Mn-80 control unit

Odpovědět
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 12. 2019, 8:53

Už rok používám udělátko na arduinu ke své plné spokojenosti. Základem bylo nahrazení reduktoru a zubatých kol krokovým motorem. Tím mám posuvový šroub plně pod kontrolou a hlavně zmizel ten kravál. Prostý posun suportu, jehož rychlost lze v reálném čase měnit a tím přizpůsobit otáčkám vřetena je sám o sobě "malý zázrak". Tato část je asi 10 řádků kódu, ale posune soustruh z roku 1961 alespoň o 30 let dopředu. Když se k tomu dodá stavitelný elektronický doraz, tak si neumíte představit, "jak jste mohli bez toho žít".

Ta druhá část - závitování už je složitější. Sice jsem za celý svůj život řezal závity na soustruhu pouze 2x, ale proč si nedokázat "že to umím". Tady už to chce trochu "domácí přípravy" a nastudovat si dostupné informace. Na netu je toho vcelku dost, ale většina má svůj prapůvod v ruském projektu, který je i zde na fóru docela známý. Ten mne svojí filozofií ale nijak neoslovil a tak jsem šel svou cestou. Základem je snímač na vřetenu, který se chová jako enkodér, ale má i index. Celé je to mechanicky robustní - ocelový kroužek , na něm tři výstupky a dva M8 indukční snímače. Inex používám jak pro měření otáček, tak pro synchronizaci nájezdu nože do obrobku. Zbytek elektroniky je už jenom taková bižuterie.

Samozřejmě se časem projevila spousta drobností, které by chtělo změnit. Nejdůležitější je, schovat zdroj (to by šlo vcelku snadno), upravit ergonomii ovládače(tak to by snadno nešlo) a ještě pár fíčurek, jako třeba při řezání závitu vyjet se suportem tak daleko, abych mohl použít kalibr. (tak to by nešlo vůbec) Protože na Mn80 dost dělám, logicky potřebuje i údržbu a teď docela velkou. Budu měnit šrouby na příčném i nožovém suportu, trochu předělám držák DRO na podélném suportu a tí vznikne i prostor na vestavbu zdroje do stolku (levé nohy) soustruhu.

Spousta lidí se tu prezentuje obrázky z CADu, to neumím, ale umím to udělat. :-) Tak tedy odladěná krabička. Původně černé ABS, ale nakonec jsem zvolil PLA, které je tvdší.
ABS - testování rozměrů KEY a LCD
ABS - testování rozměrů KEY a LCD
Tohle je "ksicht" bez úprav a laku
Tohle je "ksicht" bez úprav a laku
Vnitřek s podpěrama
Vnitřek s podpěrama
Dneska si budu hrát s tlačítkama.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 12. 2019, 9:31

Vypadá to slibně :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

5. 12. 2019, 10:46

Uzasne!!
Tymto sa zaoberam v teoretickej rovine uz dlhsiu dobu, ale este stale som sa nikam nedokopal... paci sa mi to..
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

5. 12. 2019, 12:00

Já mám tedy stroj PROMA500 ale tohle by se mi líbilo, protože ozubená kola musím přehazovat růčo (nemám 500P = šaltpáky).

Snímání polohy vřetena mám najíté už dlouho:

http://ve7it.cowlug.org/spindle-encoder.html

Nevím co ten člověk má za soustruh ale tahle část (skříň s převody) vypadá skoro přesně jak ta moje PROMA (jen neodhadnu měřítko).
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

5. 12. 2019, 1:18

lubbez píše: 5. 12. 2019, 8:53 Už rok používám udělátko na arduinu ke své plné spokojenosti ...... Zbytek elektroniky je už jenom taková bižuterie...... upravit ergonomii ovládače(tak to by snadno nešlo) a ještě pár fíčurek ....budu měnit šrouby na příčném i nožovém suportu, trochu předělám držák DRO na podélném suportu....
Původně černé ABS, ale nakonec jsem zvolil PLA, které je tvdší..... Dneska si budu hrát s tlačítkama.
Takto bych si nějak představoval i moji úpravu MN 80 -semidigitál ! A tak bych ti rád nabídl spolupráci, aby nám to šlo rychleji.
Zatím jsem se sice nedostal ani k rozjezdu akce, ale je zima (=konstrukční období) na krku - tak proč ne teď. Máš li zájem, děj vědět - třeba SZ.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 12. 2019, 6:59

To dírkovaný kolečko je na hov...no. To je snažší dát tam přes řemínek klasickej rotační enkodér z ebay za tři stovky. Tohle jsem ale opustil. Jak jsem psal, mám tam ocelovej kroužek, kterej má jenom tři zuby, přesněji jeden a dva. Ten jednozub dělá pouze synchro a režii spojenou s měřením otáček. Ty dva zuby zase jenom tupě spustí a vypnou časovač. No a počet tiků časovače je úměrný k otáčkám. Ty "zuby" snímám klasickejma indukčákama, který jedou na 30V a tak mě veškeré rušení nezajímá. Je to jednoduché a překvapivě přesné. Samozřejmě to má své mouchy, neměřím otáčky při reverzu vřetena. Ani neumím řezat závity opačným směrem, tedy od univerzálky. Tady je to ale pouze otázka kódu.

Tak malej doplněk.https://www.ebay.com/itm/1x-OMRON-1800P ... 5t&LH_BO=1
Tohle by řešilo mnohé, sice napájení 5V, ale výstupy linkové. Jdu dva kousky koupit. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 12. 2019, 10:19

Chápu správně, že těmi dvěma zuby změříš aktuální rychlost jednou za otáčku? Toho samého by jsi docílil i s tím jedním zubem a jedním snímačem, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

5. 12. 2019, 11:07

Určitě by stačil jeden, ale tenhle typ stavového automatu mám za léta vyzkoušený. Začnu synchro impulzem, po cca 1/4 otáčky je měření zapnout a po cca další 1/3 otáčky měření vypnout. Důležité je, že synchro impulz je na otáčku jen jeden a tak program vždy dělá to co má.
skočím do rutiny měření času
je synchro - povolím měření měření času, resetuji prožadované proměnné
1 pulz měření - pustím čítač a vypnu přerušení od synchro
2 pulz měření - zastavím čítač, zakážu měření času, uložím vypočtenou hodnotu a opustím rutinu
to vše na jednu necelou otáčku vřetena. A za čas prostě povolím přerušení o synchro a celé to projede znovu. Kdybych to psal v assembleru, tak si snadno spočítám časovou režii podle použitých instrukcí. U arduina je to trochu hoňka, původně jsem to měl trochu jinak a při cca 1000 ot/min už jsem měl tak málo času, že to začalo kecat a tak jsem to předělal.
Ale jak jsem psal na začátku, možností měření bude nenulové množství a celý ten projekt byl dělanej v rámci mé výuky. Teď jsem o pořádný kus dál, ale zatím si hraju s krabičkou a blbinkama kolem. Velkou část softu použiju z původní konstrukce, ale napadají mě různé fíčurky, třeba místo toho udělátka ebkodér a 1800 kroky a samozřejme Z pulzem. A tady bych mohl pootočit vřetenem s rozlišením okolo 10 úhlovejch minut. Dám tomu pár tejdnů a pak uvidím. :lol:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 12. 2019, 12:11

Jestli můžu tip: pokud Ti stačí takto "řídké" měření, tak by se to asi dělalo líp s jedním pulzem.

Na pozadí trvale běžící čítač, který Ti současně bude generovat TIK pro časování všeho ostatního. Ten TIK třeba 100Hz.
Přijde přerušení od pulzu, načteš a zapamatuješ si stav TIKů (tedy počet setin sekundy) a přidáš k tomu přečtený stav toho čítače. Takže máš čas toho přerušení v setinách a k tomu zbývající zlomek probíhající setiny.
No a tenhle údaj odečteš od stavu při minulém přerušení a máš velmi přesnou periodu otáčky. Ani tím nezabiješ žádný čítač, protože ten generátor TIKů jenom čteš, nijak ho neovlivňuješ.
A na všechno máš mraky času, při tomto měření Tě nic nehoní. Zpracování toho přerušení sice bude něco málo trvat, ale to bude při každém přerušení víceméně konstantní, takže to nijak neovlivní měření té periody.

Prosím ale to není v žádném případě kritika Tvého současného řešení. Naopak obdivuju, jak daleko ses dostal.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 12. 2019, 6:05

to Lubbez :

To dirkované kolečko může fungovat překvapivě dobře, jenom je háklivé na nečistoty. Je ale dost pakárna seřídit fázový posun snímačů AB.

To tvoje řešení s "nahozením" časovače mi připadá na závity dost nedostatečné. Tím můžeš hlídat nejvýše přetížení vřetene.
Když najede nůž do záběru tak mírně klesnou otáčky vřetene. Pokud tento okamžik bude mimo kalibrační interval tak děláš jiné stoupání.
Vůbec to neumožňuje reverzaci pro závitník/očko.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 12. 2019, 1:32

Programuji ve wiringu a tam nemám ani náhodou kontrolu nad děním v procesoru. Nebo možná mám, ale neumím to.
To kolečko s dírkama samozřejmě fungovat musí líp, ale nahradil jsem ho kolečkem se zoubkama, protože to co dělám generuje spoustu statického prachu. Původně jsem chtěl upravit klasické ozubené kolečko, ale nakonec stačily zuby dva. Při řezání závitů stejně otáčky neměřím, protože to procesor nedává. Prostě nastavím začátek a konec pohybu, po nastavení se vrátím na začátek odělám 5 kroků +/- abych hodil trapéz do tahu a čekám na tlačíto, po jeho zmáčknutí mi synchro impulz spustí krokový motor nastavenou rychlostí. Po odpočítání kroků na nastavenou vzdálenost se motor zastaví. Ručně couvnu s příčným suportem a dám zpět a odkrokuji na začátek opět s přejezdem +/- 5 kroků, na DRO přidám špónku a opět tlačítko a tak to opakuju do požadované hloubky závitu. Vždy když čekám na tlačítko přečtu otáčky. Pokud vypadnu z tolerance ohlásí to chybu. Je tam spousta kompromisů, ale v mém hobby provozu to funguje. Dělal jsem závit na kroužek o průměru 20mm se stoupáním 0,4 mm a povedlo se na poprvé. :-) MN-80 je malinkej soustruh a nepředpokládám větší stoupání než 1,25 mm/ot. Mám tam 750W motor s frekvenčním měničem. To závitové očko jsem neuvažoval, protože očkem řežu závity jinak.
Celá jednotka je koncipovaná tak, jak soustruh využívám a kde mi usnadní práci. To samozřejmě nutně neznamená, že to musí být bezchybné.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

6. 12. 2019, 1:43

Já nechci rýpat. Jenom mi připadá, že pokud mám pohon Z osy přes krokáč, tak už bych tam dal regulerní IRC a přes dělič bych ho použil jako časovač pro pohyb Z osy. A máš plnohodnotné závitování. Jako bonus regulovatený posuv.
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

6. 12. 2019, 5:16

No ten jeho system ma tu chybu ze ked zastane vreteno ulomi platok. Pac krokac pojde s nozom dalej...
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 12. 2019, 5:40

Chlapi, připadám si jak debil. Akorát zvládnete kritizovat. Takže to berte jako můj poslední příspěk zde na fóru.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 12. 2019, 6:24

Doufám a věřím, že ten můj post tak brán nebyl. To by mě opravdu hodně mrzelo, protože tak v žádném případě nebyl míněn.
Psal jsem to už tam a napíšu to znovu - libí se mi, že jsi to dotáhl do funkčního stavu a velmi Ti fandím.
Byla by škoda, kdyby ses z fóra stáhnul. Posty od Tebe čtu vždycky rád.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“