Uložení kuličkového šroubu u frézky Kompas VF25GS - CNC

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 11. 2013, 8:23

tyhle válcované šrouby se obrábějí blbě , protože vršek proti dráze pro kuličky hází
když jsem si šrouby obráběl tak jsem do dráhy navinul zhruba 2mm drát a přez něj to upnul do univerzály a zavrtal , a obrobil . když jsem to pak jen pro zajimavost upnul natvrdo do univerzaly za povrch tak to dělalo i tři desítky
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

8. 11. 2013, 9:27

Ten stul byl už trochu z frézovaný z té původní přestavby, ale u mého návrhu by ani být nemusel, můžu to ještě posunout dál od něj o cca 1,5mm.
Co se týče toho šroubu tak to že se to možná obrábí špatně je bezpředmětné pokud za danou službu chci bezmála 1000Kč a dělám to pravidelně. Návodu jak ho obrobit je na internetu dost a zrovna tenhle konkrétně jak je vidět na videu, kdyby byl normálně uchycený v univerzále a obrobený tak má max 3-4stovky. Zničit šroub za 1800Kč sem si mohl udělat sám a zadarmo. Prodávám vlastní výrobky na 5 kontinentů a něco takového bych poslat nedokázal už jen z principu. Navíc stačí se dostat pod tvrdou vrstvu a zbytek je lehce obrobitelný a poté usadit hodinky a dorovnat například přes matici není žádný velký problém.
Jak u té přestavby na CNC tak u obrobení šroubu jsem si říkal, nechám to na lidech co se tím živí, jelikož jsem mylně vycházel z představy, že kdo se tím živí to umí a dělá to pořádně. Podle sebe soudím ostatní, což byla asi velká chyba a čím dál víc zjišťuju že většina lidí věci odbíjí. Čest vyjímkám jako například uživatel BATMAN.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2013, 12:54

taky jsem kdysi koupil stroj od velkého guru tohoto fóra Pupáka, kdybych předtím tušil že jeho chodí pěkně znamená "nějak se točí" a že přesnosti běžně uváděné v mikronech jsou sotva v milimetrech taky bych se na to vykašlal to jsou ty drahé zkušenosti..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2013, 4:42

Tak mi to nedalo a premeral som tri 20x5 guličkáče čo tu mam s činy a výsledok je 0.14, 0.08 a 0.05
Ešte som zmeral aj 12x4 a tam je to 0.08

Čo k tomu dodať? :(
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

9. 11. 2013, 7:31

Jen to, že jen za cenu co jsem dal za opracování máš z číny pomalu celý šroub+ matku + opracování a i tak jsi na tom lépe.
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2013, 8:26

Máš pravdu a je to “nepríjemné”. Našťastie pre mňa tie šroby plánujem použiť na omnoho menší stroj, tak ich skrátim s každej strany.
Ale ty sa netráp a sústreď sa na pekne veci , to je podľa mňa ta lepšia možnosť (dúfam že to nevyznieva ako trápna fráza, lebo to myslím úprimné) :wink:
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

12. 11. 2013, 6:19

Co se opracování šroubu, tak se jednalo o problém s externí firmou která ho pro prodejce opracovávala. Prodejce mi šroub vymění. Jelikož chci mít jeden šroub jako zkušební, abych věděl jak by měl dobrý šroub správně opracovaný běhat, tak bude opracování dělané přímo v Hiwinu, další šrouby u přestavby soustruhu si už opracuju sám.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

29. 11. 2013, 4:58

Šroub mi prodejce vyměnil a nechal jsem opracování na výrobci šroubu, tedy rovnou h Hiwinu a vše bylo perfektně opracované. Poté vše sestavil s mými nově vyrobenými díly a konečně se myslím začínám někam dostávat.
http://www.youtube.com/watch?v=ajHIkzNN ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Bohužel video se po grabování a ještě následném nahrání dost zhoršilo. U původního nebyl problém s černými místy.
Ty 2 setiny už bude vůle matice a i po zatlačení rukou se ta odchylka nijak zásadně nezvyšuje. Vše je prozatím bez blacklash kompenzace v machu.
Druhou osu Y jsem otestoval pořádně a při trochu přitažení ližin v rybynách to už vůle byla i 4 desetiny, takže jsem ji už také rozebral a dám tam taky nový šroub, tentokrát již zkusím konec opracovat sám.
Sice je to trochu dražší učení, ale aspoň jsem se koencně dostal z teoretické problematiky cnc do praxe.
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

3. 12. 2013, 9:53

Ještě jedna taková otázka na šroub o přepočtu kroutícího momentu na tažnou sílu. Lze použít při troše zjednodušení tento zvorec pro šroub se stoupáním 4mm/ot a 2 Nm při zanedbání učinnosti ?
axiální F [N] = 2[N] x 2 x pi x 1000[mm]/ 4 [mm] = 3140 N ??
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2017, 1:34

Jen bych rad dodal, ze i v novějším vydání je stejný problém. Šrouby jsou trochu křivé, což asi nevadí tolik, co uvolněné domečky. Ty držely jak v originále na 10mm plochy 35mm od osy takže kde jakákoliv pevnost. To se musí hýbat. Udělal jsem nové oba domečky a i s původní matici to šlo. Po nějaké době matice v X ose ale odešla. Podle mne je cela osa nedomyslena. Na druhou stranu děním CauCau za to, ze i po 7mes od nákupu mi vrátil peníze. Kompas F600 cely jejich výroby je super. BF25 je strašný šrot!
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“