Support na nový mini CNC soustruh

chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 6. 2017, 12:57

také mne zaujalo uchycení koníku - pro volný posuv musí mít v drážce vůli - ale při utažení nevidím nic, co by tu vůli vymezilo a zajistilo přesnou souosost.
a i dumám nad utahovací maticí - co jsem kde viděl, tak je možné ladit utažení bez demontáže (rozštelování) koníku

Přiznávám současně, že se lépe kibicuje hotová věc než navrhuje a vyrábí. Držím palce, ať to dobře šlape, je v tom už kus práce a přemýšlení.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 6. 2017, 1:02

Vidim v tom postupny pokrok
Nebojej se jednoho dne to bude uplne ono
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

13. 6. 2017, 4:59

To: echt k uchycení koníku:

Podélná drážka v desce po které koník jezdí je broušená na spodní straně pod úhlem 1 stupeň horní je kolmá k povrchu desky. Kámen který jezdí v drážce je také přesně broušený. Při utažení se koník sám usadí jak v drážce tak dosedne o podstavu která taky broušená včetně rozvodu oleje jak do podstavy koníku tak do kamene. Deska ze zadu je taky broušená s vlastním rozvodem oleje. Pod klikou je axiální ložisko pro přesné utažení.

Funguje to tak že při povolení páky lze s koníkem lehce manipulovat a při utažení s ním nepohneš. Rovinnost v celém rozsahu je +- 0,01 mm jak v horizontálním tak vertikální směru.

Šířka lože je zvolena s ohledem na velikost soustruhu, kompletní support vyvážený tak že rozdíl mezi levou a pravou půlkou je 850 g ve prospěch pravé strany při vyjetí lože do boku. Revolverová hlava bude kompenzovat tento rozdíl. Ve finále při obrábění kulatiny 50 mm bude support vyvážený.

Velikost koníku a průchodu vřetene je také zvolena s ohledem na velikost stroje.

Uložení válcovaného šroubu ( v této cenové kategorii v tom nevidím problém, navíc zákazník si ho tam vyžádal s ohledem na obrábění dřeva ) uprostřed vychází aby při pohybu neměl tendenci tahat do strany a vyjíždět lože jedním směrem. Lože bude krytováno přesuvnými plechy.

Jinak díky za připomínky.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

13. 6. 2017, 9:47

*k tomu plechu co drží koník dej doprostřed tisícinový hodinky a zatlač na něj palcem a uvidíš co to dělá - (chtělo by to nějaká žebra z druhé strany plechu)
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

13. 6. 2017, 10:18

Myslíš tu desku o síle 30 mm ?

Tento kus je upravený pro obrábění dřeva kde jsou tisíciny trochu mimo. Ale samozřejmě v řádu tisícin to bude chodit. Jak budu mít chvilku tak napíšu průhyb desky uprostřed.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

13. 6. 2017, 11:08

ano - ta 30mm deska(plech) se ti rozvibruje a přenese se to na výsledný povrch, životnost nástrojů ... dosažená kruhovitost a válcovitost ...
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

13. 6. 2017, 11:39

Už to mám ozkoušeno a žádné vibrace jsem nepozoroval. Povrch hladký beze stop vibrací. Nevím jestli jsi se díval na parametry stroje. Není to stroj na kterém se obrábí obrobky o hmotnosti 50 kg.

Běžně na našem prvním stroji obrábím rolny ze 14220 průměru 160 mm v přípravku do koně a nemám žádné problémy.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

13. 6. 2017, 12:43

(test) nepříznivé podmínky :
- koník poloha 1/2 desky
- obrobek : dřevo - suk, ocel přerušovaný řez , nevyvážený obrobek, zušlechtěný či kalený materiál ...
- produktivní řezné podmínky / ne lechtáni )
- za těchto podmínek dát dvoje hodinky po 90° na hrot koníku / či konec obrobku ... (hodinky upnout na lože - né na desku)
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

13. 6. 2017, 4:22

Nevím jestli čteš to co píšu, ale tohle mám ozkoušené a funguje to v rámci nároků na obrábění této velikosti stroje. Jenom tato konstrukce dovoluje využít maximálně délku lože.

Na tomto kusu jsem zkoušel průhyb desky uprostřed a dělá to max 0,03 mm na hodinkách když se zapřu a natlačím desku na sebe.

Jinak ten plech je 12050 kalená. Ostatní díly koníku 11523.

Snad to uspokojí tvoje spekulace.
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

11. 10. 2017, 10:23

Zdravím Vás pánové,

Z nedostatku času jsem neměl prostor sem dávat podrobný popis stavby tak zde pověsím fotku hotového stroje. Když bude víc času dám sem pár fotek z průběhu.
Přílohy
IMG_20170827_185409.jpg
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

11. 10. 2017, 2:17

Parádní práce.Palec nahoru. :D
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2018, 8:43

Balloo píše: 13. 2. 2017, 5:53 Další části supportu, teď je na řadě rozvod automatického mazání a revolverová hlava.
download/file.php?id=74321&mode=view
Ahoj, reaguji v tomto vláknu, protože 3 mouchy jednou ranou. Jednak by mě zajímal osud vývoje zde prezentovaného soustruhu, zdali se třeba už vyrábí, nějaké video stroje v chodu apod. Vypadá zajímavě, dlouho už zde nic nebylo.

Hlavně mám ale dotaz, který úplně nesouvisí jen s tímto soustruhem, ale je zde tato výše uvedená ilustrační fotka, tak toho využívám. Předpokládám, že jsi Balloo autor konstrukce, tak bys mohl vědět. Ptám se na klín, nebo přesněji na vymezovací klín suportu (obecně). Protože nejsem konstruktér, tak by mě zajímalo, jakou maximálně může mít klín tloušťku, aby ještě fungoval. Nebo spíš, jestli je to nějak konstrukčně dané nebo doporučené ve vztahu k šířce prizma a jeho délce. Někde jsou na strojích třeba klíny o síle jednotek milimetrů, jinde i 20 - 30 mm silné. Fungoval by třeba klín 50 mm silný?

A teď proč se na to ptám :lol:
Potřeboval bych na frézce vymezit klínem podpěrné ložisko, které je z jiného stroje a má širší prizma (uhel a hloubka pochopitelně odpovídají). Takže bych to dohonil klínem. Bude to fungovat, nebo je to pitomost? Vím, že když se stroj vyvíjí nový, že k tomu není důvod a s ohledem na úsporu materiálu bude mít klín nějakou definici. To mě taky zajímá. Někdo erudovaný k tomu něco chytrého? :D Pokud možno opravdu fakta, žádné "myslím" si nebo "asi".
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

30. 9. 2018, 9:34

Zdravím Tě,

Soustruh už je samozřejmě dávno hotový a pracuje u zákazníka. Jede na dvě směny zatím bez poruchy. Vyrábí se na něm části loutek a nějaké terapeutické hračky ze dřeva.

Soustruhy byli vyrobeny čtyři a každý se mírně liší podle potřeb zákazníků.

Co se týče sériové výroby, od té se upustilo z důvodů nespolehlivosti našeho dodavatele na odlitky základny a vřeteníku. Proto se začalo s vývojem z brusu nového stroje jiné výkonové kategorie. Celá výroba probíhá kompletně u nás na firmě. Do konce listopadu budou hotové první dva prototypy, kdy jeden z nich jde na testování ke známému.
Stroje budou rovněž vybaveny profi řídícím systémem.

Co se týče tvého dotazu na sílu klínu, nejde ani tak o sílu klínu ( pokud není z dvojky plechu nebo plastu ) jak o jeho přitlačení ke prizmě. Mělo by být rovnoměrné a dále přítlačné šrouby by měli dobře v klínu sedět, červíkama nic nevyřešíš. mrkni na první stranu vlákna, tam jsou vidět čepy s půlkulatou hlavou která zapadá do půlkulatých otvorů.
Síla klínu použitá na cnc soustruhu ve vlákně je 12 mm, ČSN 12050 kalený a broušený. Na novém cnc soustruhu je klín na koníku 18 mm silný. Síla klínu tedy nehraje žádnou roli, jde o jeho uložení.

S pozdravem Lukáš
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2018, 9:53

Pritlacne srouby v klinu?
To asi michas dve ruzne veci ne?
Prizmaticka lista ktera ma radu pritlacnych sroubu. A klin ktery se podel zuzuje a tudiz se vsouva podelne do mezery a tim se steluje.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 9. 2018, 10:05

Wurm7 píše: 28. 9. 2018, 8:43
Balloo píše: 13. 2. 2017, 5:53 Další části supportu, teď je na řadě rozvod automatického mazání a revolverová hlava.
download/file.php?id=74321&mode=view
Ahoj, reaguji v tomto vláknu, protože 3 mouchy jednou ranou. Jednak by mě zajímal osud vývoje zde prezentovaného soustruhu, zdali se třeba už vyrábí, nějaké video stroje v chodu apod. Vypadá zajímavě, dlouho už zde nic nebylo.

Hlavně mám ale dotaz, který úplně nesouvisí jen s tímto soustruhem, ale je zde tato výše uvedená ilustrační fotka, tak toho využívám. Předpokládám, že jsi Balloo autor konstrukce, tak bys mohl vědět. Ptám se na klín, nebo přesněji na vymezovací klín suportu (obecně). Protože nejsem konstruktér, tak by mě zajímalo, jakou maximálně může mít klín tloušťku, aby ještě fungoval. Nebo spíš, jestli je to nějak konstrukčně dané nebo doporučené ve vztahu k šířce prizma a jeho délce. Někde jsou na strojích třeba klíny o síle jednotek milimetrů, jinde i 20 - 30 mm silné. Fungoval by třeba klín 50 mm silný?
Po zkušenosti s čískými soustruhy a jejich klíny na suportu vím, že je důležité aby šířka klínu byla výrazně vyšší než jeho toušťka.
Pokud to tak není klín má snahu se příčit, a tak neplní vymazovací vymezovací funkci - přinejmenším vymezuje jen na malé ploše a s nestabilitou takového uložení.
klin.png
klin.png (8.42 KiB) Zobrazeno 4403 x
Wurm7 píše: 28. 9. 2018, 8:43A teď proč se na to ptám :lol:
Potřeboval bych na frézce vymezit klínem podpěrné ložisko, které je z jiného stroje a má širší prizma (uhel a hloubka pochopitelně odpovídají). Takže bych to dohonil klínem. Bude to fungovat, nebo je to pitomost? Vím, že když se stroj vyvíjí nový, že k tomu není důvod a s ohledem na úsporu materiálu bude mít klín nějakou definici. To mě taky zajímá. Někdo erudovaný k tomu něco chytrého? :D Pokud možno opravdu fakta, žádné "myslím" si nebo "asi".
No dej sem prosím alespoň náčrt, nemyslím si že bych byl povolaný Ti poradit, ale já se přiznám, že to očem píšeš si neumím představit.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“