Přesnost kuličkových šroubů C5-C7...

mechanika k motorům
msc
Příspěvky: 49
Registrován: 25. 3. 2018, 6:22

15. 9. 2019, 11:01

Tak to s roztaznosti je :lol:
Je to trochu neco jineho ale v duchu teplotni roztaznosti:
Delal jsem na soustruhu typu masturn mt 50 stredici koliky do forem. Prumer 6 +-0,004. pred zakalenim prumer 6,3. Vychazelo to tak, ze po zapnuti masiny v lete pri slichtovani tohoto rozmeru jsem kompenzoval cca kazdy 3-ti kus cca o 0,001. Po cca 30-40 kusech se stroj dostal do rovnovahy a drzel rozmer ( na enkoderech) samozrejme po vychladnuti kusu na pokojovou teplotu. Souszruzeni na sucho keramikou. Odesel jsem v pulce varky na zahradu na kafe a kdyz jsem dal dalsi kus byl jsem o 0,025 mimo. Tak to je 🙂
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 6:52

Ciao!

...koukám, že se nám ta diskuze krásně rozvíjí. Tak se mi to líbí. Žádné zbytečné kecy, urážky... Kéž by to tak bylo vždy:) Díky.

K maticím:
Po tom co jsem četl a zažil na vlastním stroji, tak taky se přikláním k dvojitým maticím. Popravdě nevidím důvod, proč bych měl chtít jinou jednoduchou maticí. Proto jsem se taky ptal na to, jak je na tom matice s větším předpětím s životnosti. Jak je to? Umíme srovnat životnost jednoduché matice s předpětím P2 a dvojité s továrně nastaveným rovněž P2? Jak to funguje v případě jednoduché matice? Ty drážky jsou jsou udělány nerovnoměrně, tak aby dvě řady kuliček tlačily na levou stranu a dvě na pravou? Nebo jsou stejné a předpětí získám jen díky větší kuličce a menší drážce? Tím pádem kulička tlačí na obě strany současně? Umíte to někdo objeasnit?
Každopádně já jsem pro dvojité matice. Na své mašině mám TBI DFU 2505 a zatím spokojenost.

K roztažnosti:
Z toho co píšete by se dalo usuzovat, že pokud se člověk chystá obrábět především hliníkové slitiny, stálo by za to mít "celohlinikovou" mašinu. to za předpokladu, že máme i hliníkové lineáry by mohlo mít menší vliv na změnu díky teplotě, že?
Máte někdo porovnání jak se tepelná roztažnost projevuje na "kroucení" se mašiny díky rozlišným koeficientům? Tedy zda někdo měl hliníkovou mašinu a pak stejně velkou ocelovou nebo litinovou a obráběl totéž. Jako spočítat to asi umím, ale... Jedná věc je, co říká teorie a druhá co praxe. Zajímalo by mně právě, jak se takové (hliníkové) mašiny v praxi projevuji.
Pokud jsem to správně pochopil, tak vliv rozdílné roztažnosti hliníkové konstrukce a ocelových lineárů by měla způsobit větší protažení "hranolu" pod lineárem a tím pádem namáhání na střih jednotlivých šroubů. Pokud ale budu mít poměrně masivní blok, třeba 60x60mm hranol a na něm vedení velikostí 20/25, tak samotné prohnutí, tedy tuhost jednotlivých dílů říká v prospěch toho hliníkového hranolu. Tedy ten by se nezkroutil. Namáhané by byly jen šrouby. Ty mají ale vůli, tak tam by se snad nic takového nestalo. Nebo myslíte, že by to nějak zkroutilo? Tomu se mi moc nechce věřit. Nezpochybňuji to, že právě z toho důvodu se profi mašiny dělají z litiny. Prostě mně to zajímá. Vycházím z myšlenky celohliníkové mašiny. kde celá konstrukce je hliníková.

Beton jako výplň:
Opět roztažnost:) Beton se roztáhne měně než hliník. To víme. Je tedy jasné, že když bych udělal sloup čtvercového průřezu, třeba 300x300mm z 20mm plechu, vysoký 1m, tak uvnitř mi vznikne betonový sloup který se díky rozdílné roztažností po zahřátí uvolní a neplní svou úlohu? A to ještě neberu v úvahu samotné smrsknutí betonu vlivem zrání. Čím to tedy nahradit? Pokud má betonová výplň sloužit pro odstranění vibrací, musí celou dobu dosedat na steny, že?
Já to mám uděláno tak, že stěny jsou spolu sešroubovány závitovými tyčemi na kterých jsou velké podložky a tak při plnění betonem se závitové tyče oblepí betonem a drží. Když ale dojde tyče spojují stěny konstrukce, takže samy o sobě slouží jako vzpěra, která přenáší napětí. Jenže co nepoznám, zda se betonový výztuha od stěny konstrukce odlepí nebo ne. Každopádně když to bylo duté, tak to drnčelo více. beton určitě pomohl. Otázka zda by to nebylo lepší udělat z něčeho jiného.
Co tedy použít na výplň sloupu?

Sorky, zase je to dlouhé, ale jinak to nejde:)
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 7:02

No stejne najlepsie by si mal masinu z "ne hliniku" kvoli vsetkym jeho vlastnostiam :)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 7:23

kiko01 píše: 16. 9. 2019, 7:02 No stejne najlepsie by si mal masinu z "ne hliniku" kvoli vsetkym jeho vlastnostiam :)
No já se snažím pochopit, proč spousta "konstruktérů - amatéru" volní hliník. Tak proto.

Jinak na 1m délky lineáru by se vlivem extrémní teploty (-20 až +50) změnila délka o 0,91mm.
v mém případě kdy jsem stavěl při 20st a maximální rozdíl není větší než 20st, tak je to rozhodně méně. Nějakých 0,26mm. Myslíte že to má vliv na "kroucení" se lineáru?

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 7:31

celohlinikova masina viz to me tvrzeni ze to skoci o 0.03mm (to mas pocit ze mluvim o tak velke masine ze by se linearne natahla o tri setiny kdyz nekdo otevre dvere a skoci teplota dejmetomu o 2 stupne max)

jde o to ze ruzne casti stroje se ohreji ruzne v ruznem case takze nejde o linearni prodlouzeni
ale o to ze se ta masina vseliak krouti

mam pocit ze zbytecne polemizujes nad tim proc strojari delaji to co delaji a pouzivaji to co pouzivaji
muzu te ujistit ze to nad cim premyslis, take v minulosti nekdo uvazil a dokonce i vyzkousel a dosel k nejakym overenym pravidlum a doporucenim a ty najdes v knizkach jako jsou strojnicke tabulku a mnohych dalsich zde na foru zminenych plus vidis je aplikovane na ruznych profi strojich

ty se mnohdy nechas zavest teorii k uplnym nesmyslum misto aby jsi sledova prakticka vyuziti a kopiroval z neci praxe. Zkousis extreby a nova neoverena reseni s vysokou pravdepodobnosti nezdaru. Zkus to jinak.

Spousta konstrukteru zde na cnc foru voli hlinik zejmena proto ze to nejsou konstrukteri a pak proto ze na obrabeni cehokoli vhodnejsiho nedosahnou bud vybavenim nebo financne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 7:36

Asi sa im paci ze je lahky, lepsie sa snim manipuluje a nehrdzavie tak skaredo ako ocel :D
A lahsie do neho navrtas rucnou vrtackou dieru, a lahsie ho rucnou pilkou prepilis. A ak je to trochu krive tak staci mensie kladivo...
jasne ze je to blato hnusne z ktoreho nerobim ak nemusim. Hlavne to skvele kusanie zavit/zavit ma par krat dossst nasralo ked mali byt oba kusy z AL a asi som mal smolu na nejaku extra blbu akost...

Ja som hlinik pouzil na mojej "hobby" frezke akurat na domec skrutky, ale to uz bolo hodne davno a vela veci by som spravil samozrejme inak :D
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 8:24

Robo, to je trochu jinak. Za ty 4 roky, co jsem tady na fóru, jsem pochopil, že je pár jedinců co se navážejí do všech a za všechno. Pak pár borců, co rádi odpoví, ale ne na vše co se člověk ptá a většina nezainteresovaných, co to jen čtou. A vlastně pro ně je tato diskuze nejpřínosnější. Já nemám problém přečíst si o sobě, že jsem debil co hledá vždy nějaké alternativní řešení. to mně nevadí. Právě díky tomu si ale uvědomuji a učím se, že něco se dělá právě jak se dělá z nějakého důvodu. Z běžné diskuze se ty informace většinou nedočtu. Proto se nonstop blbě ptám. To ale neznamená, že chci stavět podle mých plánů a jedině ty jsou nejlepší. Díky této konfrontaci si člověk uvědomuje spoustu věcí, které normálně v textu nezazní. Takže je to pro mně přínosné.

Je mi jasné, že se mašina neprohřeje pravidelně a že provozní podmínky jsou různé. Na druhou stranu bez experimentu není pokroku.
Já jsem na mou portálovku zvolil hliník z jediného důvodu. Věděl jsem, že mi to nikdo není ochotný obrobit a tak mi nezbylo nic jiného, než to udělat z frézovaných hliníkových desek. Ono 7075ka je poměrně kvalitní materiál a dobře se z ní pracuje. V Alqaulu to umí hezky a poměrně přesně nařezat, takže odpadají starosti. Poté, co jsem viděl jak mi obrobili ten stůl na sloupovku, tak jsem si řekl, že nemá smysl pro mně nic jiného.

Když ale uvažuji o další mašině, která bude umět obrábět o něco lépe než ta co mám, tak hledám "drobnosti". Myslím, že postavit něco s přesností na 0,1mm není tak obtížné. Dostat se o řad výše je ale 100x složitější. Takže hledám příčiny. A tou tu formou diskuze se mi to lépe chápe. Myslím, že nejsem sám. Pokud to někomu vadí, tak nepíše, nečte. Pokud chce odpovědět, odpovídá. Tak by to mělo být.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 8:41

nojo jenze ty delas jako kdyby to tu uz nebylo mnohokrate odpovezeno
ale ono to tu o te roztaznosti je mockrat
stejne jako ze beton se jinak roztahuje
a stale to chcete zkouset stale pokousite jestli vase vule nebude pevnejsi nez fyzikalni zakony a me to uz prijde jako mlaceni prazdne slamy

resit na hlinikove maine zivotnost sroubu je blbost .
tu tecku jsem dal cervene aby to bylo videt
napsal jsem i proc a myslim dost jasne
stejne se o tom bude polemizovat a stejne se o tom bude kafrat a stejne se bude ignorovat elementarni fyzika a strojarina
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 9. 2019, 9:54

Mrosconi píše: 16. 9. 2019, 8:24 Na druhou stranu bez experimentu není pokroku.
Díky
A na kterou :mrgreen: stranu jako je ten objevitelský :shock: "pokrok"?
Prostě objevovat, že když se něco roztahuje 3x víc, tak že se to překvapivě :mrgreen: roztáhne taky 3x víc, se mi zdá v 21. století, divné.
Nemluvě o tom, že když se ohřívá bimetal ocel/litina (nebo dokonce ocel/ocel), tak výsledný ohyb, taky bude odpovídat diferenci roztažnosti, stejně jako u bimetalu z hliník/ocel.
Prostě mě tyhle nekonečné diskuze o stupiditách (proč se normální obráběcí stroje nedělají z slitin hliníku) připadají stejně inteligentní, jako proč se nevyrábí Papinův hrnec z polyetylenu.
:shock: nebo šuplera z prešpánu :D .
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 11:54

Milane, pokud nemáš k tématu co říct, prosím nereaguj. Bude to pro všechny lepší. Děkuji
kiko01
Příspěvky: 1585
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 12:44

Pametate si tie grafy tlmenia vibracii pri roznych materialoch tak 7-8 rokov dozadu ked niekto riesil klasicky toto iste ? :D
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 9. 2019, 2:03

kiko01 píše: 16. 9. 2019, 12:44 Pametate si tie grafy tlmenia vibracii pri roznych materialoch tak 7-8 rokov dozadu ked niekto riesil klasicky toto iste ? :D
https://www.youtube.com/watch?v=XDJEPjvbbs4
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2019, 3:08

ale on rika neco dost podstatneho
podstatnejsiho nez ty mariane
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

19. 11. 2020, 9:36

Dovolím si navázat jelikož se to v tématu několikrát točí tak ať je to spojené.

Budu stavět CNC na Al profilech, vedení lineární velikost 20, kuličkové šrouby - vše čína.
Bohužel jsem to chtěl nechat na půdě, jenže tam je v zimě 10°C a v létě 40°C.
To na hliníku o délce 600mm udělá 0,4mm takže jsem velice slušně řečeno v řiti (chtěl jsem se držet v desetinách).
Nejlepší rada asi zní nechat to v konstantní teplotě, seřídit a doufat že to chvíli vydrží.

Samozřejmě je možnost použít optická pravítka (na takovou kontrukci nesmysl, vím), ale co vlastně udělá to zmiňované spojení ocelového lineáru s hliníkovým profilem? Rozdíl v roztažnosti bude dělat 0,16mm.
Prohne se to, hliník ujede pod lineárem, částečně se to našponuje, nebo vše dohromady.

No a dotaz, pokud třeba před prací na CNC vytopím místnost na nějakou teplotu která se bude během roku nejlépe udržovat, vrátí se konstrukce zpět nebo se to může změnou teplot postupně úplně rozhasit?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Milan199
Příspěvky: 2925
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

20. 11. 2020, 6:07

Cjuz píše: 19. 11. 2020, 9:36
No a dotaz, pokud třeba před prací na CNC vytopím místnost na nějakou teplotu která se bude během roku nejlépe udržovat, vrátí se konstrukce zpět nebo se to může změnou teplot postupně úplně rozhasit?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Představ si že sešroubuješ kolejnici lineáru 20 a hliníkový profil 20*20 v délce 1 m. Ohřeješ to o 20°C. Kolejnice se protáhla o 0,26 hliník o 0,5 mm. Celé se to prohne jako luk kde hliník bude na vnější straně. V tuto chvíli záleží na mnoha faktorech. Buďto vlivem pnutí "povolí" to svěrné spojení mezi materiály a posune se to proti sobě. Tím se ti celá ta konstrukce "rozcvičí", ty spoje povolí a celé to "zgumovatí". Nebo to povolí jenom někde a celé se to bude kroutit jak p......á žížala.

Kup si přiměřenou rysplotnu. I když bude bídná, pořád to bude mnohem rovnější nežli konstrukce z hliníku. A nakonec to vyjde i levněji.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“