Odlévaná matice GS- super fluid

mechanika k motorům
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 5. 2013, 8:44

lubos píše:myslím že jak tu matici jednou rozeberu tak jí nesložím, ono do drží v hromadě z boku nalisovanýn kroužkem. Taky si nedovedu představit co je vyběhané nestli jen kuličky nebo i tělo matice. A poslední věc jak změřit správnou velikost kuličky. Takže výměna kuliček je sice hezký nápad ale myslím že prakticky nerealizovatelný. Ale pokud to někdo umí tak si to rád nechám vyměnit.
já jsem to udělal, mý matice rozebrat a poskládat zpátky dohromady šly, byl to sice trochu hlavolam ale šlo to
koneckonců pohromadě se to určitě nenarodilo
stejně jsem si nakonec nechal v Kuřimi udělat nový
do vyběhaného šroubu se větší kuličky běžně dávají, nabízeli mi to i v Kuřimi, asi ale jen o fous větší, zda se tímto způsobem dá zlikvidovat vůle 0,2 mm netuším
určitě ale v Kuřimi umí vyběhaný šroub znova obrousit a dát nové kuličky aby to běhalo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 9:14

jo jo do kuřimi jsem psal zatím jen poptávku na novej ( válcovanej), je otázka co by do toho mého stálo zrepasovat matici ale aby to za rok nebylo to samé, Šroub je válcovaný žádný zázrak tak se mi do toho nechce moc investovat. Nerad bych dal 10 za repas matice a za rok to řešil znova. To raději koupím nový šroub, ale je mi líto toho co tam je, vypadá dobře jen ta matice stojí za hov.o
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2013, 3:14

lubos: Já bych se toho nebál a tu šanci s GS super fluid bych tomu šroubu dal.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 5. 2013, 3:29

Taky, jen se bojim, že bude chtít luboš odlejt ode mě :mrgreen: A teda tak, abych nezlikvidoval stávající matku, kdybych si to s tou opravou přeci rozmyslel (asi by se musela vykrouhat pseudomatka na vyplnění). Nebo se dá epoxid nějak (chemicky) zase bezezbytku odstranit?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

15. 5. 2013, 4:18

Nebo Tomíku asi to nebude tak horké, psal jsem do Kuřimi a docela mě mile potěšili. Do nového šroubu a matice nepůjdu ( válcovaný šroub s předepnutou bez obrobení konců 26 tis) ale za repasi chtějí 3-10 tis což je přijatelné.
Pravda je že si myslím že by to chodilo i s GS maticí, každopádně mám tu kus 40ty šroubu tak se to dá zkusit :D
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2013, 8:35

Thomeeque píše:Taky, jen se bojim, že bude chtít luboš odlejt ode mě :mrgreen: A teda tak, abych nezlikvidoval stávající matku, kdybych si to s tou opravou přeci rozmyslel (asi by se musela vykrouhat pseudomatka na vyplnění). Nebo se dá epoxid nějak (chemicky) zase bezezbytku odstranit?
Prvně běžné epoxidy nevydrží moc teplo, pak měknou a nějakých 150°C by musela matka vydržet, dále se dá použít aceton ale v něm to musí být celkem dlouho a záleží na síle epoxidu.
Speciální přípravky opět nejsou běžně dostupné takže bych to viděl na střídání těchto dvou věcí kdyby přece jen někdo chtěl epoxid likvidovat.
Pokud však použijete na odlévání kvalitní produkt a vytvrzení proběhne podle daného teplotního diagramu s konečnou odolností epoxidu třeba nad 200°C zbývá už jen mechanické odstranění.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 5. 2013, 8:51

Zajímavý, díky! Mam tu pár kousků vytvrdlého GS, zkusím jeden pofoukat horkovzduškou, co se bude dít..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

15. 5. 2013, 9:04

zkus i mikrovlnku jde to lépe než horkovzduchem
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Cobalt
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 5. 2013, 9:03

21. 5. 2013, 9:23

Zdravim pani, co si myslite o myslienke odliat si s touto hmotou komplet "loziska" linearneho posunu?
Ked tak citam toto vlakno, napadlo ma ci by neslo odliat vodiaci blok priamo na vodiacej tyci (potiahnutej separatorom) osadenej do dutiny v ramene portalu...
Samozrejme su tam uskalia ako docielit suosost, aku hrubkou separatoru zvolit aby sa presnost stroja neposlalla do vecnych lovist a tiez sa trochu obavam klzavosti (vzpriecenie, drhnutie...)
Mate s tym niekto skusenosti?

Cobalt (absolutny greenhorn)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 5. 2013, 10:52

a co klasickej turcit? mít to dělené a vymezit si vůli tak jak se to normálně dělá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Cobalt
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 5. 2013, 9:03

22. 5. 2013, 9:54

Uf - pojem turcit mi vela nehovori (- novacik :roll: ) - ale predpokladam, ze je to asi nejaky kupovany system, ci nie? (nejaky obrazok/link by mi pomohol otovorit oci.)
To odlievanie "klznych lozisk" som myslel ako alternativu pre nizkorozpoctovy hobby stroj... totiz kazdy ten loziskovy domcek stoji radovo 10+ Eur x 4ks na osu x 3 osi... a hned to odkusne riadny kus z rozpoctu...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 5. 2013, 10:06

Myslím, že to tu už někdo zkoušel a něco tu k tomu psal (že to šlo dost ztuha), zkus hledat. Jinak výrobce GS v návodu píše, že pro toto použití je potřeba třecí plochu zdrsnit a zaškrabat (vytvořené mikrodrážky tam pak hrají nějakou roli, jestli se nepletu). Možná by pak stačilo to zlehka vzít šmirglem. Ale fungovat by to mohlo, taky jsem o tom v rámci jednoho nápadu uvažoval. Kup si kilovku a experimentuj, to se ti neztratí. T.

EDIT: návod od výrobce - je potřeba mírně zdrsnit i vodící tyče..

EDIT2: Byl to pan Ledvina, zrovna ho tu vidim, jestlipak se přizná :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Cobalt
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 5. 2013, 9:03

22. 5. 2013, 6:10

Vdaka Thomeeque, si ma celkom potesil tym, ze to nie je celkom marne... Aj ked smirglom prejst dokonalu nabliskanu vodiacu tyc ma trochu desi :? Po takejto uprave uz bude asi vhodna len na takyto (odlievany) typ lozisk, ze?
V prispevkoch som zatial nasiel len zmienky typu "ja to mam a jezdi mi to", ale dufal som v nejaky konkretny postup, aby som sa vyhol zaciatocnickym chybam, no zatial nic konkretnejsie... No nic, hladam dalej... Ten SuperFluid ale urcite pozhanam
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 6. 2013, 12:34

lubos píše:Co myslíte,
mám na mašině kuličkový šroub 32x4 a je na něm vůle cca 0.2 což je nepoužitelné. Bohužel cena nového předepnutého šroubu je zatím mimo a tak mě napadlo zkusit z matice vyházet kuličky a vnitřek vyplnit GSkem..
GS matička jako z prdu kulička, čerstvě odlito..
GS matička jako z prdu kulička, čerstvě odlito..
:) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

8. 6. 2013, 1:10

ty kuličky jsi tam nehal ? nebo jak jsi odcílil aby to bylo v ose ?
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“