Co jste dneska bastlili?

Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2022, 8:05

Charon píše: 20. 11. 2022, 2:49 Ahoj kamarádi
dnešní práce, měl jsem to v plánu po radě kolegy a po vlastních pokusech :?
Nůž přijde ještě asi pokrátit ve stopce, druhá díra je na přesunutí nože, když bude třeba větší řemenice :mrgreen: No a trošku jsem potrénoval rusandu magnetku, nahodil jsem modrý norton, orovnal, vyvážil jakž takž, je zkroucenej, teda za ty prachy :( Budu muset orovnat fest i oba boky a převážit :? No a konečně dodělat automatický přísuv, ujelo mi to na konci v ruce, ale je to jen pohledová strana, ne funkční, tak to nechám :wink:
proč ta kudla/břit trčí nahoru? vždyť se s tím musí na prd dělat, vidíš kulový, mazání na prd :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

20. 11. 2022, 8:39

tumlik píše: 20. 11. 2022, 8:05
Charon píše: 20. 11. 2022, 2:49 Ahoj kamarádi
dnešní práce, měl jsem to v plánu po radě kolegy a po vlastních pokusech :?
Nůž přijde ještě asi pokrátit ve stopce, druhá díra je na přesunutí nože, když bude třeba větší řemenice :mrgreen: No a trošku jsem potrénoval rusandu magnetku, nahodil jsem modrý norton, orovnal, vyvážil jakž takž, je zkroucenej, teda za ty prachy :( Budu muset orovnat fest i oba boky a převážit :? No a konečně dodělat automatický přísuv, ujelo mi to na konci v ruce, ale je to jen pohledová strana, ne funkční, tak to nechám :wink:
proč ta kudla/břit trčí nahoru? vždyť se s tím musí na prd dělat, vidíš kulový, mazání na prd :D
No ja to měl dolu a zkritizovali mi to tady, ze jedine nahoru :? Ale udelam si vlastni usudek az budu poprve šťouchat drážku.

viewtopic.php?p=457890#p457890
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2022, 8:51

Já dneska bastlil pro kolegu hodináře kuželové kolo. Měl kolo s 30 zuby v modulu 2 a chtěl k tomu kolo s 35zuby. Bohužel se mi ho nepodařilo nikde na netu najít, tak jsem se pustil do výroby. Zvolil jsem dělící metodu a první kompletní řez udělal frézou v modulu 1,25 (bohužel její okraj mi tam udělal trochu drážku). Pak vzal druhou v m. 1,5 a projel do ¾, frézou m. 1,75 do ½ a nakonec frézou v m. 2 do 1/3. Výsledek je myslím na ty hodiny, které točí maximálně 1 otočku za hodinu, dostatečný :D
A1.jpg
A3.jpg
A2.jpg
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

20. 11. 2022, 9:08

ty seš dobrej divoch , vypadá to dost slušně - muselo to dát dost hraní . jsi machr.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2022, 10:10

Největším problémem jsou asi ty mé čínské mašinky, na kterých to dělám. Modul 2 a ocel jim už dává zabrat. Chroupalo to pomalu půl dne :?
Ta metoda je sice zdlouhavá, ale je to zatím asi tvarově nejzdařilejší kuželové kolo co jsem dělal.
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

21. 11. 2022, 8:33

Charon
... ja to měl dolu a zkritizovali mi to tady, ze jedine nahoru :? Ale udelam si vlastni usudek az budu poprve šťouchat drážku.
Abom to jede směrem nahoru, asi ví, co dělá.
https://www.youtube.com/watch?v=af7mWmBB--4
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2022, 8:37

Mr. MR píše: 21. 11. 2022, 8:33 Charon
... ja to měl dolu a zkritizovali mi to tady, ze jedine nahoru :? Ale udelam si vlastni usudek az budu poprve šťouchat drážku.
Abom to jede směrem nahoru, asi ví, co dělá.
https://www.youtube.com/watch?v=af7mWmBB--4
kdo je abom nevím, obecně ale na youtube ze zásady nehledám výrobní postupy, ale když vymýšlím nějaký výrobní postup, tak hledám nejsnadnější a nejvýhodnější/nejrychlejší řešení.
každá ta obrážečka má přidávání do řezu v automatu podélně doleva doprava, lepší pak i nahoru a dolů a nejlepší pak i na beranu (strojní obrážení úhlů), když u ní stojíš zprava, zamknu klapačku, tak koukáš na přidávání, stupnici a hlavně do řezu, takže si dovedu ještě představit, že to obrážím směrem dolů proti stoupání šroubu abych na to taky viděl :wink:
obrážet to směrem nahoru si nedovedu představit, že to budeš rukou přidávat na pohybujícím se beranu :D :D ....ale tak fůra lidí jsou svým způsobem masochisti, ještě si k tomu oblíct plandavé monterky nebo tričko....
ustavení nože při obrážení do boku: znám osu děličky, nůž ustavím na johansonky a nazdar bazar, nulu najdu tak, až mně nůž najede a udělá plochu v otvoru, a můžu to sypat jedno za druhým, nějaké rýsování a rozměřování :roll: pár tisíc drážek pro pero jsem už tímto způsobem udělal, ale je pravda, že to není nasvícené jak ze žurnálu a není o tom hlavně půlhodinové video kvůli sledovanosti na youtube jak vyrobit jednu drážku :wink:

ps. charonovi to rozmlouvat nebudu, ať si to dělá každý jak chce, napsal jsem logické důvody proč to tak prostě nedělat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 11. 2022, 2:49

tumlik píše: 22. 11. 2022, 8:37
Mr. MR píše: 21. 11. 2022, 8:33 Charon
... ja to měl dolu a zkritizovali mi to tady, ze jedine nahoru :? Ale udelam si vlastni usudek az budu poprve šťouchat drážku.
Abom to jede směrem nahoru, asi ví, co dělá.
https://www.youtube.com/watch?v=af7mWmBB--4
kdo je abom nevím, obecně ale na youtube ze zásady nehledám výrobní postupy, ale když vymýšlím nějaký výrobní postup, tak hledám nejsnadnější a nejvýhodnější/nejrychlejší řešení.
každá ta obrážečka má přidávání do řezu v automatu podélně doleva doprava, lepší pak i nahoru a dolů a nejlepší pak i na beranu (strojní obrážení úhlů), když u ní stojíš zprava, zamknu klapačku, tak koukáš na přidávání, stupnici a hlavně do řezu, takže si dovedu ještě představit, že to obrážím směrem dolů proti stoupání šroubu abych na to taky viděl :wink:
obrážet to směrem nahoru si nedovedu představit, že to budeš rukou přidávat na pohybujícím se beranu :D :D ....ale tak fůra lidí jsou svým způsobem masochisti, ještě si k tomu oblíct plandavé monterky nebo tričko....
ustavení nože při obrážení do boku: znám osu děličky, nůž ustavím na johansonky a nazdar bazar, nulu najdu tak, až mně nůž najede a udělá plochu v otvoru, a můžu to sypat jedno za druhým, nějaké rýsování a rozměřování :roll: pár tisíc drážek pro pero jsem už tímto způsobem udělal, ale je pravda, že to není nasvícené jak ze žurnálu a není o tom hlavně půlhodinové video kvůli sledovanosti na youtube jak vyrobit jednu drážku :wink:

ps. charonovi to rozmlouvat nebudu, ať si to dělá každý jak chce, napsal jsem logické důvody proč to tak prostě nedělat
Já si poradit nechám rád, pro mě to bylo taky logické dolu, za mě i kvůli uchycení řemenice ve svěráku, že je to tužší, než když se to celé třepe když bych jel drážku nahoru
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 11. 2022, 4:05

tady je ta původní diskuse o směru obrážení drážek
viewtopic.php?t=24964&hilit=nahoru&start=705
stránky 48 a 49 toho vlákna
já jsem se ptal na základě odkazu na nějaké video v té diskusi
Tumlík, Zbýňa a Honza637 vysvětlovali co, proč a jak
....
toto je zde můj přísvěvek č. 6666
všimnul jsem si toho při hledání té diskuse, zas takovej samožer abych si je počítal nejsem :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5185
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

22. 11. 2022, 4:17

testone píše: 22. 11. 2022, 4:05 tady je ta původní diskuse o směru obrážení drážek
viewtopic.php?t=24964&hilit=nahoru&start=705
stránky 48 a 49 toho vlákna
já jsem se ptal na základě odkazu na nějaké video v té diskusi
Tumlík, Zbýňa a Honza637 vysvětlovali co, proč a jak
....
toto je zde můj přísvěvek č. 6666
všimnul jsem si toho při hledání té diskuse, zas takovej samožer abych si je počítal nejsem :D
Jsi dobrej, že jsem tam psal si už samo nepamatuju. Dík
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

23. 11. 2022, 12:31

Dostal som centralu Zipper ST2000IV. Trvaly vykon na stitku 1,7kW ale tato sa vypinala pri zatazeni 1100W. Majitel dal vymenit aj dosku elektroniky a nepomohlo. Ked uz je doma tak som ju aspon rozobral. A zistil ze krokovy motor co ovlada karburator ho otvori maximalne na 50%. Odhadom. Pridal som rucne plyn tak na 80% a centrala ide ako ma. Zvlada 1.8kW trvale.
Potom prislo na rad bastlenie. Suflikove AVR a odporovy mostik na meranie AC napatia. ULN2003 na riadenie krokoveho motora a nasiel som aj DC/DC step down menic na napajanie. Spajkovane za 20 minut, program za hodinku odladeny. Jediny problem ze pri vypinani centraly si elektronika mysli ze straca vykon a prida plyn. S plnym plynom uz nenastartuje. Tak som pridal 20A hall snimac prudu na detekciu zataze, hned som aj vyfrezoval DPS. Program doplneny hodnotami "od oka" , ved to vyladim v garazi. Nebolo treba, bezi to luxusne.

Plosak este zaliat do epoxidu a hotovo. Ladil som to cez debugwire, tak neviem ci tam netreba RC clanok na RESET vstup AVR.
Přílohy
1669205725279.jpg
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 11. 2022, 12:45

dobrý nápad a realizace
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

23. 11. 2022, 12:47

bronek999> Rad vidim, ze je nas tu vic, kteri si frezuji prototypove desky. :D
Jestli je ten HAL Allegro ACS 712, tak si dej bacha na offset od Vcc/2 pri nulovem proudu. Kazdy kus byva o dost jinde a hodne chodi s teplotou...na presnost kolem nuly to pak chce zkalibrovat.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

23. 11. 2022, 1:10

Dawe píše: 23. 11. 2022, 12:47 bronek999> Rad vidim, ze je nas tu vic, kteri si frezuji prototypove desky. :D
Jestli je ten HAL Allegro ACS 712, tak si dej bacha na offset od Vcc/2 pri nulovem proudu. Kazdy kus byva o dost jinde a hodne chodi s teplotou...na presnost kolem nuly to pak chce zkalibrovat.
Ano je tam ACS712. Kalibruje sa pri starte centraly. 5 sekund bezi bez AC vystupu, vtedy vystup HALL-u pokladam za "nulu"
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

23. 11. 2022, 8:37

Tak to mas nejspis OK. V tvem pripade asi nehrozi, ze bys mel vyrazne dlouhodobe vyssi provozni teplotu toho ACS s nizsi proudovou zatezi a v dusledku pak vyssi zdanlivy proud.
Ja mel na pameti jednu aplikaci, ktera se od pocatecni kalibrace (za studena, jako u tebe) ohrivala o cca 60degC a z toho pak plynula odchylka v radech vyssich desitek W pri 230VAC.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“