Opakovatelna presnost

mechanika k motorům
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 7. 2013, 9:04

Co takhle dát dvě galva kolmo na seba, ale už by bylo potřeba dvou špíglů. Pak bys jsi mohl dosáhnout ten rozměr i z menší vzdálenosti. Přesnost v desetině taky úplně lehce. Požívá se to na laserech.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

7. 7. 2013, 9:24

Josef píše:Co takhle dát dvě galva kolmo na seba, ale už by bylo potřeba dvou špíglů. Pak bys jsi mohl dosáhnout ten rozměr i z menší vzdálenosti. Přesnost v desetině taky úplně lehce. Požívá se to na laserech.
Jasně, to je standardní řešení. Ale to už to rovnou mužů koupit hotové. Spíš mě láká to zkusit jinak. A když to nepůjde, tak aspoň prozkoumám novou slepou uličku :-)
Jo a 10 stupňů limit uvažuju hlavně kvůli kolmosti dopadajícího paprsku, jinak by tam musela být veliká čočka nebo tak něco...
Naposledy upravil(a) ledvinap dne 8. 7. 2013, 9:13, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

7. 7. 2013, 10:28

Pokud myslíš Fresnelovu čočku, tak té se vyhneš, pokud použiješ galvo a tu úhlovou výchylku zkoriguješ zesilovačem pro galvo. Přepočítej si to, kolik to dělá nelinearitu na tětivě toho oblouku r = 500 a +- 100 mm, či +- 6°. Kdysi jsem to počítal pro r = 140 a +- 60 mm, to byla ale úhlová výchylka asi jednou tolik, ale i u středu byla ta nelinearita nezanedbatelná.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

7. 7. 2013, 11:39

Josef píše:Pokud myslíš Fresnelovu čočku, tak té se vyhneš, pokud použiješ galvo a tu úhlovou výchylku zkoriguješ zesilovačem pro galvo. Přepočítej si to, kolik to dělá nelinearitu na tětivě toho oblouku r = 500 a +- 100 mm, či +- 6°. Kdysi jsem to počítal pro r = 140 a +- 60 mm, to byla ale úhlová výchylka asi jednou tolik, ale i u středu byla ta nelinearita nezanedbatelná.
To jsem nemyslel. Jen chci, aby paprsek dopadal +- kolmo (a v mem pripade to znamena pod uhlem do deseti stupnu). Pomoci cocky pres celou kreslenou plochu je mozne dosahnout toho, ze paprsek vsude dopada presne kolmo. Rychlost dokazu kompenzovat snadno a zaostreni bych rad dotahnul posunem zrcatka tak, aby vzdalenost na zobrazovaci plochu byla vzdy stejna(pro muj pripad staci 5mm).
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

8. 7. 2013, 9:17

Jeste me napadlo, ze bych mohl celkem snadno provadet referencovani kazdych par desitek sekund. Mohlo by to pomoct s teplotni roztaznosti a dalsimi chybami, ktere se pricitaji k celemu rozsahu. Pak by stacilo zachovat opakovatelnost jen vzhledem k referenci. Stacilo by to?
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“