Odlévaná matice GS- super fluid

mechanika k motorům
Odpovědět
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2009, 12:32

Ahoj všem, zkouším udělat rotační matici odlévanou a tak jsem si řekl, že ten postup nafotím a odprezentuju. Připomínky vítám.

Část první - forma a odlitek

Nevěděl jsem co od toho čekat tak jsem formu udělal pro jistotu větší a pro mě z dobře obrobitelného materiálu tj ze smrku. Na cnc jsem tedy vyfrézoval 2 poloviny formy které jsem následně proti sobě spojil a utěsnil. Šroub jsem na "hrubo a od oka" do formy vložil a taky utěsnil. Formu i šroub jsem ošetřil separátorem, promíchal směs a odlil. Druhý den po vytvrzení jsem šroub vytočil (hodně ale opravdu hodně špatně šel ven). K mému údivu formu jsem musel odsekat, separátor nezabral. Tudíž forma zničená, ale to nevadí, příště udělám jinou a menší (zkoušel někdo třeba formu vyložit třeba igelitem nebo nečím podobným?), odlitek zatím vypadá slušně a je připraven k dalšímu upravení na soustruhu. Soustružení bude v pondělí nebo v úterý. Potom dodám postřehy.

PS: než seriál dokončím neberte to prosím jako ideální postup, je to fáze testovací jestli to takhle vůbec půjde a kdyby se někdo ptal proč to takhle píšu tak z toho důvodu abych si ten postup pamatoval a měl ho čerstvě v paměti. :D
Přílohy
DSC00079.JPG
DSC00080.JPG
DSC00081.JPG
DSC00086.JPG
DSC00087.JPG
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

10. 7. 2009, 12:38

aky separator bol pouzity ?
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2009, 12:39

Separátor V11 od výrobce dawex a dokonce na něm píšou že jde použít na dřevo.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

10. 7. 2009, 1:03

jaký materiál používáš na odlitek ?? (co je to za plast, koli stojí a kde se dá koupit)
Uživatelský avatar
H4N$
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 11. 2007, 9:40
Bydliště: 49°24'9.07"N 17°12'40.95"E

10. 7. 2009, 6:34

Bude to zřejmě GS-SUPER FLUID ... tenhle polymer je jediný z jejich nabídky tekutý.
http://www.dawex.cz/
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se najde iniciativní blbec, který neví, že to nejde a udělá to.
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 11:41

AcemanLB píše:Separátor V11 od výrobce dawex a dokonce na něm píšou že jde použít na dřevo.
To drevo to nasakne tak ze se tam ta hmota stejne prilepi a kord smrk. Asi bych zkusil nejake tvrdsi drevo jako je treba buk atd. pak bych tu formu nalakoval a potom bych dal na to ten separator. A myslis ze ta matka bude pak s trapezem v ose?Jinak spatny napad to neni.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 11:48

matku budes asi obrabat upnutim priamo za trapezak,aby bola suosovost zachovana vsak?
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 5:26

Část druhá - soustruh

Tak se mi povedlo sehnat člověka se soustruhem a v příloze je vidět výsledek. Má to chybičku v podobě 2 bublin v rohu na přírubě což je dáno zřejmě tím, že jsem 2x domíchával epoxid. Nicméně vzhledem k přepokládaným otáčkám to asi nebude mít na funkčnost vliv, tudíž to beru jako vadu kosmetickou. Teď už zbývá jen protáhnout závit nějakým lehkým brusivem (napadá vás něco? mě třeba Tempo na leštění laků) udělat na přírubu ozubené kolo a dopasovat ložiska, jdou tam hodně ztuha, ale tak to má být.
K postupu: odlitek jsem nechal co možná nejtěsněji na trapézu, ten uchytil do soustruhu a potom obráběl na požadovaný rozměr, tím by měla být zajištěná souosost. Já mám trapéz 20 ale i u tohoto rozměru je dobré mít odlitek co nejvíc na konci šroubu aby to moc neházelo (obráběl jsem to na šroubu o metrové délce). Šlo to hezky, tvrdostí je to něco jako hliník.

K tomu separátoru. Ano tvrdší dřevo by to možná vyřešilo, ale jednoduší mi přijde to udělat z měkkého dřeva (rychlejší a méně náročné zpracování) a vyložit třeba igelitem kterej mi ten epoxid od dřeva oddělí úplně.
Přílohy
DSC00088.JPG
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 6:07

Ja bych to udelal jinak.

Koupil bych hotovy polotovar ozubeneho kola, ten bych nechal cloveku se soustruhem provrtat tak aby mi zustalo predevsim to ozubeni. Povrch v dire kola byl nejlepsi ponechat co nejhrubsi.
Pak bych vyrobil hodne presnou formu kde by se dalo toto kolo presne ustavit vuci sroubu. Nejake kusy kovu dovnitr anebo plnivo bych asi take pridal.
U toho sroubu je asi blbe to nasledne brousit k ziskani vule.
Tam bych asi udelal to ze bych sroub naseparovany nastrikal acetonovou barvou a po vyjmuti bych tu barvu proste rozpustil v acetonu a tim padem by ta vule v sirce vrstvy te barvy vznikla.

Dalsi postup je jasny.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 7:25

Kdyz ji budes mit z buku tak ji mas na vic pouziti. Jinak ty bublinky tam jsou protoze si to nalil do ty formy rychle chce to pomalu,klidne i na dvakrat a pockat nejakou tu minutku nez das dalsi vrstvu at maj cas ty bublinky vyjit na povrch. ja to mam taky tak a na funkcnost to nema zatim vliv.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 7:56

To Radek: výrobní postup jsem volil podle dostupných možností výroby teda alespoň pro mě. Uvidím jak dopadnu s celkovou funkčností. Jiank to s tím acetonem by nemuselo být špatné jen nevím jestli to nebude vadit tomu epoxidu, když se nastroje od toho epoxidu čistí acetonem.
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

11. 7. 2009, 8:38

ale ak som pochopil, on by ten trapez nastriekal acetonovou farbou. nechal zaschnut a potom na to naniesol separator, nalial GS Fluid... no a potom by sa vytocil von trapezak aj s farbou. ta sa potom zo sroubu odstrani a vznikne vola. je tak?
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2009, 7:49

Zeptám se na jednu věc:proč tu matici odliješ a hned na to pasuješ ty ložiska ,mám za to, že snadno opotřebitelný součásti by měli být jednoduše výměnný.
Myslel jsem,že spíš bys mohl udělat nějaký kovový pouzdro i s náhonem, něco jako psal radek a do toho bys tu matici odlil,nebo ji odlil zvlášť a do pouzdra ji uchytil
toto mě připadá jako jednorázovka, kdybys to udělal větší a ku příkladu udělal průměr pouzdra shodný s nějakým typem kuličkový matice tak až budeš chtít tunit tak to nebude problém vyměnit za tu odlívanou :wink:

shodou okolností jsem teď přes víkend dělal na zakázku závitovou vložku do poháněné matice, přikládám pár fotek :wink:
je to závit TR 52x8 , polotovar maticové vložky měl 13kg :lol:
vlevo šroub délka 1500mm dál vyběhaná maticová vložka takovým způsobem, že z toho šroubu padala,nová maticová vložka a úplně vpravo poháněná matice kam jsem tu vložku nalisoval :wink:
cca 10hod. práce :wink: jen matroš stál 3,5litru

nějak tak jsem to myslel ,samozřejmě v menším provedení, :lol: že bys to mohl udělat
Přílohy
P1040036.JPG
P1040033.JPG
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2009, 8:34

Zajímavé řešení. Jak už jsem psal v prvním příspěvku neříkám že je to ideální postup, ale mě se zdál být dostupný jak finančně tak výrobně. Nehledě na to, že tu matici nehodlám trápit 8 hodinovým provozem a tudíž neplánuju brzkou výměnu. Kdybych měl možnost stát u soustruhu neomezenou dobu kdy chci taky bych asi volil jinej postup, ale bohužel soustruh nemám tak to řeším takhle. Mimochodem pěkná práce :)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2009, 9:20

Poslední třísky v závitě soustružils na plný záběr nože, nebo jsi ten závit rozjížděl, nebo už to byl pro nůž velký záběr, já tedy sice dělám TR zavity menší ( 16x4) a ke konci závitu, ten závit rozjíždím do boku bez přidávání do záběru a boky závitu jsou téměř bez chyby :wink: Rosta.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“