těch epoxidech aktivační složka to budu zkoušet později.
Zatím dělám testy s kyanoakrylátem a aktivátorem.
Maximální pevnost je zatím 500N a měl bych se dostat na 1000N.
I těch 500 by stačilo, ale u jednoho vzorku byla pevnost jen 170 a to je málo, takže opakuju zkoušky s dalším vylepšením no uvidíme zítra co naměřím.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2022, 9:55

kenybz píše: 8. 6. 2022, 9:29 PP jde lepit na to je aktivátor a nebo plazmování obojí jsem zkoušel. Problém je ta kombinace s PPS, PPS jde lepit epoxidy.
Spoj musí být tvrdý, protože lepím ultrazvukový transducer a tlumilo by to přenos signálu.
Existují i epoxidy které lepí polyolefiny je v těch epoxidech aktivační složka to budu zkoušet později.
Zatím dělám testy s kyanoakrylátem a aktivátorem.
Maximální pevnost je zatím 500N a měl bych se dostat na 1000N.
I těch 500 by stačilo, ale u jednoho vzorku byla pevnost jen 170 a to je málo, takže opakuju zkoušky s dalším vylepšením no uvidíme zítra co naměřím.
Aha, to je pěkné. Díky.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 6. 2022, 2:44

Asi to nepatří do tohoto vlákna, ale když je tady debata o lepení, tak zkusím.
Existuje prosím něco, čím se dá rozumně lepit PE ? Běžný tvrdý polyetylén.
Nemám absolutně žádné zkušenosti s ultrazvukovým vařením. Pokud by to nešlo lepit - dá se to nějak rozumně svařovat? Ať už UZ nebo jinak?
Myslím v terénu, tedy ne na nějaké obrovské mašině v dílně.
Díky.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

9. 6. 2022, 11:39

prochaska píše: 7. 6. 2022, 9:00
kenybz píše: 7. 6. 2022, 7:24 Lepím PP na PPS výrobci lepidel říkají že to nejde a já myslím že to pude ještě těch zkoušek bude víc.
Kdyby se mě na to někdo ptal, tak bych mu řekl, že PP nejde lepit a PPS už vůbec nejde lepit :-) Ale třeba když se zkombinují dohromady, tak to lepit půjde :-) Každopádně dej vědět jestli jsi pochodil, já zkoušel plasty dokonce deklarované jako lepitelné a byla to bída, drželo to jen tak na oko.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, kterej neví, že to nejde, a udělá to :lol:
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“