Přesnost kuličkových šroubů C5-C7...

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2020, 8:06

Cjuzi já dělal loni takový test. Dal jsem 450mm lineár velikostí 25 na kousek hliníku o výšce 150mm a šířce 40mm. To by odpovídalo mé konstrukci co zamýšlím. V garáži jsem měl 22st a v místě příměrné desky jsem měl 37st. Asi 3h jsem to tak temperoval a pak začal měřit prohnutí. Venku bylo -10st tak jsem to pak celé nechal přes noc a ráno jsem to na příměrné desce (granit) stejným způsobem proměřil. Bylo o to chlu menší, ale pod mou rozlišovací schopnost, protože jsem měl jen obyčejnou šupleru. Co je ale pro mně zásadní, byla ta deformace. Ano, trochu se to obojí protáhlo, ale neprohlo a nezkroutilo. Jediné co jsem uměl změřit byla výška proti stolu a rovinnost a ta se nezměnila. Tedy výška byla asi o 0.02mm vyšší ale v rovině se to rozložilo, takže k deformací do oblouku nebo vrtule nedošlo. To jen potvrdilo mou teorii. Vše záleží na masivností základu. Pokud pro základnu použiju nějaký tenkostěnný profil, zřejmě se to pokrutí více, ale když ten profil bude dostatečně velký, především na výšku, tak se posun koná v úrovní spojů. Rozhodně to platí u základny z masivu. Materiál byl: Kolejnice Hiwin 25, šroubky pevností 10.9, zíkladna z AW2017A oboustranně broušená a leštěná.
Nakonec jsem se rozhodl to udělat stejně ze železa, aby ostatní neměli "řeči":) ...ale není to taková tragédie jak se říká. Hliník stále používám, ale jen na vřeteník. to se mi osvědčilo více než železo. Při stejné váze mám podstatně větší tuhost a i kdyby docázelo k změně tvaru, tak nemám operci, který by celou šichu dělala s jedním nástrojem a mezi tím bych nic neměřil. takže troufám si říct, že pro běžné aplikace je to v pohodě. Raději ocením hezký povrch a rychlost obrábění, než tisíciny rozdálu díky změně tvarů u obrobku, který stejně neumím obrobit lépe než na 2 setiny.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 11. 2020, 4:45

Proč máte v oblibě na takovéto stroje používat AL a jeho slitiny? Tepelná roztažnost dělá divy, co tlumení vybrací?

Dám jen takovej příklad když jsem dělal káru za traktor. 1,4x2,6m
Rošt svařen z u 120 s oky cca 40cm.
Nato jsem nýtoval jako podlahu 5mm AL plech. To proto že jsem ho měl a hlavně to neschnije ani za 50let.
Stačilo káru nechat venku a jak se oteplilo tak v ní loupe jako hrom jak se mění délka těch AL plechů.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2421
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2020, 4:51

Díky za info, nějak jsem to tušil že to je sice nekorigovatelná deformace, ale neznamená to že to bude najednou luk.
Já pod to mám profily 90x90 takže tuhost podkladu špatná určitě nebude.
Až to poskládám tak taky něco změřím a dám to sem ať si můžou udělat obrázek i ostatní.

A proč AL.
1. mám k dispozici (proti mé první verzi to lepší bude)
2. hmotnost (u CNC sice paradox, ale já to potřebuji umět přenášet)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2020, 9:34

Souhlasím. A navíc, čím méně pohybující se váhy, tím lepší dynamika. Dělal jsem dvě hliníkové mašiny a pak se nechal překecat na železnou. Ale to především z důvodu ekonomických. Jednak AW-7075 stoji řadu 160Kč/kg. Udělal jsem i oelový vřeteník a "drnčel" více než ten hliníkový. Konstrkuce obdobná, jen přepočtená na pevnost, aby bylo 1:1. Ono v případě AW-7075ky se dá stavět 1 k 1, tedy že ocelový plech by měl 25mm tl. tak i hliníkový. Take je asi každemu jasné, že to bude 2,5 lehčí:)

Cjuzi 90x90 profil? Jak silnou stěnu bude mít? A jaké výstuhy? A nebo je to hranol? Já měl plný materiál 150x40mm a vedení bylo přišroubováno na horní hraně, tedy 150mm vysoko. Proto taky se to nijak neprohlo. Jaké bude pnutí ve spojích u dutého profilu, t netuším. Třeba testovat.

Myslím, že je třeba trochu experimentovat, protože ne vždy vše staré je to nejlepší. Na druhou stranu výroba hliníkové slitiny je 7x náročnější na energie, za což mně manželka nemá ráda a já jí chápu. Je třeba šetřit zdroje. Když na to ale kouknu z druhé streny, budu vozit 2,5x menší váhu při stejné denymic, takže nebudu potřebovat 2kW servo abych to utáhl a tak šetřím:)

Závěrem bych řekl tak... základnu vždy z ocele (alespoň nemusím experimentovat jak přichytit magnetickou vrtačku) a zalít betonem nebo polymerbetonem. O smykadle stolu bych polemizoval, ale spíše ta ocel. Stůl rovněž. Nebo když už smykadlo, tak i stůl. Vřeteník určitě hliník AW7075 nebo alespoň AW2017A a lehký polymer-keramzit. Perfektně to tlumí vibrace.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“