vrzání trapézové matice

mechanika k motorům
emun
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 10. 2022, 10:09

12. 11. 2022, 10:16

Zdravím, měl bych dotaz ohledně stolu co je posouvaný ve vertikálním směru trapézovým šroubem s mosaznou maticí. Šroub je zatěžovaný pouze gravitací, vahou asi 25 - 120kg.
Šroub visí na axiálním ložisku a dole je stažený šroubem o šnekovou převodovku (mírně natažený). Horní ložisko je vyrovnané tmelem a viditelně nehází, dole to drží převodovka (do stran, visí to na horním ložisku) a taky to viditelně nehází (max. pár desetin, ale tyč viditelně nevibruje). Pojezd je dlouhý 1600mm, průměr šroubu 20mm. Když jedu stolem nahoru, je vše v pořádku, ale když jedu dolu, matice občas nepříjemně zavrže, hlavně v horní polovině dráhy.
Nenapadá někoho řešení tohoto problému? Třeba vyleštit matici? Jde leštit matice nějakou pastou přímo o šroub? Díky za nápady.
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

13. 11. 2022, 5:52

Jakou máš radiální a axiální vůli (toleranci) na TR matici ???
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

13. 11. 2022, 7:31

Mosadz absolútne nevhodná.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

13. 11. 2022, 8:12

Nazdar maticu výrob z bronzu. Takmer identický to býva navrhnuté aj na vretenikoch horizontky. Ja som si vyrábal maticu novú z bronzu a ešte som ju nepočul vrzgat.
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

13. 11. 2022, 8:23

Z mosazi ani z bronzi bych to nedělal .

Zedex 100 je termoplastický materiál se špičkovými kluznými vlastnostmi a širokým záběrem použití, jehož výhody
vyniknou při provozu “za sucha” - bez mazání. Má nízkou míru opotřebení, vysokou zatížitelnost, dokáže dobře
tlumit vibrace a do značné míry tolerovat geometrické nepřesnosti kluzné proti-plochy.

Kdybys chtěl , vždy se nějaký zbytek najde.

PS. když to vydrží v autozvedácích a bagrech , atd... , tak těch 120kg je jako když plivne .
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

13. 11. 2022, 8:46

emun píše: 12. 11. 2022, 10:16 Když jedu stolem nahoru, je vše v pořádku, ale když jedu dolu, matice občas nepříjemně zavrže, hlavně v horní polovině dráhy.
Nenapadá někoho řešení tohoto problému? Třeba vyleštit matici? Jde leštit matice nějakou pastou přímo o šroub? Díky za nápady.
Jestliže to vrže směrem dolu, vypadá to spíše na příliš stažené vedení soho suportu. Patrně je v horní části méně vychozené a zůstává to tam viset. Zkontroluj to.

Určitě bych nic abrazivního nezkoušel. Namaž šroub molykou - mohlo by to pomoci.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2022, 9:55

Podobný problém jsem měl na příčném supportu u jednoho soustruhu. Jak děláme se dřevem a brousíme na mašině, tak se uvolňují mikročástečky brusiva. Navíc se zpracovává materiál který ležel třeba rok ve skladu, je zaprášený - a ten prach působí jako abrazivo. To se dostává do rybin supportu a docela slušně to dokáže vydřít styčné plochy. Už několikrát jsem to měl rozhozené - když jsem po tom přejel prstem, tak jsem cítil odpor a m,usel jsem to ohladit šmirglem (zrnitost 400 a vyšší) nebo zaškrabat. Pak tento problém zmizel.
emun
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 10. 2022, 10:09

13. 11. 2022, 6:04

Díky za odpovědi
1: vedení je lineární 20mm - použité, vozíky jsou nové, kolejnice jsou na neupravených u profilech 80mm. Není to úplně ideální, určitě tam bude nějaký pnutí, ale jezdí to bez zadrhávání.
Taky jsem si nebyl jistej jestli to nemůže dělat vedení, proto jsem dal nový vozíky a výsledek se moc nezměnil.

2: axiální vůle na matici je velká, možná k 0,5mm. Všiml jsem si že šroub se kvedlal ze strany na stranu. Řešil jsem to tak že jsem nad mosaznou matku dal matku vyrobenou ze silonu závitníkem vyrobeným z jiné trapézové tyče (ta použitá má celkovou délku 2m a nešlo z ní uříznout). Problém byl v tom že ta tyč měla kapku jiný rozměry a matku jsem musel docela pracně dobrušovat brusnou pastou (nešla vůbec nasadit). Taky povrch toho závitu na tý vyrobený matce není nic moc, proto jsem si nebyl jist, jestli jí tam nechat samotnou.

3: zaujal mě ten materiál Zedex, myslím že plastová matka by to vyřešit mohla, možná i ten silon, ale chtěl bych aby to chvíli vydrželo.

Nenašel by se někdo, kdo by vyrobil z plastu matici TR20 levotočivou ?
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

13. 11. 2022, 6:15

Polotovar TR20L by mal mať Fabory.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
emun
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 10. 2022, 10:09

13. 11. 2022, 6:40

koukal jsem tam a našel jsem jen ocel a bronz
Uživatelský avatar
Mylan
Příspěvky: 460
Registrován: 7. 8. 2016, 3:04
Bydliště: SNV

14. 11. 2022, 3:27

No však brondz.
SV18R,FA3AH,V23a,Plazma Berlan40,MIG ETP208,2H125,brúska z F1,Bomar160.120
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

14. 11. 2022, 4:06

emun píše: 13. 11. 2022, 6:04 Díky za odpovědi
1: vedení je lineární 20mm - použité, vozíky jsou nové, kolejnice jsou na neupravených u profilech 80mm. Není to úplně ideální, určitě tam bude nějaký pnutí, ale jezdí to bez zadrhávání.
Taky jsem si nebyl jistej jestli to nemůže dělat vedení, proto jsem dal nový vozíky a výsledek se moc nezměnil.

2: axiální vůle na matici je velká, možná k 0,5mm. Všiml jsem si že šroub se kvedlal ze strany na stranu. Řešil jsem to tak že jsem nad mosaznou matku dal matku vyrobenou ze silonu závitníkem vyrobeným z jiné trapézové tyče (ta použitá má celkovou délku 2m a nešlo z ní uříznout). Problém byl v tom že ta tyč měla kapku jiný rozměry a matku jsem musel docela pracně dobrušovat brusnou pastou (nešla vůbec nasadit). Taky povrch toho závitu na tý vyrobený matce není nic moc, proto jsem si nebyl jist, jestli jí tam nechat samotnou.

3: zaujal mě ten materiál Zedex, myslím že plastová matka by to vyřešit mohla, možná i ten silon, ale chtěl bych aby to chvíli vydrželo.

Nenašel by se někdo, kdo by vyrobil z plastu matici TR20 levotočivou ?
Zedex a silon = nebe a dudy , nelze srovnávat !

Silon (PA) - je lidově řečené ... houba ... nasákavý materiál
Zedex 100 a vyšší řady - samomazný , otěruvzdorný , atd.

Silon (PA6) spadá do amorfních plastů (standartní plasty)
Zedex 100 spadá do krystalických plastů (horní hranice konstrukční plasty)
Zedex 324 = PEEK - krystalické plasty (vysokotepelné plasty)

Jen pro info
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 11. 2022, 4:33

hastroha píše: 14. 11. 2022, 4:06 Zedex a silon = nebe a dudy , nelze srovnávat !

Silon (PA) - je lidově řečené ... houba ... nasákavý materiál
Zedex 100 a vyšší řady - samomazný , otěruvzdorný , atd.

Silon (PA6) spadá do amorfních plastů (standartní plasty)
Zedex 100 spadá do krystalických plastů (horní hranice konstrukční plasty)
Zedex 324 = PEEK - krystalické plasty (vysokotepelné plasty)

Jen pro info
koukám že se v plastikařině objevily nějaké krutopřísné "novinky" :lol:
v prvé řadě mě docela překvapilo, že polyamid je amorfní. Doposud (posledních 80 :lol: let - tj. od roku 1942 kdy byl objeven) se uvádělo, že je semikrystalický.
A u PEEKu, mě naopak překvapilo, že je krystalický - protože jsem si bláhově myslel, že je (opět) semikrystalický.
(PEEK is a semicrystalline thermoplastic )
viz třeba:
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyether_ether_ketone
nebo:
https://www.spectrumplastics.com/about/ ... tallinity/
hastroha
Příspěvky: 264
Registrován: 26. 12. 2017, 5:53

14. 11. 2022, 5:23

Sancho Panza píše: 14. 11. 2022, 4:33
hastroha píše: 14. 11. 2022, 4:06 Zedex a silon = nebe a dudy , nelze srovnávat !

Silon (PA) - je lidově řečené ... houba ... nasákavý materiál
Zedex 100 a vyšší řady - samomazný , otěruvzdorný , atd.

Silon (PA6) spadá do amorfních plastů (standartní plasty)
Zedex 100 spadá do krystalických plastů (horní hranice konstrukční plasty)
Zedex 324 = PEEK - krystalické plasty (vysokotepelné plasty)

Jen pro info
koukám že se v plastikařině objevily nějaké krutopřísné "novinky" :lol:
v prvé řadě mě docela překvapilo, že polyamid je amorfní. Doposud (posledních 80 :lol: let - tj. od roku 1942 kdy byl objeven) se uvádělo, že je semikrystalický.
A u PEEKu, mě naopak překvapilo, že je krystalický - protože jsem si bláhově myslel, že je (opět) semikrystalický.
(PEEK is a semicrystalline thermoplastic )
viz třeba:
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyether_ether_ketone
nebo:
https://www.spectrumplastics.com/about/ ... tallinity/
Ano, sorry, díky za upozornění PA6 není amorfní
- amorfní ... např. PS, PMMA, PC, SAN

A co se týče PEEku , jako sorry ,
ale takové slovní puntičkaření do písmenka navíc a méně , tečky a čárky , datumu
(přesnější čas bys nevěděl ?? měsíc, den , hodina , minuta a sekunda ) ???

Pochopil jsem , někdo si potřebuje pohonit své EGO ... Upřímě tě lituji ...
Och ta Pýýýcha ... peklem dýýýýchá

Navíc , v dotazu nejde o to, kdo je lepší ... rád budu ten horší .
emun
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 10. 2022, 10:09

14. 11. 2022, 10:45

Já bych tu matku chtěl udělat z nejlepšího možnýho materiálu z hlediska hlučnosti a účinnosti, ale musí to splňovat i bezpečnost. Psal jsem že to ponese nejvíc 150kg, ale chtěl bych co největší bezp. faktor. Nepočítal jsem kolik unese trapézová tyč 20mm, ale odhaduju že tunu to snese. Ta matka co jsem dělal ze silonu měla výšku asi 120mm, myslíte toto zatížení snese matka z toho Zedexu? Taky jsem se dočetl že silon teče při dlouhodobém zatížení, vydrží Zedex dlouhodobé zatížení? Ten stůl může zůstat v určité poloze měsíce. Nejde mi o zvětšení vůle, ale aby se závit prostě neutrhl.
A ještě by mě zajímalo jestli by vadilo kdybych matku podélně rozpůlil ( jako u soustruhu). Hlavně kvůli snadnější montáži, taky bych mohl dostavit vůli a zkontrolovat závit.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“