Typy matic pro kuličkové šrouby

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 10:44

Ciao,

...zase musím trochu otravovat. Uvědomil jsem si, že asi necháu rozdíly mezi maticemi.
Měl jsem a mám za to, že pro frézování se používají především dvojité matice s možností regulace předpětí. Jenže teď koukám, že třeba TBI Motion přestala tyto matice vyrábet. Tedy DFU nahradila OFU. Jenže tato matice už nemá červíky na regulací předpětí. DFU se prodává jako dvojitá matice s předpětím P0-P2. OFU se prodává jako její nástupce a má fixně předpětí P2. Nemá ale možnost regulace. Jaký je tedy smysl této matice? Jedině unosnost. Protěmužu jí naložit více než jednoduché. Nebo je v tom ještě jiný háček?
4376_dfu_ball_nut_tbi_motion_1.jpg
Ball-Screw_SFNU_SFU.jpg
Ball-Screw_OFU_DFU.jpg
Vycházel jsem z teorie, že na mašinu musím použít dvojitou matici, abych mohl regulovat přepětí sám. Ať už použiju dvě jednoduché matice a broušené podložky mezi ně, nebo originální dvojitou maticí... protě myslel jsem, že je především o to docílení nulové vůle. Proč se pak prodávají matice s různám předpětím? Třeba ta stejná, ale jednoduchá, tedy TBI SFU má rovněž od výroby P2. Má prostě jen měnší únosnost. K tomu se pak váže moje otázka...
V čem bude lepší OFU než SFU, když obě mají P2? Čistě teoreticky, kdyby mi výpočtově vyšlo, že potřebuji jednoduchou SFU na šroubu 32mm se stoupáním 10mm a nebo díky větší únosností mi vyhovje také dvojitá DFU 25mm velk se stejným stoupáním, má smysl tá dvojitá? DFU už není, takže bych musel vzít OFU, která má fixní P2, tedy předpětí nezmením. Pak mi příjde, že vtší průměr šroubu by mohla být výhoda, obzvlášť když potřebuji délší šrouby. Unosnost obou matic je podobná, předpětí taky. Rozumím tomu tedy dobře, že pro výslednou životnost a přesnost mi dvojitá matice nepomůže? Nebo je to jinak? Když budu mít více kuliček, ikdyž menších, tak tím že má dvojitá matice 8 rádů, může bát síla na kuličky rovnoměrněji rozložená a kuličky tak netlačí do drážek a proto se tolik neopotřebovávají? V té jednoduchá zase ale jsou kuličky větší a je jích měně, tak to by zase mohlo mít lepší, ne?
Už fakt nevím. Doposud jsem měl DFU 2505 a 2005. Přestaly se ale vyrábět a tak nevím, co pořídit. Místa mám max pro 32mm šroub. Ve všech případech se bavíme o přesností šroubů třídy válcovaná C5. Délky 700-1100mm. Uložení pevné/volné.

Prosím, pokud máte někdo chuť a nervy mi to vyjasnit, vyvrátit... prosím. Zajímá mně životnost za stejných podmínek a eventuálně oprava (zda výměna kuliček...)

Děkuji
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 3. 2020, 11:34

To víš. Frézování je široký pojem. Hobíci používají obyčejné kuličkové matice s axiální vůlí 0,05mm a jak jsou spokojení.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 12:40

Ok, ale když chci něco víc? Tedy vín, že si nemůžu dovolit broušené šrouby v toleranci C0, 1, ani ne C3, ale chci dlouhou životnost a spolehlivost, nepotřebují aby to lítalo 30m minutu, ale taky nechci aby se mi při změně směru projevily odchylky díky vůli v matici.

Co pak...😂
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 1:28

uf,píšeš to moc dlouhý , tak že únosnost matice je daná počtem oběžných drah 1x 2x 3x oběžná dráha , a samozřejmě do toho kecá průměr šroubu a jeho způsob uchycení do ložisek ,musíš si pohlídat i délku šroubu a volit ho podle otáček ,zatížení a uložení-to najdeš třeba v dokumentaci TBI Motion nebo v Hiwinu ,je to jednoduchej graf tak že není co vysvětlovat.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 3. 2020, 1:41

Tohle tema jsem shodou okolnosti taky resil s jednim mym cinskym dodavatelem (Yoso bearing) a je to vazne obsahle tema. Ja jsem si to musel zjednodusit a vzal jsem si z toho nasledujici poznamky:
Single matice se da sice vyrobit s predepnutim az P2. Dosahuji toho uzsi toleranci drah, pripadne o cislo vetsima kulickama. Oproti dvojite se stejnym fixnim predpetim bude mit (dost obecne vyjadreno) ale cca jen 60% zivotnost a cca o 25% mensi tuhost v ohybu a polovicni axialni tuhost- to jeste dost zavisi na rozmeru resp. poctu drah. Jedina vyhoda je vlastne jeji kratsi zastavbova delka a tim benefit v rozjezdu pro stejne dlouhy sroub. Plati pro dvourade jednoduche a trirade dvojite matice s kratkymi semi circular drahami a interni recirkulaci.
Tedy vín, že si nemůžu dovolit broušené šrouby v toleranci C0, 1, ani ne C3, ale chci dlouhou životnost a spolehlivost, nepotřebují aby to lítalo 30m minutu
Pozn: poslednich par let sly ceny kvalitnich brousenych sroubu z Ciny dost dolu a jsou celkem dostupne. Mozna by stalo za to si nechat znovu nacenit co potrebujes. Srouby co jsem v r. 2014 kupoval za cca 800$ jsem letos poridil za nejakych 360$. Konkretne ve velikosti 25mm (2505) me prijde metr sroubu C3 asi na 350$ a v presnosti C5 asi 280$, vcetne opracovani jak obou koncu sroubu, tak i priruby matice (P2) dle zakaznickeho vykresu. To mi prijde dost dobre! Uvazvat o koupi toho Cinskeho valcovaneho standardu je pro me tim padem celkem bezpredmetne i pro levnejsi konstrukce.
Naposledy upravil(a) Dawe dne 17. 3. 2020, 12:46, celkem upraveno 1 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 2:23

Díky Dawe. Já zrovna dnes psal na nějakého Aliexpressového prodejce ohlédně zřejmě okružovaných (možná broušených) 3210, tak uvidme co mi nabídnou. Za 1m šroub v C3 s SFNU maticí, tedy jednoduchou chtěli s dopravou 600USD. Pry je to 100% originál TBI. Tak uvidíme co mi nabídnou.

Já si také myslím, že větší počet kuliček bude mít příznivý vliv na životnost, protože se ten tlak více rozloží. Prozatím mám zkušeností jen s něčím co používál CauCau, což asi byly ty nejobyčejnější jednoduché matice a pak TBI DFU ve třídě C5. Na jedné ose se mi po roce matice mírně povolila, takže šla lehce. Vůli jsem ale nezaznamenal. Možná byly málo dotáhlé červíky. On produkce jsem to nekontroloval.
Na druhé mašině jsem měl totéž, ale matce jsem montoval sám. Předepnutí sem dělal přibližně podle těch prvních. Na kolik jsem se strefil, netuším. Musím pořídit nějaký siloměr.

Takže dá se říci, že ikdyž dvojitá matice stojí o 70% více, vyplatí se to, protože jednak má větší tuhost i únosnost, tak má i větší životnost.

Pak mně ještě napadá jak je na tom celá sestava. Dělají se repase? Myslím ve smyslu, že když se matice opotřebuje, tak se tam vymění kuličky za něco větší a zase to nějak funguje? Nebo se prostě celý šroub vymění za nový a neřeší se to? O co mi jde? Zda má smysl řešit vojitou maticí, abych mohl po nějaké době uravit předpětí nějakou tou broušenou podložkou, a nebo se na to vykašlat a pořídit OFU, tedy vojitpu s pevným P2 a neřešit to. Když bude mít vůli, tak se vymění celek.

Jak se to dělá v poloprofi provozu? Tedy ne u těch šroubů za 100tis, kde předpokládám, že to umějí nějak servisovat, ale u těch obyč např. okružovaných C3 a pod? Řeší to někdo?

Díky
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

5. 3. 2020, 5:28

ja by som sa na tvojom miesto o zivotnost nebal, vacsinu casu aj tak travis vypisovanim litanii, takze odrat sa to nebude mat kedy :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 5:35

xener píše: 5. 3. 2020, 5:28 ja by som sa na tvojom miesto o zivotnost nebal, vacsinu casu aj tak travis vypisovanim litanii, takze odrat sa to nebude mat kedy :)
:lol: :lol: :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

5. 3. 2020, 8:33

bobik píše: 5. 3. 2020, 11:34 To víš. Frézování je široký pojem. Hobíci používají obyčejné kuličkové matice s axiální vůlí 0,05mm a jak jsou spokojení.
Sorry Bobiku, ale neuvěřitelně kecáš. Hoblíci používají předepjaté sestavy šroub/matice od Bosch-Rexroth. Takže pokud je na takové sestavě vůle 0,05 mm je to na výměnu, mj proto, že sestava osy Y může vážit i přes 2 tuny a toto celé jezdí i přes 80m/min. Takže si dokážeš představit že taková vůle se při takové zátěži velice rychle zvětší a ve finále se to kousne, nebo z toho vyskáčou kuličky.
Ono je fakt docela úsměvné, jak si spousta strojařů myslí, že truhláři to mají vše +- 1mm žádná míra. Ale vtip je v tom, že spousta dřevoobráběcích strojů si do dřeva ani nehryzne, obrábí na tom třeba plasty, příp hliník a tam se fakt hraje na trochu jinou přesnost, než si představuješ.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5222
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 3. 2020, 8:41

Ach jo, hobici a hoblici, zkus to jedno pismenko nez se zacnes čílit.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

5. 3. 2020, 9:07

Mrosconi píše: 5. 3. 2020, 10:44 Ciao,

...zase musím trochu otravovat. Uvědomil jsem si, že asi necháu rozdíly mezi maticemi.
Měl jsem a mám za to, že pro frézování se používají především dvojité matice s možností regulace předpětí. Jenže teď koukám, že třeba TBI Motion přestala tyto matice vyrábet. Tedy DFU nahradila OFU. Jenže tato matice už nemá červíky na regulací předpětí. DFU se prodává jako dvojitá matice s předpětím P0-P2. OFU se prodává jako její nástupce a má fixně předpětí P2. Nemá ale možnost regulace. Jaký je tedy smysl této matice? Jedině unosnost. Protěmužu jí naložit více než jednoduché. Nebo je v tom ještě jiný háček?
4376_dfu_ball_nut_tbi_motion_1.jpg
Ball-Screw_SFNU_SFU.jpg
Ball-Screw_OFU_DFU.jpg
Vycházel jsem z teorie, že na mašinu musím použít dvojitou matici, abych mohl regulovat přepětí sám. Ať už použiju dvě jednoduché matice a broušené podložky mezi ně, nebo originální dvojitou maticí... protě myslel jsem, že je především o to docílení nulové vůle. Proč se pak prodávají matice s různám předpětím? Třeba ta stejná, ale jednoduchá, tedy TBI SFU má rovněž od výroby P2. Má prostě jen měnší únosnost. K tomu se pak váže moje otázka...
V čem bude lepší OFU než SFU, když obě mají P2? Čistě teoreticky, kdyby mi výpočtově vyšlo, že potřebuji jednoduchou SFU na šroubu 32mm se stoupáním 10mm a nebo díky větší únosností mi vyhovje také dvojitá DFU 25mm velk se stejným stoupáním, má smysl tá dvojitá? DFU už není, takže bych musel vzít OFU, která má fixní P2, tedy předpětí nezmením. Pak mi příjde, že vtší průměr šroubu by mohla být výhoda, obzvlášť když potřebuji délší šrouby. Unosnost obou matic je podobná, předpětí taky. Rozumím tomu tedy dobře, že pro výslednou životnost a přesnost mi dvojitá matice nepomůže? Nebo je to jinak? Když budu mít více kuliček, ikdyž menších, tak tím že má dvojitá matice 8 rádů, může bát síla na kuličky rovnoměrněji rozložená a kuličky tak netlačí do drážek a proto se tolik neopotřebovávají? V té jednoduchá zase ale jsou kuličky větší a je jích měně, tak to by zase mohlo mít lepší, ne?
Už fakt nevím. Doposud jsem měl DFU 2505 a 2005. Přestaly se ale vyrábět a tak nevím, co pořídit. Místa mám max pro 32mm šroub. Ve všech případech se bavíme o přesností šroubů třídy válcovaná C5. Délky 700-1100mm. Uložení pevné/volné.

Prosím, pokud máte někdo chuť a nervy mi to vyjasnit, vyvrátit... prosím. Zajímá mně životnost za stejných podmínek a eventuálně oprava (zda výměna kuliček...)

Děkuji
Smysl té matice bez jednoduché regulace předpětí je v tom, že neumožňuje aby případný xxxxx tu matici (a šroub) tím, že neví co dělá :roll: zbytečně zničil.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

5. 3. 2020, 9:14

Charon píše: 5. 3. 2020, 8:41 Ach jo, hobici a hoblici, zkus to jedno pismenko nez se zacnes čílit.
Ajaj - mea culpa, mea maxima culpa.

Ano, překoukl jsem se, to je pravda, ale nečílil jsem se, to zase ne. :D
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

5. 3. 2020, 9:14

Charon píše: 5. 3. 2020, 8:41 Ach jo, hobici a hoblici, zkus to jedno pismenko nez se zacnes čílit.
Ajaj - mea culpa, mea maxima culpa.

Ano, překoukl jsem se, to je pravda, ale nečílil jsem se, to zase ne. :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 3. 2020, 9:20

Tak jsme se zasmáli. Hobík nebude používat x-tunovej hoblík či o čem je řeč.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2020, 9:43

Ok, takže nemá smysl to řešit. Prostě dvojitá s pevným P2 je to jediné řešení. Díky
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“