Ozubení v oblouku

Odpovědět
kovomontprerov
Příspěvky: 1
Registrován: 20. 2. 2018, 3:56

20. 2. 2018, 4:08

Dobrý den, vím že ten popis není přesný ale nemůžu si vzpomenou jak je to zprávě. Po přečtení všeho co sem našel už si nevím rady. Chodí nám pravidelně poptávky na výrobu ozubení (zubová spojka) dle výkresu v příloze.
Poradí mi někdo jak se tento typ ozubení vyrábí ? Ideálně konkrétní mašinu nebo postup- Věřím že cnc odvalovka by to zvládla ale mám výkresy ze 70roku a tehdy se to snad na cnc nedelělalo.

Děkuji
ozubeni.jpg
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

20. 2. 2018, 8:11

Jedná se o tzv. ozubení s podélnou modifikací, v tomto případě soudkovitou, odtud běžný název
soudkové ozubení, a je to běžná věc, žádná extrovka, jinak mne dobře pobavila představa dnešní mladé generace,
že v době "před-NC-čkové" zřejmě existovaly pouze primitivní stroje nejspíš na úrovni dřevěných šlapacích soustruhů,
a až teprve dnes lze konečně díky NC strojům vyrobit pořádné součástky.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

21. 2. 2018, 1:57

doncarlos: sice jsem taky poměrně mladá generace, ale tehdy byli šikovnější než teď. Co ty pánové tehdy dokázali vymyslet. Stačí se podívat na pár dokumentů, ať již že Škodovky v Plzni, TOSky, železáren. Podle nich dneska neumíme nic.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

21. 2. 2018, 4:58

kovomontprerov píše: Věřím že cnc odvalovka by to zvládla ale mám výkresy ze 70roku a tehdy se to snad na cnc nedelělalo.
Děkuji
ozubeni.jpg
Podélná modifikace byla naprosto běžná věc, tady máš jeden z novějších postupů (1945 :mrgreen: )
https://patents.google.com/patent/US2472644" onclick="window.open(this.href);return false;
Mj, řada tehdejších mašin dělala modifikaci - soudek automaticky, aby se snížily hranové tlaky - třeba dederonský ZFTK
https://www.youtube.com/watch?v=lGsJGNUFbDg" onclick="window.open(this.href);return false;
Foxin
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 6. 2019, 12:32

13. 6. 2019, 12:37

Zdravíčko,
prosím Vás, na takové součásti, kde je výše uvedené ozubení na "kouli" , tedy nějakém rádiusu je pouze podélná modifikace?

jak se takové ozubení odborně jmenuje, neumím ho prostě dohledat..

jakým způsobem se dá takové ozubení vyrobit?

děkuji za Vaše odpovědi.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“