Vůle v převodu ozubeným hřebenem.

mechanika k motorům
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

10. 12. 2013, 3:25

Zdravím,
mám dotaz pro zdejší zkušené borce. Do budoucna přemýšlím o stavbě velké frézky(routeru), který bude mít pojezd v ose x 5000mm na frézování forem do umělého dřeva.
Kuličkový šroub této délky už je asi mimo meze i s poháněnou maticí a proto uvažuji o ozubeném hřebenu. A teď k té otázce. Jaká se dá řádově dosáhnout minimální vůle mezi hřebenem
a pastorkem? Mám namysli "mrtvý bod", když se po otočení smyslu otáčení po určitou dobu nic neděje, než šroub zase zabere. Nikdy jsem se s ozubenými hřebeny nesetkal a nevím co mám čekat.
Děkuji za odpověď.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 12. 2013, 3:58

Žadná dá se vymezit systému jak na to je několik záleží jaká bude konstrukce pak se dá vybrat system pro tebe nejlepší
Naposledy upravil(a) Monteg dne 10. 12. 2013, 3:59, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 12. 2013, 3:58

to se dělá třeba dvěma ozubenejma kolama předepnutejma proti sobě a je to bezvůlové.. případně další a další možnosti..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

10. 12. 2013, 4:23

Děkuji za rychlou reakci kluci.
PBr
Příspěvky: 941
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2013, 9:09

Neviem, ci je to totalna blbost, ale neide taku vec riesit elektronicky? Akoze takyto pohon vyjde riadne draho, avsak presnost by stupla.
Takze moja teoria:

Jedno servo robi normalny pohon na hrebeni v oboch smeroch klasicky. Druhym servom sa pri spusteni masiny vymedzi vola na hrebeni cez druhy pastorok, ktory bude tlacit opacnym smerom urcitou silou pri zablokovanom hlavnom motore. A pri jazdeni obe serva by jazdili synchonne, tym padom by vola bola minimalna. Chce to samozrejme prespekulovat riadenie.

Samozrejme mechanicky vymedzit volu je asi jednoduchsie :)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2013, 9:53

A co řemen
Nevím jak to mají dělané, ale některé roboti SCARA mají uvnitř řemeny, sice krátké ale přesto s parametry robota (opakovatelnost 0,02mm, nosnost 20kg, rychlost 10m/s, dosah 1m).
Když se použije "správný" řemen a konstrukce dají se dělat s řemeny úžasné věci.
Ovšem v té délce to asi nebude to pravé, že.

Na druhou stranu přesný broušený hřeben s bezvůlovou předepnutou převodovkou nebude taky zrovna zadarmo. Jedině to ošulit - nepřesný běžný hřeben + odměřování + servo.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 12. 2013, 9:58

myslíš že nepřesnej hřeben s 5m odměřováním vyjde levněji než broušenej hřeben? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 12. 2013, 10:26

PBr píše:Neviem, ci je to totalna blbost, ale neide taku vec riesit elektronicky? Akoze takyto pohon vyjde riadne draho, avsak presnost by stupla.
Takze moja teoria:

Jedno servo robi normalny pohon na hrebeni v oboch smeroch klasicky. Druhym servom sa pri spusteni masiny vymedzi vola na hrebeni cez druhy pastorok, ktory bude tlacit opacnym smerom urcitou silou pri zablokovanom hlavnom motore. A pri jazdeni obe serva by jazdili synchonne, tym padom by vola bola minimalna. Chce to samozrejme prespekulovat riadenie.

Samozrejme mechanicky vymedzit volu je asi jednoduchsie :)
I tohle samozřejmě jde
Ale
Servo vetšinou není na přímo bejvá přes převodovku tzn. 2x servo 2x převodovka + vymezení vule alespoň v jedné - bezvulová převodovka ideal
a dál přesvědšit systém aby dělal to co po měm chcete :twisted: nenapadá mě nic jednoduchého jak to provest něž tak že to naprogramujete sam
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

10. 12. 2013, 10:41

To odměřování by na té délce nebylo uplně od věci, sice se u serva nemusím bát ztráty kroku, ale u broušených hřebenů jsem někde četl přesnost 0,02mm na 300mm. Když budu mít štěstí a nějak se to pěkně sečte tak na 5 metrech už je to pěkná lata :D
Monteg píše:
I tohle samozřejmě jde
Ale
Servo vetšinou není na přímo bejvá přes převodovku tzn. 2x servo 2x převodovka + vymezení vule alespoň v jedné - bezvulová převodovka ideal
a dál přesvědšit systém aby dělal to co po měm chcete :twisted: nenapadá mě nic jednoduchého jak to provest něž tak že to naprogramujete sam
Stím náhonem jsem uvažoval samozřejmě dva hřebeny na každé straně portálu, s uložením pastorků na jedné centrální hřídeli, která by byl hnaná servem přes převod do pomala ozubeným řemenem.
Nijak jsem to nepočítal, otázka je jestli by byl převod do pomala dostatečně velký, aby byl posuv portálu na jednu otáčku serva řekněme 10mm. Osa Y by byla cca 1500mm takže ta hřídel by snad nevážila tak moc aby to nějak výrazně snížilo dynamiku.

Každopádně děkuji za reakce a rozvíjejte dál diskusi. Rád si nechám poradit a třeba to bude zajímat i někoho jiného.
spony
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2012, 2:04
Bydliště: Lanškroun - kdesi ve východních čechách

10. 12. 2013, 10:48

To co popisuje PBr jsem viděl u cnc portalove frezky. Polohoval se tim otocny stul o prumeru asi metr a pul. Pro pohon stolu tam byly dve serva aby mel stul vyssi dynamiku a zaroven to nekdo dotahnul tak daleko, ze tim vymezil vuli v ozubeni.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 12. 2013, 1:07

Hoyas píše:To odměřování by na té délce nebylo uplně od věci, sice se u serva nemusím bát ztráty kroku, ale u broušených hřebenů jsem někde četl přesnost 0,02mm na 300mm. Když budu mít štěstí a nějak se to pěkně sečte tak na 5 metrech už je to pěkná lata :D
Monteg píše:
I tohle samozřejmě jde
Ale
Servo vetšinou není na přímo bejvá přes převodovku tzn. 2x servo 2x převodovka + vymezení vule alespoň v jedné - bezvulová převodovka ideal
a dál přesvědšit systém aby dělal to co po měm chcete :twisted: nenapadá mě nic jednoduchého jak to provest něž tak že to naprogramujete sam
Stím náhonem jsem uvažoval samozřejmě dva hřebeny na každé straně portálu, s uložením pastorků na jedné centrální hřídeli, která by byl hnaná servem přes převod do pomala ozubeným řemenem.
Nijak jsem to nepočítal, otázka je jestli by byl převod do pomala dostatečně velký, aby byl posuv portálu na jednu otáčku serva řekněme 10mm. Osa Y by byla cca 1500mm takže ta hřídel by snad nevážila tak moc aby to nějak výrazně snížilo dynamiku.

Každopádně děkuji za reakce a rozvíjejte dál diskusi. Rád si nechám poradit a třeba to bude zajímat i někoho jiného.
Špatně jsi pochopil myšlenku tohle je elektronické vymezení vůle ty zřejmě uvažuješ o mechanickém vymezení??
S uložením pastorků na centrálním hřídeli tohle jsou dvě naprosto nezávislé větve pohonu každa s vymezením vůle tahem serva
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

11. 12. 2013, 5:17

Monteg píše:
Špatně jsi pochopil myšlenku tohle je elektronické vymezení vůle ty zřejmě uvažuješ o mechanickém vymezení??
S uložením pastorků na centrálním hřídeli tohle jsou dvě naprosto nezávislé větve pohonu každa s vymezením vůle tahem serva

Promiň, nějak jsem zapomněl napsat, že elektrické vymezení zavrhuji. Kupovat další servo se mi moc nechce. Nejspíš použiju dvě předepnuté ozubené kola proti sobě.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 12. 2013, 10:54

To chápu cena a složitost řízení za to nestojí :D
Pastorky na společné hřídeli předepneš bud pružinou - rovné zuby
nebo posunem pastorku - šikmé zuby
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

11. 12. 2013, 11:26

Vsetci mate pravdu, ale pohybujete sa prilis v teoretickej rovine. Nepotrebujete nic predopinat, staci hreben a pastorok a frezujete. Na vyrobkoch , ci je pastorok predopn. alebo nie, je to nemeratelne. Co sa tyka mrtvoly, tak nejaka je,(hodinky nieco ukazu resp neukazu) ale ked zapnete vreteno, ktore ma tak ci tak nejaku vybraciu, je po mrtvole. Dalsi velky faktor je cela mechanika a jej tuhost. Tu uz vas asi ziadna mrtvola netrapi.
A pri rozmere 5 m ? :roll:
Mam to vyzkusane na strojoch na drevo. V praci mame BIESSE a tam je to tiez bez predopinania.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

11. 12. 2013, 11:28

Monteg píše: nebo posunem pastorku - šikmé zuby
Jak to myslis?
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“