Nepochopitelné:

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 5. 2023, 10:36

Rám zbraně, délka cca 190 délky. Po 6-8 měsících a to naprosto nechápeme zde došlo ke stažení materiálu v řadu destin !!!! cca 1.5mm. Materiál nejspíš 7075. Prozatím nás napadají 2 verze co mohlo nastat.

1. mimořadně nekvalitní materiál, kde doběhlo pnutí a uplně upřímně tento tvar si o něco podobného vyloženě koleduje.

2. při obrábění došlo z pobastlení a výsledný tvar byl konický. Operátor tedy vzal silonový klín, dal tomu pár ranek a rám srovnal. Po uvedené době se materiál začal stahovat zpět ? Na spodni straně rámu jsou vidět otlaky v barvě což může naznačovat jak shora někdo mlátil.

3. nic jiného nás prozatím nenapadlo. Měsíce nic neděje a najednou se obrobek stáhne v tomto děsivém rozměru ? Pád nebo jiný mechanický zásah naprosto vylučujeme.


Obrázek

P.S. Budu rád, když se vyjádří VÝHRADNĚ technologové, puškaři a majitel CNC center.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

2. 5. 2023, 2:06

To je KMR?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2023, 3:34

elbarto píše: 2. 5. 2023, 10:36 P.S. Budu rád, když se vyjádří VÝHRADNĚ technologové, puškaři a majitel CNC center.
CNC centrum mě opravňuje do toho kecat :-) Děláme z 7019 duté tenkostěnné věci a z 7075 občas duté vložky do forem a nikdy se to takhle nehnulo. Takže mi to dodatečné roztahování připadá taky pravděpodobnější.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2023, 3:51

myslis jakoze meli blbe toleranci na te kotoucovce pro tu drazku, prisli na to pozde a nechteli ten kus vyhodit tak to dodatecne roztahli?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2023, 3:57

Brusime pre firmu, čo robí prototypove vstrekolisove formy čisto z 7075, polotovar na polovicu formy 200kg. Bežný postup je vyhrubovat formu a nechať ju 2-4 týždne "odstreliť" a až potom finišovať. Bežne to uhýba v milimetroch.

Priamo telo pištole z hliníka robí napr Dan Wesson (model Guardian) a robia to z výkovkov. A ako si napísal, už samotný škrupinový tvar je prúser.
BalazKovo.sk
Modros
Příspěvky: 1669
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 5. 2023, 4:49

jaj....7075....vyfrezoval sem na cnc takovej komplikovanej profilovej držák závodní sedačky...bylo to na těsno s nemožností to doladit......ram sedačky sem nalakoval a za týden to montoval dohromady a sedačka se tam nevešla o 2mm....musel sem to normálně na prasáka ohnout tím že sem to pomlátil dřevěnou paličkou.....do ted sem to nepochopil....ted už to chápu :lol:
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

2. 5. 2023, 5:56

Reklamace není uzavřená, tvůrce toho díla prozatím nechci jmenovat. Každý výrobce zbraní je tajemný jako hrad v karpatech, ale moc jiných možnosti než 7075 myslím není, obzvlášt na rámy a těla kvéru. Mám další dvě naprosto stejné zbraně a jsou OK, tedy prozatím OK ... osobně si myslím, že nějaký dement na montáži do toho mlátil, ostatně stopy po opravách laku to naznačují. Potom chápu, že se matroš zase může pomalu vracet zpět, obzvlášt na tak exponovaném dílu a tvaru "U" ten to jistě to ještě podporuje.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

2. 5. 2023, 6:10

hmmm, kedysi sme takto zpresňovali 1911 :) : (od Norníka)
Záver sa jemne :lol: upol do zveráku so silonovými čelusťami a už sa krútilo. :P
Vziať do úvahy okamovu britvu a vymedziť sa voči tomu, že renovovaný výrobca robí z neustáleného matrošu dospejeme hľadko k záveru, že nejaký Jebolín Gavlovič nasledoval túto starú jútubovú spresňovaciu techniku sám doma v kôlničke. A prehnal to... :wink:
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2023, 5:11

elbarto píše: 2. 5. 2023, 5:56 Reklamace není uzavřená
Budem písať všeobecne ako o strojárskom výrobku.
Pokiaľ výrobok nespĺňa tvoje požiadavky a zadanie, reklamácia je na mieste. Obdobné tvary výrobku sa vyrábajú minimálne 120 rokov a technológia výroby je viac menej rokmi overená. Pokiaľ je TPV dodržané, máš dostať požadovaný produkt. Problém dnešnej doby určite poznáš, firmy nevedia postupy, nedodržujú základné princípy výroby, snažia sa vymyslieť niečo úžasné a cool a hlavne na tom zarobiť. V reále potom musí zákazník vyberať dosť obozretne dodávateľa. Ak sa nemýlim, máš stavebnú firmu, tak sa s tým určite denne stretávaš.
Samotný diel sa historicky robil z ocele, a jeho výroba z Al zliatin nie je veľmi šťastné riešenie.
V každom prípade by som začal hľadať TPVéčka daného výrobku od firiem čo s tým majú skúsenosti, či už sériovou alebo kusovou výrobou. A od firmy ktorá sa snaží zakryť svoje chyby, zmätky a nevedomosti kladivom, by som dal ruky preč. Opakovanosť výroby a dodržiavanie kvality bolo a je nosný pilier každej úspešnej firmy.
Držím prsty aby to dopadlo k tvojej spokojnosti.
BalazKovo.sk
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

3. 5. 2023, 6:00

elbarto píše: 2. 5. 2023, 10:36 Rám zbraně, délka cca 190 délky. Po 6-8 měsících a to naprosto nechápeme zde došlo ke stažení materiálu v řadu destin !!!! cca 1.5mm. Materiál nejspíš 7075. Prozatím nás napadají 2 verze co mohlo nastat.

1. mimořadně nekvalitní materiál, kde doběhlo pnutí a uplně upřímně tento tvar si o něco podobného vyloženě koleduje.

2. při obrábění došlo z pobastlení a výsledný tvar byl konický. Operátor tedy vzal silonový klín, dal tomu pár ranek a rám srovnal. Po uvedené době se materiál začal stahovat zpět ? Na spodni straně rámu jsou vidět otlaky v barvě což může naznačovat jak shora někdo mlátil.

3. nic jiného nás prozatím nenapadlo. Měsíce nic neděje a najednou se obrobek stáhne v tomto děsivém rozměru ? Pád nebo jiný mechanický zásah naprosto vylučujeme.


Obrázek

P.S. Budu rád, když se vyjádří VÝHRADNĚ technologové, puškaři a majitel CNC center.
No, mě by hlavně zajímalo, PROČ by se to nemělo hejbat :lol:
Jo a pár nedůležitých poznámek.
V prvé řadě by asi bylo dobré rozlišit, jestli to je elox a nebo barva.
V textu je barva, na barvu to jaksi nevypadá. Pokud je to elox (předpokládám, že je - nějak nechápu, proč by to někdo fábloval), tak na 22 (tj. 7075 v nějakém téčku) to vypadá příliš dobře.
Takže by to nejdřív jaksi chtělo píchnout, co to vůbec je - protože si celkem pamatuju dobu, kdy tělesa cca 250x200x200 z děčína po ohrubování (ikdyž byly stabilizovaný), z výkovku 424203 se nedaly po centru sundat z polohovacích kolíků ani kladivem, protože se hnuly klidně i o 1.25 (!)mm.
Samozřejmě, udělat to tak, aby se to nehejbalo, jde, ale musí se dodržet technologie - což v době, kdy nejspolehlivější zdroj informací je tydlifon :lol: nebude jednoduché.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 5. 2023, 8:38

To sancho: co to je ? Rám pistole. Proč by se to hýbat nemělo ? Protože touto technologii jsou vyrobené miliony zbraní a ty fungují.- Barva ? Cerakote.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2023, 9:03

robokop píše: 2. 5. 2023, 3:51 myslis jakoze meli blbe toleranci na te kotoucovce pro tu drazku, prisli na to pozde a nechteli ten kus vyhodit tak to dodatecne roztahli?
Třeba jim to ujelo ve svěráku nebo něco podobného. A nějakému dobrákovi na montáži to bylo líto vyhodit, tak to tam nabouchal. To už jsem taky zjistil, že jsou lidé, které je těžké přesvědčit, že vadný díl má vyřadit a ne ho tam za každou cenu narvat sikovkami a kladivem :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2023, 9:23

Presne to me napadlo protoze jsem to taky uz nekolikrate resil.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Britt
Příspěvky: 1830
Registrován: 8. 5. 2019, 5:36

3. 5. 2023, 10:17

Nevím co je to za značku, ale já bych to okamžitě reklamoval. Když se ti to rozletí v ruce, tak si v lepším případě nebudeš mít čím ani vytřít díru.
Když se mi před nějakými 30 lety poprvé dostala do ruky plastová pistole a viděl jsem, že kovové vedení pro závěr je zastříknuté do plastu, viděl jsem to hnědě a bohužel to později majitel odsral plastikou obličeje.
Jsem konzervativní a nedám dopustit na svou ČZ 85. Je to poctivý kus železa.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 5. 2023, 1:43

Britt píše: 3. 5. 2023, 10:17 Nevím co je to za značku, ale já bych to okamžitě reklamoval....
... reklamace už samozřejmě běží a zbran už zpět nechci. Jsme forum obrábění, proto mě logicky vrtá hlavou příčina.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“