Kterou šrubtyč?

mechanika k motorům
Odpovědět
Tommyk93
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 1. 2021, 4:56

26. 1. 2021, 6:53

Dobrý den,

měl bych na Vás místní zkušeňáky dotaz. Mám v plánu vyrobit si malé hobby cnc. Mašinka by měla mít na sobě laser/ vřeteno podle toho, co bude momentálně potřeba. Tím pádem jsem zavrhl pohon ozubeným řemínkem.
Na ebay jsem našel tyto dvě šrubtyče. Máte s nimi někdo zkušenost? Popř která by byla lepší?

Tato první se dá koupit jako takový set, což se mi líbí, jen nevím jak funguje to upínání trapézu tím červíkem nebude se to v tom ložisku protáčet popř. nevyžvýká se časem?

https://www.ebay.com/itm/400mm-CNC-Opti ... 0752.m1982

Nebo raději jít do tohoto a zbytek dokoupit?

https://www.ebay.com/itm/Kugelumlaufspi ... Sw4EhaYVDj

Díky za Vaše rady a postřehy.
Naposledy upravil(a) Tommyk93 dne 26. 1. 2021, 7:33, celkem upraveno 1 x.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

26. 1. 2021, 7:15

Šrubtyč, to je teda zaujímavé slovo :lol: tie 8mm nepodopreté tyčky z prvého odkazu chceš používať na niečo, čo má vreteno? To bude tak max. na gravírovanie do styroduru.
Tos C45-2000
Tommyk93
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 1. 2021, 4:56

26. 1. 2021, 7:26

U nás se toto slovo běžně používá :D

Ta 8mm byla jen na ukázku, je jasné že by to chtělo o něco víc, zajímalo mě spíš jestli je dobrej nápad to upnutí té tyče v tom domku.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

26. 1. 2021, 7:45

Ahoj.
Jestli začínáš, koukni na 3018 (třeba https://www.aliexpress.com/item/33009066352.html).
Ta je určená k vožení laseru nebo frézování do styroduru a tenké překližky. Za necelé 4 tisíce z Polska se na ní leccos naučíš a neproděláš majlant stavbou nefunkční velké mašiny.

Ty tyčky z prvního odkazu se prohnou už jen proudem fotonů z okukování...
(= na obráběcí stroj NE).

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Tommyk93
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 1. 2021, 4:56

27. 1. 2021, 3:15

Díky za odpověď pánové, ale moc jsem se nedozvěděl, která závitová tyč je lepší :D
Nechci stavět nic obrovského, jen něco s prac. plochou o max. formátu A4.
Zajímá mě jen která závitová tyč by byla vhodnější. Je mi jasný, že vodící tyče o průměru 8mm nejsou nic moc, ty bych dal určitě silnější.
Takže ve výsledku by to nebylo o nic větší nebo dražší než mašinka co mi doporučuje Rawen
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

27. 1. 2021, 3:40

to prve je trapezova skrutka, druhe gulickova. druha je lepsia a drahsia, ale ked tam das tie volne visiace draty tak ti bude stacit aj trapez.

zavitova tyc je to co davas do steny/stropu/podlahy a upevnujes chemickou kotvou
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2021, 4:14

Jestli nic nemáš, tak si kup celý set, kuličkový šroub včetně lineárního vedení.
Doporučuji stoupání 10mm, na laser je vhodná potřeba rychlost a KM ve vyšších otáčkách nejsou ideální.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Tommyk93
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 1. 2021, 4:56

27. 1. 2021, 5:37

xener píše: 27. 1. 2021, 3:40 to prve je trapezova skrutka, druhe gulickova. druha je lepsia a drahsia, ale ked tam das tie volne visiace draty tak ti bude stacit aj trapez.

zavitova tyc je to co davas do steny/stropu/podlahy a upevnujes chemickou kotvou

No me slo hlavne u toho trapezu jestli je dobrej zpusob upevneni s tema cervikama. Ale spise pujdu do te kulickove tyce.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

27. 1. 2021, 6:11

Nerozumíš tomu a nechceš si to nechat vysvětlit...
Šroub s motorem (a pár dalších věcí) tvoří (pohybovou) osu. Od osy chceš nějaké vlastnosti, ze kterých tě bude zajímat například rychlost pohybu. Ta závisí jednak na možnostech motoru a taky na stoupání šroubu. Metrické šrouby mají malé stoupání (např. v Proxxon MF70), trapézové větší a kuličkové (obvykle) největší. Mimo to se tyto šrouby liší např. přesností, vůlí v závitu (backlash osy), atd.
Laserové stroje tvé kategorii vozí malou váhu (laserová dioda s chladičem), nepůsobí na ně jiná síla než vlastní setrvačnost, takže se navrhují k co nejrychlejšímu pohybu (podobně jako 3D tiskárny) => šroub s velkým stoupáním.
U frézky vřeteno obvykle váží podstatně víc než laser a působí na něj při obrábění značné síly. Proto se v hobby kategorii používají spíše menší stoupání a velmi pečlivě se kalkuluje, aby to motor utáhnul a neproklouznul (ztráta kroku KM).

(Omlouvám se osobám znalým za masivní zjednodušení situace. Klidně mě doplňte nebo opravte...)

Vybírat šroub podle uchycení červíku je totální nepochopení situace.
Konce šroubů se obvykle soustruží do spojky k motoru. Hobbíci (amatéři) mohou šroub s hřídelí motoru spojit gumovou palivovou hadičkou s páskovými sponami a taky to funguje.
A když už tam chceš mermo mocí červík, tak mu pilníkem uděláš dosedací plošku.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 1. 2021, 8:41

má cenu psát sem další příspěvky - proč tazatel nezačne zde viewforum.php?f=62
je tam asi 100x ... začínám stavět a nic o tom nevím - aspoň umět pojmenovat jednotlivé prvky konstrukce.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“