Směr šroubovice závitu na hřídeli hoblovací hlavy

mechanika k motorům
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

20. 2. 2023, 5:36

Ahoj všem,

snažil jsem se tuto informaci poctivě vygooglovat v češtině i angličtině, ale nic konkrétního se mi nepodařilo vypátrat. Proto bych rád požádal o radu někoho ve zdejším fóru, možná je to nějaká základní strojírenská (konstruktérská) vědomost. Nejsem strojař.

Pořídil jsem téměř 100 let starou litinovou hoblovku a je nutné vyměnit ložiska uchycení hoblovací hlavy. Ze strany obsluhy je hřídel ukončena v ložiskovém domku a ložisko je přitaženo válcovou maticí se dvěma čelními otvory. Ze strany pohonu je řemenice. Hřídel s hoblovacími noži se otáčí proti obsluze, tedy po směru hodinových ručiček při pohledu ze strany obsluhy.

Nejdřív jsem se matici snažil povolit jako pravotočivou, ale nepohnula se ani o vlas. Pak jsem znejistěl, jestli na hřídeli není levotočivý závit jako je u cirkulárky, aby se matice při provozu nepovolovala. Tímto směrem se taky nepohnula ani o chlup. A teď prakticky nevím, na kterou stranu mám povolovat. Jestli to povoluju nebo utahuju. Mám to tak 50/50 a vlastně nemůžu pokračovat :-)

U cirkulárky je to jasné, tam matice přiléhá přímo na kotouč a s pohybem kotouče by se uvolňovala. Ale v mém případe u hoblovky přiléhá na vnitřní kroužek ložiska, tedy se povolovat teoreticky nemůže (leda při úplném zadření ložiska) a levotočivý závit by možná neměl smysl, ale vážně už nevím.

Tak povolovat po směru nebo proti směru? Toť otázka :-)

Díky všem za případné navedení správným směrem. Zatím to pár dní prostříkávám WD 40 ve svislé poloze, snad se to do toho závitu trochu propenetruje. 100 let je 100 let. Whitworth to jistí.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 2. 2023, 6:14

Fotka té matky by byla?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 2. 2023, 7:33

Možná by pomohlo napsat přesněji i to co je to za stroj - třeba se někde něco najde u někoho i popis nebo část dokumentace.
Nebo ještě lépe i vyfotit
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

21. 2. 2023, 2:39

Jedná se o prvorepublikový celolitinový hoblovací stroj rovnací vyrobený někdy mezi 1920-1930 Továrnou strojů a slévárnou Pokora a Červinka. Šířka 50 cm, délka 200 cm, váha 750 kg.

Foto matice posílám také. Evidentně se do toho někdo už kdysi neúspěšně dobýval, soudě podle zdeformovaných otvorů průměru 6.5 mm, takže tam nepasují ani běžné čepy klíče na takové matice. Stopku HSS vrtáku, který jsem použil jako čep, jsem na tom pouze zlomil :-)
Hoblovka 1.jpeg
Hoblovka -logo.jpg
Hoblovka - lozisko hlavy.JPG
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2023, 2:58

Je to vidět jen z jednoho úhlu, ale podle výběhu závitu to takhle na pohled vypadá jako pravotočivá matka.
Ještě jsem si tam všimnul, že díra v té matce (zakroužkováno) je trochu rozklepaná směrem do hřídele, nevím jaký to má vliv ale mohla by trochu ztěžovat vyšroubování. Ovšem jsou to jen dojmy na pohled :-)
Přílohy
Hoblovka - lozisko hlavy.JPG
Hoblovka - lozisko hlavy.JPG (45.5 KiB) Zobrazeno 1610 x
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 2. 2023, 3:08

Moje zkušenost je, že je potřeba si sehnat pořádné nářadí - zde se pi povedlo sehnat tohle:
https://www.aliexpress.com/item/4000171 ... f19ci2vzeL
Bohužel jak vidno už to není k mání :-(

Jo a souhlasím s Alešem vypadá to na pravotočivou matku
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 2. 2023, 4:05

já ji tedy vidím jako levotočivou = povolovat ve směru hodinových ručiček

roztáčení motoru/válce ji má utahovat a i z toho tipuji levý závit

nicméně lupa přímo na místě by měla rozhodnout
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
gaminn
Příspěvky: 881
Registrován: 23. 6. 2007, 8:26

21. 2. 2023, 5:36

Zdenek Valter píše: 21. 2. 2023, 3:08 Moje zkušenost je, že je potřeba si sehnat pořádné nářadí - zde se pi povedlo sehnat tohle:
https://www.aliexpress.com/item/4000171 ... f19ci2vzeL
Bohužel jak vidno už to není k mání :-(

Jo a souhlasím s Alešem vypadá to na pravotočivou matku
Off topic: tady je ten klíč https://www.aliexpress.com/item/1005004234925674.html . Jestli ho máš a používáš - vydrží to něco? Jsou ty čepy tepelně upravené?
Marek Zelenka
Příspěvky: 8
Registrován: 19. 2. 2023, 10:58

21. 2. 2023, 7:13

Klíčů na tento druh matic jsem za poslední týden prošel pár desítek, nakonec mě zaujal pro své možnosti tento. Ale pořád to nemá pin pro můj účel, tedy 6.5, a taky se obávám, že ho hned na tom zničím. A taky ty piny jsou dost krátké. Dělá se ještě zalomený, aby šel víc dovnitř, ale ten zase nemá vyměnitelné piny.

https://www.primadilna.cz/Nastavitelny- ... d10434.htm

Podle deformace kruhů od soustružení matice směrem ke středu hřídele to vypadá, jakoby to dostalo nějaký velký úder směrem, jakým by se to žádným způsobem povolováním nebo utahováním takhle nezdeformovalo. Jakoby tam někdo zastrčil do jedné díry kolík a pořádně do toho majznul, ale směrem ke středu, ne směrem povolování nebo utahování. A proč by to takhle někdo dělal? Tedy jestli to nakonec takto někdo dodatečně nezajistil, protože se to povolovalo, nebo aby se to nepovolovalo. Tím, že den závit matice zdeformoval namáčknutím na hřídel.

A co bych měl tou lupou konkrétně vysledovat, po čem přesně pátrat? On se tento obrázek dá zvětšit asi na 10 násobek velikosti matice, ale nevím, co hledat.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 2. 2023, 7:22

gaminn píše: 21. 2. 2023, 5:36
Zdenek Valter píše: 21. 2. 2023, 3:08 Moje zkušenost je, že je potřeba si sehnat pořádné nářadí - zde se pi povedlo sehnat tohle:
https://www.aliexpress.com/item/4000171 ... f19ci2vzeL
Bohužel jak vidno už to není k mání :-(
........
Off topic: tady je ten klíč https://www.aliexpress.com/item/1005004234925674.html . Jestli ho máš a používáš - vydrží to něco? Jsou ty čepy tepelně upravené?
Mám - ty piny jsou kalený - mně se to osvědčilo - za tu cenu O.K.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 2. 2023, 7:27

Marek Zelenka píše: 21. 2. 2023, 7:13 Klíčů na tento druh matic jsem za poslední týden prošel pár desítek, nakonec mě zaujal pro své možnosti tento. Ale pořád to nemá pin pro můj účel, tedy 6.5, a taky se obávám, že ho hned na tom zničím. A taky ty piny jsou dost krátké. Dělá se ještě zalomený, aby šel víc dovnitř, ale ten zase nemá vyměnitelné piny.

https://www.primadilna.cz/Nastavitelny- ... d10434.htm

Podle deformace kruhů od soustružení matice směrem ke středu hřídele to vypadá, jakoby to dostalo nějaký velký úder směrem, jakým by se to žádným způsobem povolováním nebo utahováním takhle nezdeformovalo. Jakoby tam někdo zastrčil do jedné díry kolík a pořádně do toho majznul, ale směrem ke středu, ne směrem povolování nebo utahování. A proč by to takhle někdo dělal? Tedy jestli to nakonec takto někdo dodatečně nezajistil, protože se to povolovalo, nebo aby se to nepovolovalo. Tím, že den závit matice zdeformoval namáčknutím na hřídel.

A co bych měl tou lupou konkrétně vysledovat, po čem přesně pátrat? On se tento obrázek dá zvětšit asi na 10 násobek velikosti matice, ale nevím, co hledat.
Ten výměnný pin se dá udělat na míru - potřebuješ 2 - tady doporučuju trpělivost

Dívat se je potřeba na to jak vycházi závit,
Zkus si vzít větší matku a na brusce ji na jedné straně zbrus - uvidíš jak se chová závit na koci u toho zabroušení
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

21. 2. 2023, 7:35

Pokud je závit poškozený, tak to povolit nepůjde.
Matici bych zničil (provrtat a roztrhnout) a nechat udělat novou.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5200
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 2. 2023, 7:42

Podle mne je na obrázku vidět stoupání jednoho závitu - poloha 1 až 4 - a pravděpodobný směr povolení matky.
Jak píše chb a i podle literatury https://marian.fsik.cvut.cz/~kongo/down ... bovice.pdf

Je to tedy závit levý takže se omlouvým za svůj původní nepřesný výrok
Přílohy
Asi stoupání závitu
Asi stoupání závitu
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2023, 7:54

A mně to pořád připadá jako pravotočivý :-)
(chtělo by to se na to podívat ze všech stran, protože to bude asi podobný případ, kdy na fotce jednomu něco připadá jako prohlubeň a jinému jako výstupek)
Aleš Procháska
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

21. 2. 2023, 11:00

Marek Zelenka píše: 21. 2. 2023, 7:13 Klíčů na tento druh matic jsem za poslední týden prošel pár desítek, nakonec mě zaujal pro své možnosti tento. Ale pořád to nemá pin pro můj účel, tedy 6.5, a taky se obávám, že ho hned na tom zničím. A taky ty piny jsou dost krátké. Dělá se ještě zalomený, aby šel víc dovnitř, ale ten zase nemá vyměnitelné piny.
...
Podle mého názoru by bylo nejsnazší na tu matku navařit tyčku a povolit to tou tyčkou. A ještě bych matku předtím namazal a pořádně nahřál. Pak to, myslím, půjde. A i ta matka může zůstat použitelná.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“