Tr 16x4 nebo Tr 20x5 na délku 155cm

mechanika k motorům
simakai
Příspěvky: 14
Registrován: 15. 8. 2012, 4:10

9. 9. 2012, 8:52

Pánové, děkuji za vaše odpovědi, rady a náměty. Jak tu psal pajda: " K řízení teploty zásadně používám PWM a pak je v podstatě jedno co máš za zdroj. (já mam na to trafo 24V/60VA, usměrněné a pořádně filtrované )", měl bych dvě otázky. Jak mám přesně chápat údaj VA? Je to onen výkon, 60W? Tedy, že při zátěži 24 voltů dá maximálně 60/24=2.5A. Pak při zátěži 12 voltů může dát i 60/12=5A? Další otázka je ta pulzně šířková modulace PWM a věta, že je v podstatě jedno, co mám za zdroj. Mohli byste to prosím trochu rozvést? Z praktického hlediska.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7208
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 9. 2012, 10:45

simakai píše:Pánové, děkuji za vaše odpovědi, rady a náměty. Jak tu psal pajda: " K řízení teploty zásadně používám PWM a pak je v podstatě jedno co máš za zdroj. (já mam na to trafo 24V/60VA, usměrněné a pořádně filtrované )", měl bych dvě otázky. Jak mám přesně chápat údaj VA? Je to onen výkon, 60W? Tedy, že při zátěži 24 voltů dá maximálně 60/24=2.5A. Pak při zátěži 12 voltů může dát i 60/12=5A? Další otázka je ta pulzně šířková modulace PWM a věta, že je v podstatě jedno, co mám za zdroj. Mohli byste to prosím trochu rozvést? Z praktického hlediska.
v tomto případě VA=W
trafo 24V/60VA (W) je skutečně stavěno na odběr max. 2,5A, pokud ho zatížíš větším proudem (ten je bez další regulace dán z zatěžovacím odporem ), tím dá (samozřejmě do určité míry) větší výkon a bude se hřát
tj. trafo 24V/60W dá těch 2,5A do zatěžovacího odporu 24/2,5=9,6 ohmu
při zatížení třeba 20 ohm bude zátěž odebírat 24/20=1,2 A, výkon na zátěži bude 24*1,2=28,8W, jinak spočítáno P=U*U/R, tj. 24*24/20=28,8 W
pro jednoduchost jsem v těchto příkladech zanedbal vnitří odpor zdroje atd
tzn. výkon na zátěži můžeš omezit při daném odporu zátěže (toho řezacího drátu)
1) změnou napětí zdroje (ten návrh 60/12=5 je bez dalšího nesmysl), tzn. použít patřičně proudově dimenzovaný běžný regulovatelný zdroj napětí
2) použít k neregulovanému zdroji napětí ( to je to trafo + usměrňovač + vyhlazovací kondenzátory) nějaký, výhodně třeba PWM (šířkově modulovaný) regulátor, jak navrhoval kolega
princip PWM regulace už vysvětlovat nebudu, jdu spát, bez základních znalostí elektriky to stejně nemá smysl.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“