rotační matice nebo hřeben

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2020, 6:45

Ať si leštíme koule (křišťálové ) jak chceme tak nevíme co chceš vlastně stavět a jakou koncepci ,bez toho nelze radit .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 3. 2023, 1:52

Tak to tu trošku oživíme :)
Postavil jsem mašinu co má rozjezdy 1450x2600. Obě osy jsou řešeny rotační maticí - Y osa (ta delší) má šrouby 2505 (TBI motion), X osa čínský 1605. Poháněno těmi úžasnými malými 180W servy (servy, ne easyservy). Rotační matice jsou řešeny svépomocí, resp. domky a ložiska adoptující klasickou matici.
Mašina celá je jinak poměrně dost tuhá na takto velkou portálovku - trojité předepnuté vozíky široce rozkročené, žíhaný svařenec, masivní osa Z... atp.

Poznatky -

Je velký rozdíl mezi čínou a TBI. Až takový že čínu už nebudu brát ani na hobby strojky, jakkoli se dosud osvědčovala - ty TBI totiž nejsou zas o tolik dražší, ale kvalitativně zcela jinde.

Šroub 2505 při délce 3000mm je tak tak na hraně s průhybem (cca 5mm) že vyžaduje mechanismus pro podepření uprostřed. Bohužel už tento rel. malý průhyb způsobuje komplikace při seřizování souososti matice. Nutno s tím počítat a při seřizování šroub podepřít.

Šroub 1605 (čína) při délce 1700mm je kupodivu relativně v pohodě. Horší je to ovšem s jeho přesností - tři matice mají tři různé vnější průměry obruby (ten větší průměr než za který se obvykle matice umisťuje do pevného domku). Nespoléhejte na to že budete mít soustřednou matici pokud to budete usazovat podle toho většího průměru. Je nutno ho přebrousit na soustruhu (a stanovit si tak i nějaký konkrétní průměr, když má každá jiný).

Celkově je to poměrně velmi dobře funkční, ale objevily se poměrně zásadní neřesti. Pominu-li že na osu X (kuličkáč 1605) se přenáší vibrace z hlavy a ta tak umí při některých otáčkách vřetene v závislosti na pozici hlavy na šroubu chytit úžasné drnčení (bude třeba ještě vyřešit), tak je tu bohužel větší problém - při rychlostech otáček matice kolem 1000-1500rpm se u dlouhých šroubů (při záběru frézy) chytá kmitání při dojezdu ke krajím šroubu. Způsobuje to rozkmit celého šroubu až 5cm, čož je vpravdě šílené. Pomáhá jezdit rychleji, ale je to neakceptovatelné. Ještě úplně nevím co to způsobuje, jestli se na tom podílí vibrace od frézy (dělá to jen v záběru), nebo je to špatně vyrobená rotační část domku, která má tak nesousose přišroubovanou kuličkovou matici. Budu ještě zjišťovat. Podepření šroubu uprostřed to významně zmírňuje, ale to je jen omezení problému, ne jeho odstranění.

Stavěl tu někdo tak dlouhou rotační matici? Setkal se s tím?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 3. 2023, 2:40

Pipik píše: 4. 3. 2023, 1:52 ....
Stavěl tu někdo tak dlouhou rotační matici? Setkal se s tím?
Rotační matici používám poměrně často, protože stavím lehké / malé stroje a pevnostně vyhoví i tenký šroub.

Asi nejdelší je automatická pila, kde je šroub Hiwin 16/10 a délka 2100 mm. Šroub je v krajních domečkách předepnut v přírubové matici. Uložení té matice je volné. Suportem pak najedu co nejblíž, a ta příruba se vyrovná podle rotační matice. Pak ji přitáhnu. To samé druhá strana.

Rotační matice je na dvou kosoúhlých ložiskách a používám dvě obyčejné matice, které lehounce předepnu. Mazivo přivádím mezi ložiska a maticemi "vytéká" ven. Maximální otáčky jsou myslím 1200 a žádné problémy jsem nezaznamenal.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

4. 3. 2023, 5:50

Milan199 píše: 4. 3. 2023, 2:40 Asi nejdelší je automatická pila, kde je šroub Hiwin 16/10 a délka 2100 mm. Šroub je v krajních domečkách předepnut v přírubové matici. Uložení té matice je volné. Suportem pak najedu co nejblíž, a ta příruba se vyrovná podle rotační matice. Pak ji přitáhnu. To samé druhá strana.

Rotační matice je na dvou kosoúhlých ložiskách a používám dvě obyčejné matice, které lehounce předepnu. Mazivo přivádím mezi ložiska a maticemi "vytéká" ven. Maximální otáčky jsou myslím 1200 a žádné problémy jsem nezaznamenal.
Tak rotační matici máš asi řešenou podobně, ono to ostatně moc možností nedává. Mazání jsem tam zatím nepřivedl, ale popravdě mám v hlavě podobný způsob - opět, ono to asi jinak ani nejde.

Sice úplně nevěřím že by to problém odstranilo, ale zajímalo by mě jak máš řešený to uchycení šroubů. Já to mám trošku jinak, spíš tak jako narychlo, ale jak tam máš to (axiální?) předpětí?

No jo, 1200 je víceméně ještě v pohodě. Ale já tam dal serva, a plánoval jsem s tím točit až 4000rpm. Skončil jsem na 2000rpm, hrozně to vibruje a roznáší se to po celém tom dlouhém šroubu, takže ani zvuk není zrovna hezkej.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

4. 3. 2023, 7:50

Oni ty šrouby // matice // mají nějaké limitní otáčky. Jde o to aby se kuličky stačily vracet rekuperátorem. U šroubu Hiwin 16/10 jsou kritické otáčky 2850. Všechno ti to samosebou musí "běžet".
Na ty vyšší otáčky je lepší to už mazat olejem.

Matice na konci šroubu jsou z Al 7075 a je v nich přímo závit šroubu. Červíkem je to zajištěno proti pootočení a příruba matice je přitažena převlečnou podložkou. Z fotky nic neuvidíš - zkusím pohledat výkresy.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

6. 3. 2023, 1:50

Možná tuším, podle toho jaks to popsal. Ale kdybys našel výkres nebo nějaký náčrt, bylo by to asi lepší.

Přemýšlím že bych asi vyměnil ty kuličkáče za vyšší stoupání, 2510 - je sice hezké že můžu na 3 metrech polohovat s přesností 0,004mm, o čemž bych i tak trošku pochyboval, ale když nemůžu překročit posuv 9m/m, tak je to u tý délky trochu naprd, nemluvě o tom že při tý rychlosti nejspíš ty kuličky zažívají paniku. A motory by to silově měly ještě furt dávat. Ale zase na druhou stranu - dospělý mašiny maj rychloposuvy i podstatně větší, a kuličkáče maj taky se stoupáním 5mm, takže...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

7. 3. 2023, 6:47

Ahoj Pipiku,
zkysnul jsem doma s nějakou chřipkou a do firmy se nedostanu asi do konce týdne. Nakreslil jsem ti alespoň náčrtek:
konec.png
Jak jsem psal ty koncovky jsou z Al aby se to dobře obrábělo. Na jedné straně je koncovka přišroubována, ale musí být vůle // klidně 2 mm // v díře držáku i v dirkách šroubků.
Na druhé straně je koncovka chycena upínkami // nebo převlečnou přírubou // aby s ní šlo otáčet a předepnul jsi tím šroub. Zase to musí mít vůli a srovnáš to přijetím suportu.

Mohu se prosím zeptat co to používáš za serva ?
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

8. 3. 2023, 1:53

Milan199 píše: 7. 3. 2023, 6:47 Ahoj Pipiku,
zkysnul jsem doma s nějakou chřipkou a do firmy se nedostanu asi do konce týdne. Nakreslil jsem ti alespoň náčrtek:
Mohu se prosím zeptat co to používáš za serva ?
Jo, díky. To vypadá funkčně.
Jen, ty brďo, jaks vyrobil z hliníku tu "matici"? Na to tu asi fakt nebudu mít nástroje, dělat drážky uvnitř díry :(
Ale napadá mě o něco jednodušší řešení - co takhle vyvrtat do konce šroubu díru (kalený je jen povrch, ne střed), udělat tam jemný závit většího průměru (a hloubky) a napnout to šroubem?

Byl jsem trošku skeptičtější dávat tam ty 180W DC servíčka o kterých se furt leckde zmiňuju. Byl jsem připravenej je případně vyměnit za 400W AC. Ale zvítězila moje neochvějná víra v jejich dokonalost :lol:
Ale hele, s prstem v nose - dvě 180W servíčka hýbou se 160kg portálem s akcelerací, že na rychlost 9000mm/m se dostanou za 0,13s :-D Šroub 2505, převod 1:1.
Vzhledem k tomu že při 2000rpm to už má matice trochu nahraně (chtěl jsem až těch 4000rpm, a to nevím jestli by to dala, navíc jak tu řeším je tam ta házivost), tak to aspoň změním na převod 1:2 nebo tak nějak - ty servíčka dají 4000rpm, tak jim aspoň ještě o půlku ulehčím, bude větší rezerva, a budou to mít i snažší s minimalizací vlečné chyby.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 3. 2023, 3:10

Pipik píše: 8. 3. 2023, 1:53
Milan199 píše: 7. 3. 2023, 6:47 Ahoj Pipiku,
zkysnul jsem doma s nějakou chřipkou a do firmy se nedostanu asi do konce týdne. Nakreslil jsem ti alespoň náčrtek:
Mohu se prosím zeptat co to používáš za serva ?
Jo, díky. To vypadá funkčně.
Jen, ty brďo, jaks vyrobil z hliníku tu "matici"? Na to tu asi fakt nebudu mít nástroje, dělat drážky uvnitř díry :(
Ale napadá mě o něco jednodušší řešení - co takhle vyvrtat do konce šroubu díru (kalený je jen povrch, ne střed), udělat tam jemný závit většího průměru (a hloubky) a napnout to šroubem?
V té matici nejsou drážky ale závit s tím profilem šroubu. Proto je to z hliníku, aby se to snáze obrábělo. Vyhýbal jsem se obrábění konců na 2m dlouhém tenounkém šroubu.

Určitě by se dalo to navrtat. Klidně bych tam udělal M8 a našponoval to tím. To předpětí je tam jenom lehké. Ale na soustruhu to bude ten samý problém to podepřít. Leda by ti to někdo vzal na horizontku.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

8. 3. 2023, 7:38

Milan199 píše: 8. 3. 2023, 3:10 Určitě by se dalo to navrtat. Klidně bych tam udělal M8 a našponoval to tím. To předpětí je tam jenom lehké. Ale na soustruhu to bude ten samý problém to podepřít. Leda by ti to někdo vzal na horizontku.
Tak ono to nemusí v tomto případě být uprostřed, takže ruční vrtačka to zvládne taky ;-)
Což to jsem pobral že je tam profil toho šroubu, ale stejně to nemám zrovna moc/čím jak udělat... :-/

Ale přemýšlím - myslíš že to axiální předpětí má nějaký smysl? Myslíš že to 25mm tlustou 3m dlouhou kalenou ocelovou tyč nějak vytrhne? Jen by mě to zajímalo. Zcela určitě jí to nezastaví aby se prohnula, na to je to na ten šroub příliš velká páka.

Jinak dneska jsem to rozebral a jop, na jedné straně matice házela cca 8 stovek, což není zrovna málo. Rozebral jsem tedy celý domek, a normálně to po těch cca 20 hodinách provozu odnesla osa toho domku - ložisko si asi vydřelo (?!?) dráhu, což úplně nechápu, taky to vypadá jako že se to uvnitř docela zahřálo, nakonec jsem vyhodil jedno to velké kosoúhlé ložisko - fakt nešlo moc čistě. Ale to popravdě nešlo už jako nové když jsem ho tam dával. A to bylo nové, nepoužité, ZKL. Tak je možný že v těch rychlostech dělalo brikule. Každopádně vyměněno, přebroušená osa, složeno, a házivost do jedný stovky :D
Jen jsem tam asi neměl cpát tolik vazelíny do těch ložisek - servo to teď nezvládá roztočit na těch 2000rpm :lol:
...mě trošku nedošlo že vazelína je moc tuhá na takový točky.... :roll:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

8. 3. 2023, 8:25

Uprostřed by to být tedy mělo a taky by to měl být kolmo !!! Jinak do toho vneseš pnutí a šroub prohýbáš.

Ta matice by šla i vyfrézovat. Na ten hliník stačí jednobřitý nástroj z HSS. Také by se dalo na konec šroubu nasadit svěrné pouzdro. Ta matice by se dala i odlít z nějakého tekutého kovu, přímo na šroub.

To mírné předpětí by mělo šroub dost zklidnit.

K mazání ložisek : Ložiskové vazelíny jsou velmi řídké - používá se i označení tekutý tuk. Ložisko nesmí být celé naplněné - gramáž je uvedena v tabulkách. Obecně platí že ložisko naplnit tak asi z jedné pětiny.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

8. 3. 2023, 9:04

Milan199 píše: 8. 3. 2023, 8:25 Uprostřed by to být tedy mělo a taky by to měl být kolmo !!! Jinak do toho vneseš pnutí a šroub prohýbáš.

Ta matice by šla i vyfrézovat. Na ten hliník stačí jednobřitý nástroj z HSS. Také by se dalo na konec šroubu nasadit svěrné pouzdro. Ta matice by se dala i odlít z nějakého tekutého kovu, přímo na šroub.

To mírné předpětí by mělo šroub dost zklidnit.

K mazání ložisek : Ložiskové vazelíny jsou velmi řídké - používá se i označení tekutý tuk. Ložisko nesmí být celé naplněné - gramáž je uvedena v tabulkách. Obecně platí že ložisko naplnit tak asi z jedné pětiny.
Mám tam svěrné pouzdro, takový makový. Prostě jsem vyfrézoval objímku co nejpřesnějšího průměru, dvě půlky, a ty pevně sevřel čtyřmi M5 šrouby k sobě. Ale přemýšlím že tak jak to mám, tak bych tam mohl poměrně lehce způsobit že za ten šroub bude ta objímka tahat. Vyzkouším, uvidíme jestli se to zklidní.

Nicméně - při druhém měření mi nedošlo že bych měl ten domek mít pevně chycen v bočnici, takže bohužel - házivost tam stále je, a stále markantní. Dokonce o něco větší než předtím. Rozebíral jsem i druhou stranu, ale po sestavení je pořád klidná. Což mě opět ujišťuje že problém bude nejspíš v rotační části domku. Nechám udělat novej a uvidíme. Ještě zkusim přeměřit samotnou obrubu matice, jestli ona sama není mimo - přeci jen to není určeno jako referenční obvod, jenže já ho tak beru, takže třeba....

Vazelínu jsem vypláchnul lihem, promázl olejem na ložiska, a už to běží zas volně :-) Fakt to brzdila, mrcha. Taky to nebyla ložisková vazelína, a taky jsem jí tam napral poměrně dost... :?
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

10. 3. 2023, 11:53

Tak se mi povedlo nějakým zázrakem dostat tu házivost na 2 stovky, a to i přesto, že osa té rotační matice dostala i po tom relativně krátkém ale vibrujícím provozu vcelku záhul - od ložiska byla dost slušně vymačkaná.
Je to teď o dost klidnější. Musel jsem to ale dávat dohromady se sundanou maticí ze šroubu, prostě celou tu rotační matici (domek/osu/matici) složit mimo mašinu a kontrolovat jestli je všechno v cajku (=v ose).
Docela mě překvapilo že některá ZKL ložiska (kosoúhlá, 7207) vůbec nemají čistý chod. Naštěstí jich tu mám víc, tak jsem vybral taková co se točí čistě. Jasně, je to "jen" ZKL, ale za solidní SKF 2000,-/kus prostě nedám. Beztak bych je okamžitě zlikvidoval u tohohle ne zrovna přesného rychlobastlu.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

29. 3. 2023, 7:41

Dlouhý kuličkový šrouby se u dřevomašin přestaly používat někdy na přelomu tisíciletí, má to dost důvodů. Ale třeba u Sahosu se používaly i potom, dá se říct se stejnými problémy s uložením konců a hlavně s vibracemi toho šroubu. To mělo v důsledku za následek životnost matic tak rok provozu, pak se měnily, protože i na truhláře jsou vůle pohonu 0,4-0,6mm poměrně hodně.
Teď servisuji italský mašiny, ty používaly ty šrouby na X ose v minulosti , v rámci basic trainingu nás ve výrobě důkladně instruovali jak to vyměnit, aby to fungovalo. Je to o tom, že rotační matice je nafest uložená v rameni, či portálu, konce šroubů jsou opatřeny vnitřními závity, na korpusu mašiny jsou masivní ucha a v nich jsou napínací pouzdra, kdy je prvně kuličkový šroub pomocí normálních šroubů chytí do těch napínacích pouzder, pak se postupně napíná a ustavuje za přejíždění po ose, aby se to nastředilo. Ty pouzdra mají kluzné podložky z ABS. Krom toho se u mašin s dlouhým šroubem (myšleno víc jak 4 metry) používalo pro omezení vibrací jednoduché opatření - sklopná gumová kladka, která , pokud byl portál na straně, podepírala zespodu šroub, pokud portál přejížděl, kladku si prostě sklopil. (klidně bych sem dal i obrázky, ale na rozdíl od jiných diskuzních fór mi to sem prostě nejde dát - asi bych to musel dát někam na web, či co) A to vše jezdilo i 80m/min, přičemž na rozdíl od Sahosu mám zákazníky, u kterých takové stroje jezdí s původním šroubem od roku 2000. Samozřejmě - základ je mazání, žádný olej, to je akorát lepidlo na dřevní prach, který pak ucpe cirkulaci kuliček a je dobojováno. Šrouby, matice a lineární vedení se pro truhlářské stroje mažou zásadně obligátní EP0. Jen je tu problém, že prakticky žádný systém centrálního mazání nefunguje dobře a dlouhodobě na rotační matice, takže ručně, minimálně jednou za směnu, lépe 3x.
Proto se taky už dnes pro tyto stroje používají hřebeny, je to jednoduché na instalaci, jednoduché na seřízení , maže se to sprejem Molykote po nějakých 100-150h provozu, prach tomu nevadí a snese to i velké zatížení třeba u nestingových mašin, které si samy nakládají i 200kg tabule materiálu. Ovšem jak šrouby, tak hřebeny uvažuji od Bosch Rexroth.
Selic
Příspěvky: 651
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

23. 5. 2023, 12:29

Zeptám se na takovou možná blbost: mám portál postavený na rysplotně - po stranách plotny jsou vyhoblované drážky s opěrnou hranou pro kolejnici hiwin šířky 23mm. Pohon je v současnosti přes trapézový šroub a rotační matici.
Je nějaká možnost bez přefrézování rysplotny osadit ozubené hřebeny? Co jsem koukal, tak řešení od rexroth s uložením kolejnice na hřebenu vyžaduje podstatně větší rozměr drážky.
Pro mašinu by stačila s přehledem kolejnice šířky 20mm.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“