Naklápěcí ložisko na uložení šroubu

mechanika k motorům
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

12. 1. 2019, 7:17

Skús si nakresliť to tvoje dvojité domčeko-ložisko, druhé ložisko, posuvovú skrutku nerovnobežnú s vedením a maticu. A následne si nakresli polohu pevne osadenej matice na jednom a druhom konci tej krivo osadenej skrutky. A sám uvidíš prečo je to zle, bez ohľadu na to, že v danej aplikácii tomu ložisku iba sťažka významne ublížiš aj keď na tento typ zaťaženia nieje vhodné. Proste touto zostavou tú krivosť nevyrovnáš, iba to pôjde lepšie zmontovať ako si sám povedal.
Nákres vzniknutej situácie je na schéme dole s maticou na začiatku a konci skrutky s prehnane naznačenou nesúososťou ložísk. Ak máš toto nejak ošetrené, tak potom prosím. Ak nie, tak to celé funguje iba vďaka pružnosti zostavy. Ak ti to nevadí,potom je vlastne jedno ako to spravíš.
cnc1.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

13. 1. 2019, 2:38

zverodoktor: Děkuji za náčrt. S tímto souhlasím. Tato situace nastane pokud mám jinou vzdálenost mezi vedeními na jednom a jinou vzdálenost na druhém konci pojezdu.
Tuto vzdálenost mám vyřešenou uložením ložisekových domků s možností posunutí na dosedacích plochách.

U mě může spiše nastat situace že dosedací plochy pro domečky ložisek nebudou kolmé na vedení. viz. ( https://drive.google.com/open?id=1yYzIE ... sjhaBnS3uc )
Kdy L1 a L2 jsou stejné. Je to nakreslené s přehnaným uhlem pro znázornění.
Pokud by se šrou neměl možnost naklopit a já měl znázorněný uhel ploch tak by vznikla situace viz. tvůj předešlí nákres a šroub by mi mířil mimo.

Trochu jsem si ten domek nakreslil schematicky v řezu s posunutým ložiskem abych mohl popsat co mě napadá jako nevýhoda.
https://drive.google.com/open?id=10MU-h ... qUyciB3I6J
Čím větší náklon ložiska bude tím vetší bude roustouci vzdálenost nutná pro dotahnutí matice na šroubu tedy i při případném ohnutí šroubu směřem k narovnání kolmě na domek i vznik možné volnosti mezi ložisky.(ztrata vymezení vůle matkou)

Nakreslil jsem si to v cadu pro zjištění jak velký nárust již zmíněné vzdálenosti může nastat při naklonění.
Při naklonění šroubu o 4st. mi nárůs teto vzdálenosti udělá 0,01mm.

Jsem chopen vyrobit dosedací plochy přesněji než v příkladu ale myslí, že u hobby stavby kdy člověk nemá takové možnosti je fajn kompromis možná 0,01 vůle v ložisku.
Naposledy upravil(a) Kacovic dne 13. 1. 2019, 3:17, celkem upraveno 1 x.
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

13. 1. 2019, 2:39

Zatím to je tedy jen teorie, koupim ložiska a zkusím si to nasimulovat.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 1. 2019, 3:28

Zatím jsi pořád nepochopil fungování ložisek a ani trigonometrii. Nemáš povinnost nás tady poslechnout, ale máš asi dost peněz a času na plýtvání. Raději to věnuj studiu, když už si nenecháš poradit.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 1. 2019, 10:54

Josef píše: 13. 1. 2019, 3:28 Zatím jsi pořád nepochopil fungování ložisek a ani trigonometrii. Nemáš povinnost nás tady poslechnout, ale máš asi dost peněz a času na plýtvání. Raději to věnuj studiu, když už si nenecháš poradit.
Jožo myslím, že je to marný, marný, marný ............
:( :(
:? :?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“