Typy matic pro kuličkové šrouby

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2020, 7:55

Ciao,

Máte někdo prosím porovnání životnosti stejně velkých šroubů? Jak je na tom válcovaný C5 oproti broušenému C3? Je ten broušený obecně lépe opracovaný? Tedy menší tření díky lepšímu povrchu a stejnému predepnuti, nebo jsou na tom stejně?
Neřeším teď přesnost polohování, ale opravdu jen životnost stejně velkých šroubů. Pokud by totiž měly větší životnost, má smysl připlatit.

Diky
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

9. 3. 2020, 10:51

Takhle to nemůžeš porovnávat. Musel bys mít "srovnané" ostatní podmínky /zatížení, otáčky, zrychlení, mazání /. Stavěl jsem dva svařovací roboty. Do toho prvního jsem dal okružované šrouby / Rexroth / protože jsem byl vyplácaný z toho požadovaného zatížení. Dva roky to fungovalo bez problémů a když chtěli druhého tak jsem se snažil maximalizovat zisk a dal jsem tam ty nejobyčejnější válcované šrouby. Obojí pak makalo dalších 10 let většinou v dvousměnném provozu.

Tedy pokud jsou rozumně nadimenzované - vydrží moc. Nemá cenu s s tím zabývat.
Důležité je mazání. Já fandím oleji //už jsem to tady na foru podrobně rozepisoval //. Vazelína s velkou viskozitou dost spolehlivě zkurví rekuperátory.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2020, 2:02

Miláně díky. Já vím, že se to těžce porovnává.
Změním otázku na předimenzování. Pokud výpočtu podle vzorce od výrobce třeba šroub 25, má smysl jej ještě více předimenzovávat? Jakou že dát ještě o jedno číslo větší? Nebo zaručeně se držet pokynu. Tak jsem to dělal, ale čistě teoreticky.

Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2020, 2:06

Si tam zkus dat o cislo vetsi
Mrkni na velikost matice, zapocitej setrvacnou hmotu do dimenzovani pohonu toho sroubu.
Zjistis ze to zase nejde uplne prehanet...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2020, 12:55

...jojo Robo, to jsem zkoušel ze všech sran. Držím se těch výpočtu co doporučuje výrobce. Jen mně zajímalo, zda větší předimenzování má v praxi smysl, a nebo stačí tolik, co si kompromisně stanovili výrobci. Taky musejí občas něco prodat, ne:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2020, 3:38

No ja tim myslel neco jineho
Ze proste ta velikost ti nejak vyjde a vetsi tam stejne nedas nebot se vse zacne strasne komplikovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“