Tomíkovo tykadélko (dotyková sonda - AMATEUR LEVEL)

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 10. 2012, 1:26

Ahoj,

takový pokus, vykaděno v DoubleCADu, do gcode jsem to převedl vlastním CAMem ;) a díly frézoval na mé roztřesené prvotině (která je zatím v alfa provozu, pochlubim se, až bude ještě trošku hotovější). Ještě to není hotové, zejména nějaký rozumný hrot bude potřeba vymyslet a vyrobit, uchycení už vymyšlený je, jen dodělat:

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 6. 10. 2012, 1:21, celkem upraveno 2 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

4. 10. 2012, 2:05

Pěkné, jednoduché a účelné. Z jakého plastu to máš vyrobené?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 10. 2012, 2:26

Děkuju za pochvalu! Je to z pěnového PVC, dává mi ho soused (odřezky 10mm desek), super materiál na takovéto experimenty. Jádro jsem kvůli vyšší pevnosti (kvůli uložení horizontálních šroubů) původně chtěl dělat ze silonu, ale ten se mi nedařilo frézovat, asi kombinace nevhodné frézky a prakticky nulového chlazení, tak jsem ho taky vzal z toho PVC, aspoň pro první pokusy (a nakonec to vypadá, že by to mohlo i něco vydržet, uvidíme).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2012, 5:09

Pěkný, :D Taky jsem to chtěl jednou dělat, ale odradilo mě jak udělat aby stopka se špicí sondy byla v ose po upnutí. Já taky potřeboval aby to spínalo, koukám že u tebe to bude rozpínat.
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

4. 10. 2012, 5:15

JJ přidávám se k chválícím :D . Taky o tomhle přemejšlím a taky mě odradil problém s vycentrováním. Potravino tvůj spínavě-rozpínací problém by vyřešil jeden tranzistor nebo optočlen, popřípadě relátko. 8) :lol:
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 10. 2012, 5:31

už jsi zkoušel přesnost najetí?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6940
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 10. 2012, 6:24

[quote="Thomeeque"]Ahoj,

takový pokus, vykaděno v DoubleCADu, do gcode jsem to převedl vlastním CAMem ;) a

nechceš se nám pochlubit tím tvým camem ? docela by mě zajímalo co vše umí ,
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 10. 2012, 6:41

dobrý, klobouk dolů
problém s centrováním se řeší tak že se celá sonda přišroubuje posuvně na unášeč, unášečem se zatočí ve vřeteni a hodinkami se sleduje házivost doteku
spíš by to chtěĺo něco jiného místo toho šroubu jako dotek ( chápu že tohle je pokus )
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 10. 2012, 10:23

potraviny píše:Pěkný, :D Taky jsem to chtěl jednou dělat, ale odradilo mě jak udělat aby stopka se špicí sondy byla v ose po upnutí. Já taky potřeboval aby to spínalo, koukám že u tebe to bude rozpínat.
Dík :)

Podle mě je to jen o přesnosti, s jakou to vyrobíš. Já to samozřejmě v ose nemám, protože je to jedna nehorázná (z pohledu člověka, který by to chtěl mít "ve stovce") nepřesnost vedle druhý, ale pokud by se použily přesné hladké válečky, kuličky, celý se to točilo na soustruhu atd., tak by si to mělo do osy sednout plus mínus samo. Já na to zaprvé mám jen minimální nároky (je to spíš ENTRY LEVEL, s AMATEUR si ještě hodně fandim :)), primárně hlavně na kompenzaci zvlnění opracovávaného povrchu (LinuxCNC by to nějak měl umět, tak to chci zkusit) a pak taky trochu spoléhám na to, že to třeba půjde kompenzovat nějak softwareově.

Tadle finta je na tom rozpínání založená, ale jak už píše Mr. kV, následné invertování fukce je brnkačka.
Kilovolt píše:JJ přidávám se k chválícím :D . Taky o tomhle přemejšlím a taky mě odradil problém s vycentrováním.
Taky dík :) Na vyzkoušení to myslím neni třeba hrotit, ale já mám opravdu nízké nároky, ja si jen hraju :)
RaS píše:už jsi zkoušel přesnost najetí?
Poslední fotka je zároveň poslední stav, dokončil jsem to v noci a jen si před spanim zapípal na multimetru, od té doby jsem se k tomu vůbec nedostal, dneska snad dodělám upnutí a dostanu se k prvním pokusům na stroji.
packa píše:
Thomeeque píše:nechceš se nám pochlubit tím tvým camem ? docela by mě zajímalo co vše umí ,
Díky za zájem, i když asi zklamu. Můj "CAM" je jen malý soubor (javascriptových) procedůrek pro tvorbu těch nejjednodušších tvarů (momentálně vnitřní/vnější prstenec, kruhová kapsa, obdelníková kapsa) a nejzákladnějších operací (momentálně pouze rotace), umí toho opravdu málo, vývoj probíhá a asi i nadále bude probíhat tak, že si tam doprgám, co zrovna budu potřebovat (dokud toho budu schopen a bude se mi chtít), nevím, jestli to bude kdy použitelné i pro někoho jiného než pro mě. Posuď sám (kód pro spodní díl):

Kód: Vybrat vše

	var fDeska = 10.0; //mm
	...
	var sgDirky = new SUPERGROUP();
	sgDirky.addGroup(generate_inner_ring(-7.87, 13.64, 3, 0, -fDeska));
	sgDirky.addGroup(generate_inner_ring(-2.75, 15.50, 2, 0, -fDeska));
	sgDirky.addGroup(generate_inner_ring(+2.75, 15.50, 2, 0, -fDeska));
	sgDirky.addGroup(generate_inner_ring(+7.87, 13.64, 3, 0, -fDeska));
	sOut += sgDirky.getGcode();
	sgDirky.rotate(0, 0, -120);
	sOut += sgDirky.getGcode();
	sgDirky.rotate(0, 0, 240);
	sOut += sgDirky.getGcode();
	var sgTelo = new SUPERGROUP();
	sgTelo.addGroup(generate_circle_pocket(0, 0, 25, 0, -5.8));
	sgTelo.addGroup(generate_inner_ring(0, 0, 12, -5.8, -fDeska));
	sgTelo.addGroup(generate_outter_ring(0, 0, 38, 0, -fDeska));
	sOut += sgTelo.getGcode();
	...
Co vy na to, kolik bych si tak za todle moh říct? ;)
testone píše:dobrý, klobouk dolů
problém s centrováním se řeší tak že se celá sonda přišroubuje posuvně na unášeč, unášečem se zatočí ve vřeteni a hodinkami se sleduje házivost doteku
spíš by to chtěĺo něco jiného místo toho šroubu jako dotek ( chápu že tohle je pokus )
Děkuju moc (za pochvalu i za návod, i když ten využiju asi až u tý další sondy :))!

Určitě. Největší slabina jsou podle mne spíš ty půlkulatý hlavy, dost se od sebe u jednotlivých šroubků liší (možná jsi to takto myslel). No, je tam toho mnoho :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

5. 10. 2012, 5:20

testone píše:dobrý, klobouk dolů
problém s centrováním se řeší tak že se celá sonda přišroubuje posuvně na unášeč, unášečem se zatočí ve vřeteni a hodinkami se sleduje házivost doteku
spíš by to chtěĺo něco jiného místo toho šroubu jako dotek ( chápu že tohle je pokus )
To jó, ale mě tenkrát šlo o to, jak udělat, nebo jak stočit celou tu sondu aby byla celá v ose. Takže v praxi abych ji hodil do kleštiny a byla by v ose.
Kdybych ji celou při výrobě chtěl stočit na soustruhu a dát ji do osy, asi by se rozlítala po dílně. :D alespoň u mě. :D
Michal Prokop
Příspěvky: 64
Registrován: 5. 11. 2009, 3:16

5. 10. 2012, 5:28

kdysi jsem neco podobneho delal , jen misto sroubku jsem mel naletovany kulicky z loziska ,ale opakovatelna presnost nebyla nic moc , kolikrat tam byla chyba i 0,2 mm
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 10. 2012, 1:15

Tak jsem to nějak dotáhl až k prvním pokusům na mašině:

Obrázek
{hi-res}

Obrázek
{hi-res}

Video (P-hole.ngc): http://www.youtube.com/watch?v=athiF8rop5U

Středění té samé ďoury jsem opakoval pětkrát a získal tak vlastně první jakýs takýs test přesnosti opakovaného najetí (viz. Xdia a Ydia, údaj je v palcích) a vlastně i mojí mašiny, nestěžuju si :)

Obrázek

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 10. 2012, 2:22

zkus to jinak, 5x tu sondu vyndej a zase nandej do vřetena v různých úhlech to je ta správná opakovatelnost..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2012, 2:36

RaS: není to správná opakovatelnost, ale jiná. Na některá měření to musí vyndavat a na jiná ne. Záleží co s tím kdo chce sondit.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 10. 2012, 4:22

no jak se to vezme.. když si vezmu že střed bude ujetej třeba 0,2mm od skutečného středu tak tím že to v držáku pootočí bude mít střed pokaždé jinde a pokaždé blbě.. a taková sonda pak je k ničemu, protože když vezmu že mám obrobek, kterej má v sobě díru a já se na ni chci vystředit tak se prostě nevystředím přesně, a nic naplat, že ten stejnej pomyslnej střed najedu 5x za sebou na setinu stejně, když je prostě reálně jinde..

jako použití na sondu pro očuchání nějakého výrobku je to skoro jedno..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“