Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

19. 3. 2019, 7:40

almac píše: 19. 3. 2019, 6:58
DwPetr píše: 18. 3. 2019, 11:10 Podle zvuku se mě nezdá, že by to drnčelo... podle mě je to rukama ale když vidim ostatní tak jim to jde a to ina posuv... udělám to já, a už to lítá po dílně..
no dělá to vůle na přísuvu (vůli na vřetenu u 16K20 asi nemáš), upichuješ dobrý dobrý, rozdrnčí se plátek, suport vůlí přiskočí do řezu a je konec. A.
taky si myslím vůle buď ve vřetenu nebo na suportu, skus si všímat jestli ti upichovák najednou poskočí dopředu k ose.
Tych nožů ulítno nějak moc najednou....to je divný...
jak máš vyštelovaný upichovák? do osy nad nebo pos osu???
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

19. 3. 2019, 7:53

Ta vůle tam je, a na to poskočení to vypadá, že to tak je, že to přiskočí a veme větší šponu a ta to ulomí. Ale ty vůle budou na všech starších soustruzích, a jde to... Mě to teda nešlo nikdy i na jiným soustruhu.

Nůž je srovnanej do osy, kolmo.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

19. 3. 2019, 8:11

DwPetr píše: 19. 3. 2019, 7:53 Ta vůle tam je, a na to poskočení to vypadá, že to tak je, že to přiskočí a veme větší šponu a ta to ulomí. Ale ty vůle budou na všech starších soustruzích, a jde to... Mě to teda nešlo nikdy i na jiným soustruhu.

Nůž je srovnanej do osy, kolmo.
Tady máš něco o upichování možná pomůže:
https://coptkm.cz/portal/reposit.php?ac ... instance=2
ono je taky ještě se zeptat co upichuješ jestli lepivý bláto nebo něco dobře obrobitelný.
Osobně bych skusil vyladit nůž výškově, pokud ti ho mat. vtáhne dopředu to tnamená, že ho pravděpodobně nemáš do osy, ale pod osu nad osou by šel těžko do záběru a nebral by...
Předpokládám, že ti to skočí dycky až je menší průměr. ( u menších průměrů se víc projevuje nepřesnost výškového ustavení nože)
Snad sem pomohl.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 3. 2019, 8:24

To DwPetr k problému s upichováním.
Pokud ti upichovák přiskočí když jseš tak asi na průměru 3 mm a následně se vylomí / rupne tak bude asi problém v tom, že je nemáš správně "vysoko" vůči ose. Upichovák musí být tak 0,1 mm NAD osou. Tohle se ale blbě nastavuje podložkama tlustej plech - tenčí plech. Zkus sehnat upínače ze starých vačkových automatů (A12 - A40) Tam se nůž do osy dolaďoval takovou "houpačkou". Nebo dej vědět jaké radeco používáš, třeba něco najdu.
Ten řepkový olej maže dobře, ale ... O tom jsem už psal. Udělej si takovéhle kapátko z lahvičky a injekční jehly (ubrousit špičku).
20190319_091215[1].jpg
Tím ten olej dostaneš hluboko do zápichu až k místu řezu. On ten úzký zápich funguje jako odstředivé čerpadlo a i když je to zdánlivě utopené v místě řezu může být sucho a to taky vede k nepříjemnostem. Ještě lepší je dát si před pistoli na vzduch přimazávač a foukat tam mlhu. Tak se olej dostane bezpečně na místo. Ale do toho řepku určitě nee.
Ať se ti daří ...
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

19. 3. 2019, 8:32

Ještě k tomu oleji já dávám do oleje(olej co najdu) práškovou síru a rozdíl je poznat. jen dycky sedne tak se musí zamíchat před použitím...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

19. 3. 2019, 8:33

Jo, projevuje se to právě až tak kolem 10mm a míň. Trubka je v pohodě, třeba futra s dírou 36 nebyl problém, ale jak je to plný, tak to dojet do konce bejvá problém. Tu vejšku můžu ještě poladit, ale s každým nabroušením se to snažím rovnat na rysku, aspoň teda v rámci podložek, ale to je nepatrnej rozdíl, ne že by tam byl milimetr atd..

snažím se dělat co zo jde z 15, řekl bych že i ty tvrdší trubky jsou dobrý.

Vůle tam jsou, ten suport se bude v rámci celkový regenerace muset řešit. Ještě dorazej zkosený radeca, abych vyloučil že mi to natáhne špona po boku a zkusím přišponovat klíny. Oleje na to leju docela dos, špony pěkně odtýkaj po noži ven.

Zkusím laborovat s tou vejškou, to podkládání je moje smrt :D ještě to ale bude muset vydržet, než bude rychloupínák.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 3. 2019, 8:52

jo radeco v solidním držáku nepraskne bavím se o šířce 4mm a pěkně se rafne obrobek se zahryzne do radeca v mašině zapraští namáčkne to čelisti a poškodí šnek v univerzále...nevěříte? věřte to se mě opravdu stalo destička uletí ale jinak se nic nestane..teď tam mám planžetu korloy a maká taky parádně po radecu jsem dal píchač iscar ale ten zvládl materiál jen do průměru 30mm.
Není dobrý nápad upichovat kulatinu uplně až do konce zvlášť když je to delší obrobek a nebo většího průměru a hmotnosti. jak se to začne kvedlat tak vyjet, zastavit odlomit nebo uřezat a pak obrobit čelo.
Pod emulzí žádný problém destičku mám na hodně dlouho při údržbě a malosérii je těch kusů málo.
planžetu korloy jsem kupoval tu za 3 kila a furt je v ní původní destička upichovák asi 0,2mm pod osou. Jestli jsem to pochopil tak upichovals ocel třídy 15xxx? to radecem ani náhodou brzo se ztupí a cítíš že nejde do materiálu otáčíš kolem píčného suportu a cítíš odpor a najednou hrc prc
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
mikiki
Příspěvky: 595
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

19. 3. 2019, 10:55

Chlapi tak jak NAD nebo POD osou má být upichovák s planžetou????
Liší se to i materiálem???
Mosaz/ dural/ železo???
Díky za info.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

19. 3. 2019, 11:40

Ja mám na šróbe suportu vôľu asi 2mm, ale nikdy som s tým problém nemal. Väčšie veci upichujem 5mm XLCFN planžetou od prametu. Akurát raz sa mi to podarilo poriadne nabúrať, keď som upichoval 100mm nerez so strojným posuvom a zabudol som poriadne dotiahnuť nožovú hlavu :lol: Asi tak v 3/4 sa hlava pootočila, celá planžeta sa zapriečila, plátok explodoval a spravilo mi to celkom pekné otrepy na šneku univerzály. Čeľuste sa do tej nereze zahryzli ako keby to bol hliník, divím sa že ten šnek nepraskol. Od vtedy doťahujem nožovú hlavu pri upichovaní s pol metrovou pákou :lol:
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

19. 3. 2019, 11:44

Nožová hlava má mít čestný místo na dně sudu se šponama. Taky se mi protočila...
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

19. 3. 2019, 11:53

Tiež by som ju najradšej niekde zahodil, ale poriadna hlava v tejto veľkosti by ma stála toľko čo celý sústruh. Navyše k tomu ešte aspoň 20 držiakov na všetky nože čo používam. Pri poriadnom dotiahnutí drží dobre aj táto, ale treba si na to zobrať dlhšiu páku. Už sa mi to stalo aj pri hrubovaní, hlava sa potočila a stiahlo to nôž hlbšie do záberu, samozrejme plátok aj s podložkou zlomený a obrobok zničený.
Tos C45-2000
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 3. 2019, 12:14

kenybz píše: 19. 3. 2019, 8:52 otáčíš kolem píčného suportu a cítíš odpor a najednou hrc prc
Aj ja by som v dielni uvítal taký píčný suport na hrc prc :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3296
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

19. 3. 2019, 12:25

:D :D :D solidní překlep
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

19. 3. 2019, 1:05

to mikiki
Teoreticky má být upichovák přesně v ose. Jenomže když máš vůli v mechanice je lepší ho dát jak píšu dříve 0,1 mm NAD osu. To ho trochu tlumí a do záběru musí být tlačen větší silou. Tím se potlačí ten efekt zakousnutí poblíž osy. Pokud dáš plátkový upichovák POD osu dost spolehlivě vyštípneš plátek. Je taky dobré zkontrolovat vůli v pomocném podélném suportu. Tam bývá rybina dost úzká a zejména pokud je nůž více vyložený může to způsobit tento (i jiné) problémy.

Velké výhrady bych měl pro řezné procesy s použitím oleje "co najdu" byť něčím modifikovaného.
NIKDY bych nepoužil silikonový olej, motorový nebo převodový je taky nevhodný. Kdo chce čuchat ty smrady ať použije minerální řezný olej. Rostlinné oleje s obsahem řepky fungují dobře, ale strašlivě zalepují cokoliv a navíc v kombinaci s některými chladicími kapalinami velmi rády zesmrádnou !! Za ty roky co se obráběním zabývám jsem slyšel i spoustu lojových past, sádla atd...
Já používám olivový olej (viz jiný příspěvek). Osvědčil se mi od nerezi (běžně AISI 316 nebo 321)
přes nástrojové oceli až po hliník. Určitě budou pro konkrétní materiály existovat přesněji cílené řezné kapaliny, ale pro různorodou práci je to pro mne jasná volba.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

19. 3. 2019, 2:40

Dal bych na suport hodinky a jel bych do záběru podle nich. Pokud to přitáhne upichovák do zá běru, tak to budeš vidět. Jinak bych se snažil trochu rozjet šířku "úpichu". Dodud nebudeš mít vymezené vůle, tak bych si vyrobil obrácený upichovák. A poslední- řepkový olej byl již překonán, snad na závity, ale na upichování určitě.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“