Směr šroubovice závitu na hřídeli hoblovací hlavy

mechanika k motorům
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

22. 2. 2023, 9:59

Přidám se ke kvízu :lol: , taky se mi závit jeví jako pravý. Co se povolení týče určitě nahřát hořákem. Jako nástroj na povolení bych si asi udělal takový hrneček, co by šel volně nasadit na matku. Na čele vyvrtat díry o rozteči kolíků. kolíky už máš vyrobené zlomením vrtáku, nebo obětuj další nedeformovaný. Na čelo hrnečku navařit páku a pak už jen zkusit zabrat.
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

22. 2. 2023, 3:22

Tak jsem si vzal k srdci všechny velectěné rady a postřehy a vydal se s optickou a osvětlovací technikou do hlubin pár desetin Whitworthova závitu. Hra stínů dělá velké divy, záleží na úhlu osvícení. Tím to různě splývá, co je materiál matice a co je šroub. Takže jsem musel nakonec nasadit mikroskop 60x s kolmým osvětlením a evidentně stoupání na matici začíná někde kolem 12 hodiny a proti směru, tedy zleva dolů se rozšiřuje. Při kolmém osvětlení hází to zkosení prasátka. A z pravé strany (od 12 doprava dolů) je na matici stále ostrá hrana až někam ke 4 hodině a zkosení je utopené pod touto hranou, Na té fotce je to vlastně vidět věrohodně. Je to jen dlouhá expozice v šeru bez umělého osvětlení.

A co jsem zkoumal velkou pravotočivou matici s dobrým zabroušením a viditelností náběhu, tak tam je to přesně opačně.

Takže než použiju hrubou sílu navařování a rozřezávání jako poslední možnost, vyrobím zatím přípravek z pořádné aspoň půl metrové tyče tak 30 mm průměr, udělám přesné kolmé otvory a obětuju další vrtáky. Nahřeju lokálně matici a budu to rvát doprava. A pak děj se vůle Boží :-)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

23. 2. 2023, 1:18

Můžeš i na druhou stranu ;-)
Abys ho pak na tu správnou povolil ;-)
Jinak já jsem docela zvědav jak to dopadne.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
miv
Příspěvky: 772
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

23. 2. 2023, 4:22

Marek Zelenka píše: 22. 2. 2023, 3:22 Tak jsem si vzal k srdci všechny velectěné rady a postřehy a vydal se s optickou a osvětlovací technikou do hlubin pár desetin Whitworthova závitu. Hra stínů dělá velké divy, záleží na úhlu osvícení. Tím to různě splývá, co je materiál matice a co je šroub. Takže jsem musel nakonec nasadit mikroskop 60x s kolmým osvětlením a evidentně stoupání na matici začíná někde kolem 12 hodiny a proti směru, tedy zleva dolů se rozšiřuje. Při kolmém osvětlení hází to zkosení prasátka. A z pravé strany (od 12 doprava dolů) je na matici stále ostrá hrana až někam ke 4 hodině a zkosení je utopené pod touto hranou, Na té fotce je to vlastně vidět věrohodně. Je to jen dlouhá expozice v šeru bez umělého osvětlení.

A co jsem zkoumal velkou pravotočivou matici s dobrým zabroušením a viditelností náběhu, tak tam je to přesně opačně.

Takže než použiju hrubou sílu navařování a rozřezávání jako poslední možnost, vyrobím zatím přípravek z pořádné aspoň půl metrové tyče tak 30 mm průměr, udělám přesné kolmé otvory a obětuju další vrtáky. Nahřeju lokálně matici a budu to rvát doprava. A pak děj se vůle Boží :-)
Ještě by bylo vhodné odbrousit tu deformaci jedné díry - mohla by ztěžovat povolení. A nejlepší metoda je povolení rázem (klepnout ve směru dotažení a pak údery ve směru povolení).
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

25. 2. 2023, 4:47

Ahoj, tak sice jsem se připravil se svým přípravkem na ohromný boj, a ve chvíli, kdy jsem se chystal zabrat vší silou, se matka povolila hned na začátku jako nic. Očividně zabralo penetrování závitu pomocí WD-40, doplňoval jsem ho celý týden na čelo matky a mizel. Po povolení byl závit úplně mokrý, tedy se to dostalo skrz. Povolil bych to nakonec asi i sikovkama :-)

Závit je levý. Díky všem za pomoc.
Ložisko povoleno.JPG
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

25. 2. 2023, 8:51

Marek Zelenka píše: 25. 2. 2023, 4:47 ..........
Závit je levý. Díky všem za pomoc.
Tak jsem rád, že jsem to podle obrázku trefil ale prvenství je potřeba připsat Víťovi chb. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

26. 2. 2023, 12:03

Solidní výrobci vyráží na matice s levým závitem šipku směrem povolování.
www.mosaznevyrobky.cz
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 2. 2023, 12:46

origosch píše: 26. 2. 2023, 12:03 Solidní výrobci vyráží na matice s levým závitem šipku směrem povolování.
dobrý nápad ji tam nyní vyrazit ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2023, 12:56

Stačí "L" nebo zápich s profilem V po obvodu.
Aleš Procháska
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 2. 2023, 1:10

Jamkar a par jamiek bud L alebo sipku, potom si niekto bude lamat hlavu ci sipka znamena smer uyiahnutia alebo povolenia :D
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“