bruska na plocho

"Zdroje tu jsou"
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 10. 2014, 10:19

s použitelností BPH proti BPV ("žralok" nebo "mandl" je to tak jak píšeš
na BPH se daj dělat kouzla
na BPV obrousíš jen plochu, ale za to výrazně rychleji a asi i přesněji, povrch vypadá líp
ta mašinka na fotkách ale asi měla tu "žraločí" hlavu z boku, tzn brousila svislou plochu
velké BPV mají kotouč složený ze segmentů, kamenů, mezi nimi je mezera, proto možná ten výraz "žralok"
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

9. 10. 2014, 10:41

testone píše:s použitelností BPH proti BPV ("žralok" nebo "mandl" je to tak jak píšeš
na BPH se daj dělat kouzla
na BPV obrousíš jen plochu, ale za to výrazně rychleji a asi i přesněji, povrch vypadá líp
ta mašinka na fotkách ale asi měla tu "žraločí" hlavu z boku, tzn brousila svislou plochu
velké BPV mají kotouč složený ze segmentů, kamenů, mezi nimi je mezera, proto možná ten výraz "žralok"
Ano, podle fotek, jak vypadá upínání, jsem to taky tak pochopil. Tj. žraločí hlava se přimontovala tak, že osa byla horizontální a brousila se čelně svislá plocha.

To že je to přesnější a rychlejší by dávalo logiku. Celá plocha se brousí najednou, kdyžto u BPH se musí postupně přisouvat po něco méně než šířkách kotouče. Nevím jak velké BPV, ale ty malé mají navíc jednodušší konstrukci, protože jak jsem pochopil tak stůl je na pevno, jen se zdvihá hlava a přejetí po broušené ploše se dělá točením hlavy kolem osy sloupu.
Jednou byla na eBay.de aukce takové malé 100kg stolní BPV. Prodejce tenkrát nabízel tuším za 100 EUR dopravu do ČR, ale já to vypustil, protože bych právě chtěl BPH kvůli většímu rozsahu použití. Už si přesně nepamatuju, ale mam dojem, že skončila na v přepočtu 20 000,- CZK.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

9. 10. 2014, 10:51

aleshonsa píše:Nevím jak velké BPV, ale ty malé mají navíc jednodušší konstrukci, protože jak jsem pochopil tak stůl je na pevno, jen se zdvihá hlava a přejetí po broušené ploše se dělá točením hlavy kolem osy sloupu.
to je taková nouzovka, jednoduchá jednoúčelová mašinka do autodílen na rovnání hlav
některý maj' i strojní posuv toho kývání
díky malý tuhosti toho sloupu to není nic moc
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 10. 2014, 6:13

Ahoj,
jeden kolega s FN22 mě teď navedl na myšlenku pořídit si místo malé rovinné brusky Kameníčka. Vtip by byl v tom, že vyjma broušení nástrojů, které taky potřebuju, to umí pak právě brousit na plochu, dále pak na kulato a i otvory. Bruska na kulato by se mi taky hodila, takže bych jedním strojem pokryl vše, co potřebuju. Samozřejmě Kameníček asi nebude při rovinném broušení tak tuhý jako třeba i menší rovinná bruska s klasickým obdélníkovým sloupem, ale já zase nemam potřebu tomu nějak nakládat.
Jediné riziko je, že mi BN102 nemusí projít dveřmi - musím jí někde v reálu okouknout jak je velká ta podstavová kostka, která se už nedá dále rozebrat. Pak snad jedině BN101, která je menší, ale nemam k ní manuál, takže nemam představu o rozměrech.
Nevíte prosím někdo jak je to s použitelností N1 na výše zmíněné brousící operace, tj. jestli to umí to samé jako Kameníček, ale v menším rozsahu? Nebo nemáte někdo tip na nějakou podobnou brusku jako Kameníček, ale menší, která by zvládala nástroje, na kulato, na plocho, otvory? Mohl bych se po ní třeba porozhlédnout na eBay.de.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 10. 2014, 6:27

já jsem řešil něco podobného.. BN102ka velká tak jsem koupil její polskou kopii DURD ta se dá rozebrat celkem snadno, základ je kostka tak 700x700x700 naohejbanej svařenej cca 10ka plech vše ostatní je pak menší.. na tom základu je litinová "deska" asi 700x800 jako základna a na tom pak už stůl, vlastní sloup atd.. teď jsem ji někde viděl asi za 15-20 ale je třeba taky tady.. http://stroje.bazos.cz/inzerat/38398401 ... -bn102.php" onclick="window.open(this.href);return false;
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

27. 8. 2019, 4:48

Nazdar,
riešim repas poľskej brúsky na plocho Jotes. Nenájde sa náhodou dobrá duša čo by mi poslala stranu passportu s výkresom uloženia vretena?
Riešil niekto z vás repas vretena, resp. zaškrábavanie puzdier na tejto mrche? :)
Dík
Martin
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“