Šnekový pohon hřebenu

mechanika k motorům
Odpovědět
dvorka9
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 5. 2013, 12:15

4. 5. 2013, 12:20

Dobrý den,
chtěl bych si vyrobit lisovací jednotku viz. obrázek, ale nevím, jestli může šnek zabírat do šikmého ozubeného kola, které by pak následně přenášelo sílu na hřeben, který by se posouval a tím tlačil na tlačku. Je to možné takhle provést? Nebo je možné nechat zabírat šnekové kolo do přímého hřebenu?
Děkuji za odpověď.
Přílohy
mechanimsu jednotky
mechanimsu jednotky
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

4. 5. 2013, 1:38

Mozne to bude, ale velku (vacsiu) silu nevyvinies. Podla mna lepsie riesenie by bolo na tom snekovom kole mat este jedno mensie kolo s menej zubmi a tam by si mohol pouzit ten priamy hreben. Bolo by to hned aj prevodovane, otazne je ci je to pre tvoj ucel ziadane. Pre lisovanie asi aj ano.

Vrta mi v hlave k comu je tam to koleso? Mohlo by to byt nahanane priamo z kluky na hreben.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
dvorka9
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 5. 2013, 12:15

4. 5. 2013, 7:02

Díky za názor.
Ten šnek potřebuji mít kolmo k hřebenu, aby byla ta klička, která otáčí šnekem ve středu osy hřebenu. Proto jsem tam vložil to kolo, které mi ze šneku pohání hřeben.
Ještě přikládám obrázek, jak asi by měla ta jednotka vypadat. Jinak mě napadalo nechat ze šneku přenášet sílu na šnekové kolo a vedle něj dát kolo s čelním ozubením a pak by to bylo jednoduše na čelní hřeben. Ale to už by byla osa šneku mimo střed osy hřebenu.
Přílohy
popis.jpg
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 5. 2013, 8:45

podle mě to tak jak to navrhuješ v prvním příspěvku jde, jen to narazí na následující problémy:
1) pokud se na kolo a hřeben použije std evolventní ozubení, bude mít šnek s kolem jakýsi nestandardní bodový styk, to asi ale pro daný účel, kdy vzhledem k pohonu ruční klikou není třeba brát ohled na opotřebení, vůle, účinnost atd., nebude vadit
2) myslím že bude trochu problém napočítat a vyrobit nestandardní (????) šnek, bude to chtít někoho ochotného a schopného se tím zabývat
3) za předpokladu že osa šneku má být kolmo na tyč z toho určitě vyleze šikmé ozubení na tyči
asi by z hlediska výroby a výpočtu bylo vhodné použít ještě pastorek na hřídeli se šnekem jak se tu výše zmiňuje
jestli takové zařízení existuje, není nic jednoduššího to rozebrat a okopírovat
kdysi jsem něco podobného vyráběl - ozubený věnec setrvačníku z nějakého motoru o cca 140z použitý jako šnekové kolo, jako šnek jsem vytočil kus trapézového závitu o nějakém nenormalizovaném stoupání co jsem byl schopen nastavit na soustruhu aby to bylo +- podobné těm zubům , jemné doladění úhlů a roztečí šroubu a ozubení kola proběhlo natočením osy šneku proti rovině kola tak aby si to na sebe co nejlíp sedlo a navařením domečků s ložisky , chodí to už asi dvacet let v grilu na prase, maže se to sádlem
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2013, 11:24

Kdybych to dělal já, tak nepoužiju hřeben, ale nahradím ho dalším dlouhým šnekem. Pak to bude z pohledu vzájemného styku jednotlivých zubů v pořádku. No a aby se neprotáčel, tak bych do něj vyfrézoval třeba nějakou drážku.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 5. 2013, 5:14

a nebo bych ten šnek(ozubený hřeben) na soustruhu točil rovnou do hranatého materiálu - šlo by to ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“