Vůle v převodu ozubeným hřebenem.

mechanika k motorům
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

11. 12. 2013, 3:49

Juro píše:Vsetci mate pravdu, ale pohybujete sa prilis v teoretickej rovine. Nepotrebujete nic predopinat, staci hreben a pastorok a frezujete. Na vyrobkoch , ci je pastorok predopn. alebo nie, je to nemeratelne. Co sa tyka mrtvoly, tak nejaka je,(hodinky nieco ukazu resp neukazu) ale ked zapnete vreteno, ktore ma tak ci tak nejaku vybraciu, je po mrtvole. Dalsi velky faktor je cela mechanika a jej tuhost. Tu uz vas asi ziadna mrtvola netrapi.
A pri rozmere 5 m ? :roll:
Mam to vyzkusane na strojoch na drevo. V praci mame BIESSE a tam je to tiez bez predopinania.
V tomto vlákně (umístěné v šroubech a převodech) řešíme pouze záležitosti okolo hřebenového převodu. Na co to mám v plánu požít jsem napsal jenom aby to mělo nějaký smysl a samozřejmě se budu zabývat
i tuhostí stroje. Podle tebe je mrtvola zanedbatelná což mě potěšilo díky za info.
Juro píše:
Monteg píše: nebo posunem pastorku - šikmé zuby
To by mě taky zajímalo jak je to přesně myšleno, dokážu si představit když bych měl dvě kola se šikmými zuby které by byli zaaretované vůči vzájemnému pootočení a posunuly by se od sebe do takové vzdálenosti dokud by se nevymezila vůle, ale posunem jednoho kola?
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 12. 2013, 4:20

Dva hřebeny na každe straně stolu idealně pokud jsou na jednom šikmé zuby doprava na druhém doleva - není podmínkou jen se eliminují axialní síly
pastorky na společné hřídeli jeden na pevno a jeden axiálně posuvný - pero - drážkovaný hřídel to je jedno a je domačkáván axiálně pružinou
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

11. 12. 2013, 4:40

Tak to je asi konstrukčně nejjednoduší řešení. 8)
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 12. 2013, 4:55

Asi zřejmě ano pokud se hřeben - pastorek týče
Ovšem neřeší to ani převod na hřídel pastorku - řemen - převodovka - atd.
Dala by se použít dvou větvová převodovka předepnutá odpadl by převod na pastorkovou hřídel a stačil by jeden hřeben
Ani přesnos hřebenu - polohování v délce 5m?
Tepelnou roztažnost
Měření - přímé či nepříme atd.
Pokud by bylo použito příme měření tak není potřeba řešit přesnost hřebenu pastorku

Otazek mnoho odpovědí málov :D
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

11. 12. 2013, 6:14

Na X osu to bude chtít určitě odměřování. Převod hřídel-servo bych řešil servem s přesnou planetovou převodovkou a ozubeným řemenem. A pokud budu mít odměřování tak i něco ušetřím na drahém broušeném hřebenu. Ale tyhle věci už patří do jiného vlákna, zkusím poptat všechny zásadní věci ohledně elektroniky, převodů a lineárního vedení a uvidím jestli se vůbec vlezu do svého možná naivního rozpočtu. :D

Děkuji všem za reakce.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2013, 8:15

Hele já mám na Volmanu z r.1938 hřebeny, sice jen cca půlmetrové, ale pastorky jsou tam rozříznuté, tedy vlastně dva za sebou tím se krásně vymezí vůle, jednoduché, kola v převodovce to samé, takže už tenkráte věděli jak na to, jednoduchým způsobem.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

11. 12. 2013, 10:03

Neexistuje přesná - bezvůlová planetová převodovka :roll:
Ovšem jak říká klasik každý si pod tím přestavujeme něco jiného
Myslím že když řekneš jaké máš výrobní možnosti a kolik máš připraveno spousta lidí ti řekne jakým směrem máš jít ovšem jestli pujdeš záleží jen a jen na tobě
ušetříš si tím spoutu času a zaměříš se na řešení které jsi schopen dotáhnout do finále
Naposledy upravil(a) Monteg dne 11. 12. 2013, 10:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2013, 10:18

jo jako kdyz jsem od cinana objednaval bezvulovy sroub
a kdyz mi prisel s vuli tak jsem to reklamoval a on mi poslal svou definici bezvulovosti jako ze to je vule do 0.04 :-D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

12. 12. 2013, 5:19

Pod pojmem přesná jsem si nepředstavil úplně bezvůlová zase chyba v rétorice. Ale myslím, že například tady: http://raveo.cz/prime-planetove-prevodovky-APEX" onclick="window.open(this.href);return false; rozhodně vybrat půjde. Garantované vůle do 1 úhlové minuty je podle mě super?
Co se týče rozpočtu tak bych nechtěl překročit 300 000 kaček a výrobní možnosti nějaké jsou, máme soustruh a malou cnc frézku prostě poměrně vybavenou zámečnickou dílnu a složitější věci se
budou řešit v kooperaci (jenom mám trochu obavy ze zafrézování pod lineáry, fakt nevím kde to nechám udělat :D ). To sice navýší cenu, ale co nadělám :)
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

12. 12. 2013, 5:51

Neřekl bych chyba v rétorice spíš ujasnění pojmů :D
300t je velice slušný a reálný rozpočet :shock: málo kdo ho tady má :D
Čím víc se kamarádíš s Ebay tím víc ušetřís nebo zkvalitníš použité komponenty
Hod jsem ještě nějaký návrh náktes načrtek jak si to představuješ
Hoyas
Příspěvky: 61
Registrován: 1. 12. 2012, 7:45
Bydliště: Podivín (Břeclav)

12. 12. 2013, 4:51

Na návrhu se ještě pracuje. Dám ho nejspíš někdy kolem vánoc. Momentálně neni moc času, ale opakuji již jak jsem psal v prvním příspěvku, že to chci začít stavět až v ne brzké budoucnosti (vidím to na léto) jenom už začínám přemýšlet a pracovat na návrhu a zrovna mi vrtal v hlavě ten hřeben, fórum už čtu asi rok a chci mít čas všechno v kliku pětkrát předělat aby to bylo co nejefektivnější, co nejjednoduší na výrobu a prostě tak. :)
Uživatelský avatar
BARBY
Příspěvky: 25
Registrován: 17. 9. 2018, 7:37

22. 10. 2018, 11:32

GeeSnake píše: 11. 12. 2013, 8:15 Hele já mám na Volmanu z r.1938 hřebeny, sice jen cca půlmetrové, ale pastorky jsou tam rozříznuté, tedy vlastně dva za sebou tím se krásně vymezí vůle, jednoduché, kola v převodovce to samé, takže už tenkráte věděli jak na to, jednoduchým způsobem.
Zdravím
Bylo by možné obrázek nebo náčrtek toho rozříznutého pastorku K VYMEZENÍ VŮLE NA OZUBENÉM PŘEVODU?
Stavím frézku s pracovní plochou 1000x1000,na dřevo,kde použiju hřebeny M2 2x na X a 1x naY,vše s převodem 3:1.(Volba hřebenů- pro případné prodloužení stolu).
Díky moc
S pozdravem
BARBY
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

6. 11. 2018, 9:22

Pokud se jedná o dřevoobráběcí stroj, tak si můžeš zcela jistě podobné komplikace jako je dvojitý pastorek, servo konta a pod úplně s klidem odpustit. Zrovna dnes jsem dával do kupy mašinu, která má hřebeny na X i na Y - nic velkého, stůl 3.400 x 1.650. Pro inspiraci jsem to nafotil, ale nějak se mi nedaří plácnout fotky sem.
Nicméně popis - servo s planetovkou je uložené na dece, která se dá posouvat k hřebeni - vymezení vůle zajišťuje pružina. Funguje to jednoduše - desku drží v pozici šrouby, při vymezení vůle se šrouby povolí, celý pohon se přisune danou silou danou pružinou, šouby se utáhnou - hotovo. U novějších mašin se už nepoužívá planetovka, ale obyčejný primární převod ozubeným řemenem- je to jednodušší a bezporuchovější.
Hřeben má klasické šikmé zuby, nic extra. Mimochodem - tyto mašiny (vč té dnešní) slouží k obrábění plastů, kde jsou vyšší nároky na přesnost, než u truhlářů, funguje to u tisíců mašin.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“