Odlévaná matice GS- super fluid

mechanika k motorům
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2012, 12:28

613ziza píše:Pokud se má vážit na desetiny gramu , digitální váha musí být "setinková". Je to otázka nejen přesnosti, ale i citlivosti váhy.
No jo, na tom něco bude, zkusim tu 200g (chtěl jsem mít rezervu na nějaký pomocný "struktury", plánoval jsem to rozdělat rovnou v té stříkačce, tak budu potřebovat i něco, co mi jí to bude na té váze držet.. ale to vyřešim i v rámci 200g).
613ziza píše:Jak na tom může být váha za ani ne dvě stovky? To tedy fakt netuším!
Zatim taky ne (ještě jí nemám a oscar taky mlčí)..
613ziza píše: Pro odměření komponent epoxidů používám postup, kdy napřed přesně odměřuji ( dle objemu budoucí práce odhadnuté) množství tužidla (mikropipetou, spolehlivou setinkovou váhou) a teprve potom dopočítám a odměřím odpovídající množství pryskyřice. Při tomto postupu a přibližném ohlídání teploty se mi nestalo, aby epoxid řádně nevytvrdl.
No jo, to je dobrá finta, to by mě asi nenapadlo, dík!

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2012, 1:07

Btw. mohl by plz někdo s přesnou vahou ověřit, jestli je váha 10Kč mince 7,62g příp. jaký je tam rozptyl? Příp. i další běžné mince? Nemám žádná přesná závažíčka, tak jestli by to šlo ověřit takto..

Btw 2. čím dobře ucpat formu? Dětskou plastelínou (někdo to tu myslím psal), nehrozí nějaké zběsilá reakce a další čištění vylitého superfluidu..? :) A co hot-glue lepidlo, to by šlo použít?

Ď, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 11. 9. 2012, 2:22, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 9. 2012, 2:08

mince 10 kč 7,58g mam dost přesnou vahu . nicmeně ty setinky litaji +/ - 2 u jednotlivych mincí

jinak chlapi neblbněte a nehroťte to... neni to žadna věda.. :wink:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2012, 2:21

Kvako1 píše:mince 10 kč 7,58g mam dost přesnou vahu . nicmeně ty setinky litaji +/ - 2 u jednotlivych mincí
paráda, díky, na rychlý ověření, že ta váha není úplně mimo, to bude myslím stačit..
Kvako1 píše:jinak chlapi neblbněte a nehroťte to... neni to žadna věda.. :wink:
Když už, tak už :) A je fakt, že desetina gramu dělá u váhy tvrdidla pro vytvoření 20g směsi deset procent.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 9. 2012, 3:36

tak jej namichej víc :) tohle jsou přece položky par korun :wink:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 9. 2012, 4:05

Viz. re od pana Maňáska z DAVEXu na předchozí stránce.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

11. 9. 2012, 9:36

Kvako1 píše:tak jej namichej víc :) tohle jsou přece položky par korun :wink:
Měl jsem pocit, že thread je o výsledném vytvrzení pryskyřice, nikoliv o harpagonství a ceně tužidla. :mrgreen: :wink:

P.S. Ještě bych si dovolil připomenout nutnost dokonalého promísení komponent!!! U některých pryskyřic to není až tak snadné.
Ale to asi už fakt "blbnu" a dělám z toho epoxikovbojku.Omlouvám se za moje banality! :wink:
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 9. 2012, 9:52

613ziza píše:
Kvako1 píše:tak jej namichej víc :) tohle jsou přece položky par korun :wink:
Měl jsem pocit, že thread je o výsledném vytvrzení pryskyřice, nikoliv o harpagonství a ceně tužidla. :mrgreen: :wink:

P.S. Ještě bych si dovolil připomenout nutnost dokonalého promísení komponent!!! U některých pryskyřic to není až tak snadné.
Ale to asi už fakt "blbnu" a dělám z toho epoxikovbojku.Omlouvám se za moje banality! :wink:
ono to bylo myšleno tak že pokud se michá víc tak není potřeba tak hrotit desetiny gramu....
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 9. 2012, 9:43

Aha, taky sem to chápal tak, že mluvíš jen o větším množství tužidla. Tak to pak jo, ale úplně plejtvat se mi tim taky nechce.

Včera jsem pořídil tu levnou setinkovou do 200g, přijde mi docela v pohodě, dvoukačka 3.70g, dvě dvoukačky 7.40g, tři 11.11g, to samé i s cca 35g a 120g tárou.. Desetikačky mi to hází 7.52 až 7.54g, což úplně ofiko váze neodpovídá, ale vzhledem k tomu, že to stejné hodnoty dává i s těmi 35 resp. 120g navíc, tak si troufám tvrdit, že to asi bude v pořádku. Dvacka 8.46~8.47g. U mě dobrý :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 10. 2012, 3:03

Prispejem aj ja k tejto odlievacej diskusii. Este na vyske som pracoval na vyrobe ucebnych pomockok pre medikov, ktore sme odlievali s najroznejsich dvojzlozkovych odlievacich hmot. Na dobre premiesanie bez vzduchu sa bezne pouziva tzv. vakuova miesacka, co je ale pre hobbystu dost nedostupna vec. Skor je mozne zamiesat zivicu s tuzidlom a tuto hmotu "odvzdusnit" trebars pomocou vyvevy s chladnickoveho kompresora. vakuum vsak nesmie byt prilis vysoke, aby hmota "nezovrela". Nakolko vsak obidve metody vyzaduju nejaku tu techniku, pouzivali sme jednoducho take tie igelitove vrecka s plastovou zatvaracou kolajnickou: Navazis zivicu, tuzidlo, vytlaci sa vzduch a sacok sa uzavrie. Po dokonalom premiesani "masirovanim sacka" odstrihnete dolny roh a vytlacite premiesanu hmotu kam len chcete. Jednoduche, ucinne a zadarmo. A hlavne bez bublin.
Co sa tyka separatoru, osobne si myslim ze acetonova farba nieje najlepsi napad. Epoxid vplyvom acetonu mierne napuciava a moze sa stat, ze ked sa po dni v acetone (kym riedidlo prenikne pozdlz celeho zavitu) napuci do takej miery, ze obomkne maticu dokonale. Na separaciu sa pouzivaju separatory na baze PVA-polyvinylalkohol. Najjednoduchsim zdrojom PVA a cire bezfarebne lepidlo na papier (vodove) bezne dostupne v papiernictvach v malych flastickach za par korun. A ako rozpstadlo staci potom pouzit teplu vodu. Je vhodne ofarbit pred aplikaciou lepidlo trebars par kvapkami tusu, atramentom s obycajnej fixky, trochou teperovej farbicky alebo cimkolvek farebnym rozpustnym vo vode. Druha moznost je bud vceli vosk, alebo parafin (sviecka). Mozete ho naniest bud roztaveny na teply srob a nechat ho zatuhnut (najlepsie pocas rotacie, aby film bol rovnomerny), alebo rozpustit v toluene, pripadne nejakom beznom riedidle (6006,6000 budu urcite fungovat) a nechat zaschnut. Potom by na vytocenie zavitu s matice stacilo tyc nahriat na teplotu topenia vosku (cca 60°C) a vytocit. Zbytky vosku alebo parafinu sa odstrania vyplachnutim benzinom, toluenom alebo riedidlom. Opat farebny vosk je vyhoda, aby bolo vidno kde je zavit natrety (ofarbit napr. trochou olejovej alebo syntetickej farby). Tak snad niekomu tieto informacie budu uzitocne :-)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

7. 10. 2012, 3:14

A este nieco. Na utesnovanie formy okolo trapezaku by som tiez pouzil vceli vosk. Po nahriati je docela tvarny, mierne lepkavy a odola ucinkom epoxidu. Podmienka je, ze teplota pri tuhnuti nesmie prekrocit cca 40-45°C, inak sa vosk roztopi.. I ked je pravda, ze ked sa reakcna zmes polymerizaciou zahreje sama na takuto teplotu, obyvkle uz ma dostatocne vyoku viskozitu na to, aby sama vytiekla.
Druhy variant ktory ma napada, je obycajna plastelina. Ak pouzivate obycajny silikon (acetatovy), nemate problem s koroziou oceloveho srobu? Tento silikon totiz pri tuhnuti uvolnuje kyselinu octovu, ktora moze reagovat s povrchom srobu. Ked uz silikon, potom radsej neutralny typ.
Niekto tu navrhoval na zvacsenie priemeru zavitu chromovanie. To je jednak dost drahe, jednak dost nedosupne. Mozno by stacilo zvacsit hrubku sucasti pomedenim (napr. http://www.finishing.com/0000-0199/064.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;), co by sa dalo bez vacsich problemov urobit aj doma. navyse sa da podla prudu vypocitat hrubka deponovanej vrstvy a tak si zvacsit priemer podla potreby.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8907
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 10. 2012, 1:40

Ahoj,

já už mám sice odlito (setinková váha, předehřívání a možná už i pomalu se rodící grif udělaly své) a jezdim, přesto mockrát díky, určitě se aspoň něco z toho, co jsi napsal, bude v budoucnu hodit :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 7:06

Co myslíte,
mám na mašině kuličkový šroub 32x4 a je na něm vůle cca 0.2 což je nepoužitelné. Bohužel cena nového předepnutého šroubu je zatím mimo a tak mě napadlo zkusit z matice vyházet kuličky a vnitřek vyplnit GSkem. Na mašině chci dělat přesně ale je pravda že ne moc často a tak by to asi nemusel být problém je otázka jakou by to mělo životnost, ale i kdybych to měl po nějakém měsíci vyměnit tak by to stálo za to.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 5. 2013, 7:39

lubos píše:Co myslíte,
mám na mašině kuličkový šroub 32x4 a je na něm vůle cca 0.2 což je nepoužitelné. Bohužel cena nového předepnutého šroubu je zatím mimo a tak mě napadlo zkusit z matice vyházet kuličky a vnitřek vyplnit GSkem. Na mašině chci dělat přesně ale je pravda že ne moc často a tak by to asi nemusel být problém je otázka jakou by to mělo životnost, ale i kdybych to měl po nějakém měsíci vyměnit tak by to stálo za to.
Co dát větší kuličky? Asi to technicky nejde, nebo jo?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

14. 5. 2013, 7:43

myslím že jak tu matici jednou rozeberu tak jí nesložím, ono do drží v hromadě z boku nalisovanýn kroužkem. Taky si nedovedu představit co je vyběhané nestli jen kuličky nebo i tělo matice. A poslední věc jak změřit správnou velikost kuličky. Takže výměna kuliček je sice hezký nápad ale myslím že prakticky nerealizovatelný. Ale pokud to někdo umí tak si to rád nechám vyměnit.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“