Jaký šroub

mechanika k motorům
Odpovědět
unudle
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 7. 2009, 3:05
Bydliště: Bučovice u Votic

14. 7. 2009, 4:37

Nazdar. Chtěl jsem se zeptat jaký mám použít šrou pro pohony CNC řezačky. Jestli trapéz, nebo metrický, popřípadě jaké stoupání. Díky
unudle
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 7. 2009, 4:51

Pokud možno tak trapéz. Metrický není pro lineární posuv ale pro mechanické pevné spojení součástí. Pokud chcete konkrétní odpovědi musíte klást konkrétnější otázky. Nikde neuvádíte jak velkou řezačku chcete stavět. Jeké máte od ní očekávání (řezání vzduchu, polystyrenu, kovu). Od toho se také odvijí síla potřebných krokových motorů.
unudle
Příspěvky: 45
Registrován: 14. 7. 2009, 3:05
Bydliště: Bučovice u Votic

14. 7. 2009, 5:07

Omluvám se za nedostatečná data. Bude to řezačka polystyrenu a vodorovná osa 800mm, svislá osa 600mm. Vedení bude po tyčích s kuličkovými linear sety. Nevím co víc napsat.
unudle
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2009, 6:54

Tak mojim selskym (strojařskej ještě moc nemam) rozumem - potřebuješ šroub s většim stoupáním než má metrickej (beru např. M10), ten má stoupání 1,5mm/ot a to bude asi málo. Přece jenom ten žhavenej drát, když budeš mít malej posuv, tak možná trošku nataví aj to co nechceš, a to správný určitě nebude. Bude záležet jak moc budeš mít ten drát žhavenej. Když budeš mít malý stoupání šroubu, musíš mít málo žhavenej drát =>bude to pomalý. Při použití většího stoupání šroubu můžeš víc žhavit drát a budeš to míti celé rychlejší. Myslim, že na tu velikost, co píšeš výše, postačí trapéz 12x3. Záleží na tom, co od mašiny očekáváš, jestli ti nevadí, že to budeš mít krapet pomalejší, použij závitovou tyč s metrickym závitem. Vyjde tě to i podstatně levnějc. (pro rejpaly - metr trapézu 12x3 stojí v TEAtech. cca 170.- + matice[bronz] cca270.- x2; trapéz z Ferony za 4pětky .. každej ví :) Takže ušetří asi 700Kč ale aj to jsou prachy co se můžou hodit jinde..)
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 7:04

Zdravím
Chtěl bych pokračovat v "tématu" metrické šrouby i když jsem si vědom všech jejich nevýhod mají jednu velkou výhodu - cenu a hmotnost.

Budu dělat malinkou gravírku, posuv cca 300x200mm. Materiál většinou dřevo, plast. Jendá se o pokusný "strojek" pro zjištění co "to" obnáší.
Jako pohony použiji krokové motory z tiskáren, provoz do 200ot/min. Krouťák nevím ale motor se dá zastavit rukou chycením 15mm řemeničky, ovšem musíte ji uchopit opravdu řádně.
Pro posuvový šroub bych chtěl použít klasickou metriku M6 s delší bronzovou matkou. Silově by to mělo stačit a počítám že posuv bude do 200mm/min.
Rychlost klidně můžu snižovat podle potřeby kdyby se ukázaly nějaké "problémy" ta je až na posledním místě.

Jediné s čím si nejsem jistý zda šroub (matka) vydrží rozumnou dobu. Dobu provozu bych upřesnil: pokud vydrží cca 1000h stačí to.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 7:09

pascal a ostatni maji pravdu
nekomplikuj si zivot
zavitova tyc a trapez nejsou tak rozdilne ani v hmotnosti ani v cene
ale to jedno je primo urcene na to co chces a to druhe rozhodne neni
tak proc jit tou horsi cestou
proc ?
az dokazes opravdu padnym dukazem odpovedet tak si ji klidne jdi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 7:48

Pádný důkaz :)

- Nejsem si jistý zda motor utáhne trapéz 10x3 bez převodovky, stoupání 1mm u M6 mi dělá vlastně převod.
- Závitovka M6 včetně matky stojí desetikoruny (a mám jí až až), trapéz s matkou skoro 400,- což je na třech osách 1200,-. (Na pokusy se mě nechce tolik investovat)
- posuvy se závitovkou jsem již dělal, používal jsem M3. Tahalo to ovšem jen vozík s potenciometry na zesilovači které zajížděli do přístroje když se nepoužívali.

Otázka je zda i přes všechny nedostatky a nevhodného použití vydrží pečlivě namazané spojení delší provoz.
Technicky nejsem schopen posoudit o kolik je opotřebovávání větší.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 8:04

ale zavitovka ma oproti trapezu hruby povrch takze vetsi treni
myslim ze vzhledem ke stoupani to bude priblizne podobne
ale diky vetsimu stoupani trapezu ziskas vyssi rozsah rychlosti

cenu jiste najdes lepsi kdyz budes poradne hledat

jestli jde o pokus tak ok
my tu resime spis spolehlivy vysledek proto ty rady s trapezy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2108
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

17. 2. 2013, 8:07

Připojím se k tématu s dotazem.
Dá se koupit závitová tyč M8 nebo M10 se stoupáním 1mm ?
Neni to na CNC točit budu kličkou
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 2. 2013, 8:09

nevím jestly jsi nad tím uvažoval , ale pokud ti jde o řezačku tak bych se na šroub vyprdnul a dal tam ozubený řemen , výměnou řemenic můžeš vlastně měnit stoupání , klade to minimální odpor nízká hlučnost , řemeny se dají koupit i v metráži a řemenice má tima za pár korun
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 2. 2013, 8:13

Cjuz píše:Pádný důkaz :)

- Nejsem si jistý zda motor utáhne trapéz 10x3 bez převodovky, stoupání 1mm u M6 mi dělá vlastně převod.
- Závitovka M6 včetně matky stojí desetikoruny (a mám jí až až), trapéz s matkou skoro 400,- což je na třech osách 1200,-. (Na pokusy se mě nechce tolik investovat)
- posuvy se závitovkou jsem již dělal, používal jsem M3. Tahalo to ovšem jen vozík s potenciometry na zesilovači které zajížděli do přístroje když se nepoužívali.

Otázka je zda i přes všechny nedostatky a nevhodného použití vydrží pečlivě namazané spojení delší provoz.
Technicky nejsem schopen posoudit o kolik je opotřebovávání větší.
že ti malý motor neutáhne trapéz se bát nemusíš to tření oproti závitovce je mnohokrát menší , navíc závitovka se ti hodně rychle vyběhá a nikdy sní nedosáhneš rozumné rychlosti
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2013, 8:30

robokop píše:ale zavitovka ma oproti trapezu hruby povrch takze vetsi treni
myslim ze vzhledem ke stoupani to bude priblizne podobne
ale diky vetsimu stoupani trapezu ziskas vyssi rozsah rychlosti

cenu jiste najdes lepsi kdyz budes poradne hledat

jestli jde o pokus tak ok
my tu resime spis spolehlivy vysledek proto ty rady s trapezy
Jajks
Je fakt že asi tření v M6 se srovnává s vyššími otáčkami Tr10x3. Potřebný krouťák je vlastně stejný a tření se "transformuje" do rychlosti :wink:
Našel jsem ještě 10x2 šroub za 98,-/m pokud seženu cenově rozumnou matku udělám to spolehlivě. (Nakonec bude zase z pokusu úplně něco jiného)
Díky za reakci
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
patakodad
Příspěvky: 37
Registrován: 12. 6. 2012, 9:40

1. 4. 2013, 5:31

Kuličkové mšrouby se někdy dají sehnat poměrně levně - sám mám 2,6 metru kuličkový šroub 35 za 1500,- Chce to hledat v inzerci, někdy prodávající ani netuší, co prodává. :roll:
:D :shock: :x
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“