Moment setrvačosti

mechanika k motorům
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 6:43

Setkál jsem s vypočtem setrvačných a dynamických sil, ale tenhle pojem "Kontrola kvality dynamických poměrů" slyším prvně a google mi taky nic nenašel.

To je ve více diplomkách nebo jedne? Neměl by jsi na ni odkaz?

Edit: ten postup je dobrý.
Možna já jsem zvykl prvně síly, pak momenty. 1,2,4,3..
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 7:32

Si mal rovno napisat na zaciatku ze si to riesil podla diplomovej prace :D usetril by som 4 min. citania... (no offense)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 9:50

A copak? Ty diplomovaný jsou špatně postup?
V čem je problém?

Díky
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

14. 3. 2020, 10:00

Permonik píše: 14. 3. 2020, 6:43 Setkál jsem s vypočtem setrvačných a dynamických sil, ale tenhle pojem "Kontrola kvality dynamických poměrů" slyším prvně a google mi taky nic nenašel.

To je ve více diplomkách nebo jedne? Neměl by jsi na ni odkaz?

Edit: ten postup je dobrý.
Možna já jsem zvykl prvně síly, pak momenty. 1,2,4,3..
Neměl
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=149706
slabším a citlivějším povahám doporučuji čist spíš po menších dávkách :mrgreen:
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2020, 10:23

Mrosconi píše: 14. 3. 2020, 9:50 A copak? Ty diplomovaný jsou špatně postup?
V čem je problém?

Díky
Ve způsobu provedení práce. Jelikož jsem asi něčím podobným před pěti letý prošel. Tak to mám ještě vcelku live.

Tak více věci co způsobuje chybovost:
- když se ty práce odevzdájí, většina vedoucích už to nestihné podrobně zkontrolovat -> nemusí sedět hodnoty, časti textu jsou nesmysl
- přístup studentu, od těch co to udělají ať mají titul, jiní k tomu přístupují zodpovědně a většina to napiše na poslední chvili, kdy je potřeba dodát pár sloviček ať je splněna min delká, špatně opsané hodnoty.... atd.
- a někdy jsou umyslně zavedený chyby aby se udrželo firemní know-how....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 6:36

Permoníku,

Tomu všemu rozumím. Já taky našel spoustu nesrovnalosti. Take jsem nečetl jednu nebo dvě práce, ale minimálně 20 a našel jsem soustu plagiátů. Prostě nová doba. Vzorečky ale sedí a korespondují s tím, co uvádní TBI nebo Hiwin. Takže troufám si říci, že to není úplně špatně.
Je ale vodět, že spousta těch prací je uděláno na poslední chvíli a tak nějak bez hlavy.

Myslíš že to mám špatně? Jako že opravdu mimo mísu?

Pro představu jeden z výpočtů osy Z. Absolutně předimenzováno:)
- velikost šroubu 32mm
- stoupání šroubu 10mm
- délka nepodepřené části šroubu 1050mm
- maximální otáčky 4365ot.
- váha Z (vše včetně 5kg nástroje) 135kg
- maximální síla působící na obrobek 4000N
- síla na šroubu 2676N
- posuv 10m/min
- čas rozjezdu 0,1s
- zrychlení 1,67 m/s2
- úhlová rychlost 1047rad/s2
- potřebný moment ze statického hlediska 5,3Nm
- redukovaný moment setrv. posuvných hmot 0,00243kg/m2
- z toho motoru 0,00108kg/m2
- kontrola kvality dynamických poměrů 2,3
- moment od třecích sil přesouvaných hmot 0,0212Nm
- ztrátový moment v ose kuličkového šroubu 0,00096Nm
- celkový moment zátěže redukovaný na hřídel 0,02215Nm
- minimální moment z pohledu dynamiky 2,6Nm
- statická síla působící na šroub 1324N
- dynamická síla působící na šroub 4459N
- přípustné axiální zatížení šroubu Fk max 46840N
- kontorla vzpěrné tuhosti staticky 35,4 (x předimenzováno)
- kontrola vzpěrné tuhosti dynamicky 10,5 (x předimenzováno)
- otáčkový faktor 2,8 (x předimenzováno)
- životnost 771 mil. otáček
- žiotnost 1,5 let nonstop provozu

Klidně bych mohl pouříz šroub o dvě čísla menší, Teoreticky. V prxi se mi ale zdá, že ta 32mm bude ideální. Myslím, že značné předimenzování není na škodu. Šroub se mi tam vejde a cena není o moc vyšší než 25ky.
Čím si nejsem jistý, to jsou výpočty ztrátových momentů díky tření. Nějak tam nevidím ztráty ve vozících.

Je ten výpočet jakž takž dobrý, nebo je tam něco úplně špatně?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 7:36

...tady jsem našel hezkou práci:)
výpočty kuličkových šroubů.pdf
(2.74 MiB) Staženo 536 x
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 1:30

Jestli si to ověřoval tak by to mělo sedět.
V te práci jsou vzadu uvedené dvoje skripta odkud pochází ty vzorce podle toho bych to porovnál tam je to i pěkně vysvětlené.
http://www.fsiforum.cz/upload/soubory/k ... %C3%BD.pdf http://stachura.cz/novy/data/Zaklady_st ... Borsky.pdf

Ale ten pojem kontrola kvality dynamických poměru jsem tam nenašel.

Spravně to je nějaký koeficient .... asi dynamických poměru, který by měl vyjít od do.

Když najdu skripta ze školy, tak se podivám co by to mohlo být, ale asi to tam nebude. Brali jsme obecně dynamiku nikoliv obráběcích strojů.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 3:04

Já to našel u pár vypočtů. Doporučení bylo o poměru 1 do 2,5. Mně hlavně zajímalo, co se bude dít, když ten poměr bude větší. Že to není ideální vím, jen jsem si to neuměl představit co se vlastně s pohony děja.

Díky a mějte hezký den:)
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 3. 2020, 7:20

Mrosconi píše: 15. 3. 2020, 3:04 Já to našel u pár vypočtů. Doporučení bylo o poměru 1 do 2,5. Mně hlavně zajímalo, co se bude dít, když ten poměr bude větší. Že to není ideální vím, jen jsem si to neuměl představit co se vlastně s pohony děja.

Díky a mějte hezký den:)
Ten akademický článek to docela hezky a srozumitelně popisuje. Pokud se vykašleš na ty vzorečky, tak ve zkratce to znamená, že se rozkmitá celá soustava a servo motor o tom ani neví, nebo si dokonce myslí, že se soustava pohybuje úplně na druhou stranu, takže svou akcí situaci ještě zhorší.
Výsledek je nasnadě: ztupené či polámané nástroje, zničený obrobek, obrovské síly ve vedeních, extrémně namáhaný stroj klidně až do zničení.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 7:40

Mive, to ale popisuješ nějaký mega katastrofický scénář, co? Při jakém poměru by to mohlo nastat?

Díky
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 3. 2020, 8:17

Permonik píše: 14. 3. 2020, 10:23...
Tak více věci co způsobuje chybovost:
- když se ty práce odevzdájí, většina vedoucích už to nestihné podrobně zkontrolovat -> nemusí sedět hodnoty, časti textu jsou nesmysl
- přístup studentu, od těch co to udělají ať mají titul, jiní k tomu přístupují zodpovědně a většina to napiše na poslední chvili, kdy je potřeba dodát pár sloviček ať je splněna min delká, špatně opsané hodnoty.... atd.
- a někdy jsou umyslně zavedený chyby aby se udrželo firemní know-how....
Jeste jsi v te uvaze zapomnel na oponenty. Nekteri z nich ty prace dokonce i ctou. :lol:
Ne ze bych nesouhlasil s nekterymi dilcimi body, ktere jsi vypsal, ale uplne blaboly v diplomkach ani bakalarkach na VUT FSI zase neprojdou. Aby to nevyznelo pro fakultu moc prikre.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 3. 2020, 9:14

Mrosconi píše: 15. 3. 2020, 7:40 Mive, to ale popisuješ nějaký mega katastrofický scénář, co? Při jakém poměru by to mohlo nastat?

Díky
Ano, popisuji mega katastrofický scénář. Nicméně ztupení nástrojů je reálné. Zvýšení sil ve vedení a tím zkrácení životnosti také. To ostatní asi ne, protože to již by muselo být kombinováno se zvláště pružným spojením mezi pohonem a poháněnou soustavou. To se může stát spíše u velkých pohonů (já jsem to zažil na pohonu navíjecího kabelového bubnu, který navíjel 6kV kabel). Tam se nám to rozkmitalo tak, že jsme to zachránili pouze rychlým vypnutím.
Ze zkušenosti bych jako kritickou hranici viděl tak číslo 5. Ale to konzervativní doporučení je podle mne v pořádku.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2020, 9:25

Ok, takže jsem v klidu. Mi to vychází od 2 do 3.5.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

16. 3. 2020, 2:59

Zhrniem to takto:

či 3.5 bude pre tvoj stroj OK ti za daných okolností nedokáže predpovedať ani veštica TEODORA s jej zaručene fungujúcou vešteckou gulou! :lol:

pretože tá tvoja "kontrola kvality dynamických poměrů" :shock: je čisto záležitosťou POHONOV, ku ktorým si doposial poskytol presne 0,0 (NULA CELA NIČ!) informácií :roll:

je totiž sakra rozdiel či sa v tomto ohlade bavíme o "hlúpych" krokáčoch, alebo sa bavíme o servách, a potom je ešte sakra že rozdiel o AKÝCH servách!

pre krokáč môže byť aj tých 2.5 vela
pre "nehlúpe" servo s ultra-nízkym mom. zot. a funkciou akt. kompenzácie rezonancií a vibrácií može byť aj 30 ešte v poriadku!

Každý seriózny výrobca pohonov tieto údaje uvádza v rozšírených špecifikáciách pre jednotlivé kombinácie (motor/driver), resp. ako doporučené maximum podľa účelu/využitia.

hádam to pomôže aspoň ostatným :mrgreen:
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“