Problém s maticí TBI DFU

mechanika k motorům
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 3. 2020, 9:18

robokop píše: 17. 3. 2020, 8:28 Ted si predstav ze metr dlouhy sroub mas na jedne strane blbe ulozeny o milimetr
To je 1mm na metru to je prevod 1:1000
Kdyz mas axialni silu 10N tak ta radialni u toho ulozeni je 10 000N
A kdyz to bude ulozene presneji, s odchylkou treba jen 0.5mm, tak bude prevod 1:2000 a vysledna tecna sila 20 000N ? :P
Bud me uz zachvatil Corona virus, nebo mas v te uvaze renonc. :wink:
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 3. 2020, 9:31

Mám zkušenost, že tenhle problém vzniká již při montáži matice na šroub. Ten rekuperátor totiž nebývá hned na kraji matice, ale tak asi 1,5 závitu od kraje. Ten závit je kvůli výrobě průchozí. Potom se stane, že jedna nebo více kuliček "uteče" mezi rekuperátor a těsnění. Tam se potom za provozu plácá sem - tam naráží na rekuperátor a na těsnění až zmrší jedno nebo druhé /nebo oboje/. Jako bonus to mrší šroub. Tahle chyba montáže je docela častá a to i u šroubů, které koupíš i s namontovanou maticí. Vždycky to kontroluju !
Na tom obrázku je vidět jak "hluboko" je rekuperátor.
20200317_102523[1].jpg
Nechtělo se mi to vymývat - ten rekuperátor začíná vlevo od těch čtyř kuliček.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 1:38

Dawe píše: 17. 3. 2020, 9:18
robokop píše: 17. 3. 2020, 8:28 Ted si predstav ze metr dlouhy sroub mas na jedne strane blbe ulozeny o milimetr
To je 1mm na metru to je prevod 1:1000
Kdyz mas axialni silu 10N tak ta radialni u toho ulozeni je 10 000N
A kdyz to bude ulozene presneji, s odchylkou treba jen 0.5mm, tak bude prevod 1:2000 a vysledna tecna sila 20 000N ? :P
Bud me uz zachvatil Corona virus, nebo mas v te uvaze renonc. :wink:

mas recht, trosku jsem se prepocital
predstavil jsem si to odzadu
nicmene myslenka je snad pochopitelna
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2020, 7:46

Robo, šrouby mám uložené docela přesně, takže v tom problém není. Žádné tlaky nejsou. Jedié co mně napadlo, kdy by tedy mohly nějaké síly vzniknou je ten případ co jsem popsal. A kdo ví, možná je to blbou montáží. Musím to jěště prověřit.

Máte někdo nějakou super instruktáž na montáž matice? Tedy na co si dávat pozor?
Matice je včetně montážní trubičky, takže nic není třeba vyrábět. Co bych ale mohl zmrvit? Nějake příznaky?

Díky
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

17. 3. 2020, 9:03

Mrosconi píše: 17. 3. 2020, 7:46
Máte někdo nějakou super instruktáž na montáž matice? Tedy na co si dávat pozor?
Matice je včetně montážní trubičky, takže nic není třeba vyrábět. Co bych ale mohl zmrvit? Nějake příznaky?
Díky
Zmrvit se dá cokoliv !

Nežli začneš montovat matici / matice na šroub :

Rozmysli si na kterou stranu máš mít přírubu /závit / ať to neděláš dvakrát.
Ukliď a dej pod sebe čistou //bílou// handru. Kdyby se nedařilo a něco ti vypadlo ať to najdeš.
Montáž zásadně nasvislo !!!
V matici je trubička většinou zajištěna stahovací páskou. Opatrně ji odstraň.
Trubičku i s maticí nasuň na konec šroubu.
Trubičku přitlačuj a matici LEHOUNCE našroubovávej na šroub. Jakmile se něco příčí, trošku se vrať a zkus to znovu. ŽÁDNÉ NÁSILÍ !!!
Matice se musí na šroubu točit bez zadrhávání a klopýtání !
Jakmile je CELÁ matice na šroubu, vyndej trubičku.
Pomalounku se maticí vracej až uvidíš rekuperátor. Nyní otáčej celým šroubem i s maticí a kontroluj zda nemáš nějakou kuličku mezi rekuperátorem a krytkou. Když tak ji zmagnetizovanou jehlou vrať do fronty před rekuperátorem.
Matici přetoč na druhou stranu šroubu a také zkontroluj zda nejsou kuličky za rekuperátorem.
Zkontroluj handru pod sebou, zda tam není vypadlá kulička.

Pokud je tam kuliček hafo, tak prostě nemáš pozitivní den.
Pokud se pokoušíš už dvě hodiny našroubovat matici a nejde a nejde ... Když už ti došly všechny sprostý slova ... Tak zkontroluj, zda ti neprodali levou matici na pravý šroub... Zažil jsem a fakt nikomu nepřeju !!!

Ať se daří.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“