Soustruh z bazaru

"Zdroje tu jsou"
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 2. 2018, 1:34

Pre mna to ma hodnotu 5E a za to mi to asi nepreda :)
hausnumero
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 10. 2017, 9:18

10. 5. 2018, 5:28

.......
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2018, 12:05

Zdravím páni, (a případně i dámy) :)

jsem zatím stále ve fázi hledání a výběru nějakého vhodného strojíku, přesněji soustruhu a nějak se stále více kloním k tomu, aby to byl poctivý kus staršího železa. Tak sledji co se probírá tady a kde případně něco dobrého sehnat. Jakožto odborníků jsem se chtěl zeptat na váš názor třeba na takovéto nabídky:

https://stroje.bazos.cz/inzerat/9228350 ... na-kov.php

Co vy na to? Díky za jakýkoli názor, podnět, odkaz či případnou nabídku. Zkoumal jsem i "nové" stroje, ale snad kromě značky Warco mě zatím ostatní moc nepřesvědčily. Raději bych asi nějakou TOSku, tak do točné délky max. 1000 mm, to je pro mě až až. No zkrátka o tom potřebuji s někým dalším pokecat a probrat to, znáte to.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2018, 12:30

1.co na tom chceš dělat?
2.jak často ?
3.má tě to v budoucnu živit nebo příživovat?

Kupoval bych jen to na co je alespoň pár náhradních dílů a není to příliš atyp a historik a samozřejmě sehnatelné příslušenství -lunety atd .
Pokud by tě to mělo živit nebo přiživovat tak bych zas tak nešetřil a vyčlenil bych na to tak 60.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 8. 2018, 8:46

Wurm7 píše: 21. 8. 2018, 12:05 Zdravím páni, (a případně i dámy) :)

jsem zatím stále ve fázi hledání a výběru nějakého vhodného strojíku, přesněji soustruhu a nějak se stále více kloním k tomu, aby to byl poctivý kus staršího železa. Tak sledji co se probírá tady a kde případně něco dobrého sehnat. Jakožto odborníků jsem se chtěl zeptat na váš názor třeba na takovéto nabídky:

https://stroje.bazos.cz/inzerat/9228350 ... na-kov.php

Co vy na to? Díky za jakýkoli názor, podnět, odkaz či případnou nabídku. Zkoumal jsem i "nové" stroje, ale snad kromě značky Warco mě zatím ostatní moc nepřesvědčily. Raději bych asi nějakou TOSku, tak do točné délky max. 1000 mm, to je pro mě až až. No zkrátka o tom potřebuji s někým dalším pokecat a probrat to, znáte to.

Nojo,asi nejzákladnější je,že kolega je z Volmanovic,tzn. nemůže koupit nic jiného,než svojí domovskou značku,aby ho Josef nechodil po nocích strašit..
Proto i ten soustruh,co má v příspěvku je Volman (opravte mně L27 ?).
Za mně- dobrá volba,pokud to není nějaký šrot,což se sice z fotky nepozná,ale je to v Čechách,tak jaký problém se na to domazat juknout?
Ad velikost-na velké mašině dvojku šroubek vytočíš,ale na emence kardanku z auta nepřetočíš.. Tím chci jen napsat,že malé soustruhy jsou mnohdy dražší než větší..Pokud je místo,o moc víc elektriky to nesežere..
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

21. 8. 2018, 8:58

A nechceš ještě projit net? Potkal jsem během tydne 2x SV18, a asi 3xSU50, všechno kolem 30tis. 2 16k20 kolem 40ti. U tý jedný mě až zamrzelo, že už jednu mám. Snažil bych se v rámci ceny dostat rokama co nejmlaději/stav.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 9:27

fmodel píše: 21. 8. 2018, 12:30 1.co na tom chceš dělat?
2.jak často ?
3.má tě to v budoucnu živit nebo příživovat?

Kupoval bych jen to na co je alespoň pár náhradních dílů a není to příliš atyp a historik a samozřejmě sehnatelné příslušenství -lunety atd .
Pokud by tě to mělo živit nebo přiživovat tak bych zas tak nešetřil a vyčlenil bych na to tak 60.
Moc díky za super názory a jasnou podporu i poměrně velmi důležité otázky, které je skutečně třeba si položit. Takže se mnou to je páni zhruba takto:
add 1 - po letech se "vracím" k řemeslu, chtěl bych jednotlivé zakázky, specialitky později nějaké své výrobky. Zatím netuším.
add 2 - nejprve "po práci" a "občas" a doufám že později stále častěji až úplně denně :)
add 3 - ANO :)

Ty dotazy a odpovědi jsou docela dost propojené, to je asi každému jasné, no jsem ve fázi, kdy se na ně blbě odpovídá. Ale i tak jsem za tuto komunikaci vděčný, protože je třeba ji probrat. A taky je mi docela jasné, že případné zakázky z nebe nespadnou, ale rozjíždět je úplně bez mašiny nejde a pořídit něco "zatím" nebo "menšího" by bylo tak na hobby použití, ale to zas můj záměr není. Tak se nechci uvařit na tom, že pak nebude technologie stačit. No vlastně to tady někde další kolega píše taky hezky a trefně.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 9:44

david.1 píše: 21. 8. 2018, 8:46
Wurm7 píše: 21. 8. 2018, 12:05 Zdravím páni, (a případně i dámy) :) .......
......
jsem zatím stále ve fázi hledání .......
znáte to.

Nojo,asi nejzákladnější je,že kolega je z Volmanovic,tzn. nemůže koupit nic jiného,než svojí domovskou značku,aby ho Josef nechodil po nocích strašit..
Proto i ten soustruh,co má v příspěvku je Volman (opravte mně L27 ?).
Za mně- dobrá volba,pokud to není nějaký šrot,což se sice z fotky nepozná,ale je to v Čechách,tak jaký problém se na to domazat juknout?
Ad velikost-na velké mašině dvojku šroubek vytočíš,ale na emence kardanku z auta nepřetočíš.. Tím chci jen napsat,že malé soustruhy jsou mnohdy dražší než větší..Pokud je místo,o moc víc elektriky to nesežere..
To "david.1" - take nebudu chodit kolem horké kaše nebo mlžit, ale přesná trefa do černého, přiznávám :) Super, Davide přesně jsi mě ohalil. Ano, jsem skutečně z Volmanovic, nevíc to tak opravdu i cítím a vnímám tedy srdcově vnitřně to bude pro mě složité, fakt se primárně kloním k "našim" mašinám.

Navíc tedy abych to upřesnil úplně a kápnul božskou, tak jsem 2x vystudovaný poctivý strojař. Tím myslím střední odborná s maturitou, pochopitelně v TOS Čelákovice a pak ČVUT katedra strojírenství. K tomu praxe TOS Čelákovice, různě postupně soustruh, fréza, pak horizontkař, přesná dílna, nakonec OTK, kontrola a měrové středisko. Tam jsem působil na součadnicovém měřícím přístroji OPTON. Na montáži škrabání ložat a kruhových stolů na OHA, OFA apod., montáž MN 80tek (když si vzpomenu, kolik stovek se jich mrskalo měsíčně!) a toho materiálu všude kolem! Včera jsem si kupoval 2 upínky a šrouby a málem jsem u toho omdlel, tam toho byly bedny. No nic, to nesouvisí.

A jinak s tím dvojkou šroubkem a klikovkou jsi to trefil přesně, takhle nějak to vidím a češím, no a proto mám teď to dilema jak prase :) Ať to je nebo není jakkoli a komukoli divné, tak se chci k tomu vrátit. Trochu nebo úplně. Protože když vidím řemeslo dnes, tak bych plakal...
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 9:49

DwPetr píše: 21. 8. 2018, 8:58 A nechceš ještě projit net? Potkal jsem během tydne 2x SV18, a asi 3xSU50, všechno kolem 30tis. 2 16k20 kolem 40ti. U tý jedný mě až zamrzelo, že už jednu mám. Snažil bych se v rámci ceny dostat rokama co nejmlaději/stav.
Ano chci. Nebo spíše to stále dělám a procházím všechno možné už asi 3 měsíce. Nechci to uspěchat, je to pro mě poměrně dost zásadní. S tím ale souvisí i další záležitosti jako prostory a další vybavení, stroje a nástroje. Máš pravdu, dost mašin je v pěkném stavu a za akceptovatelné ceny. Nechci šetřit na úkor čehokoli. Rozpočet na soustruh je u mě dejme tomu mezi 50 - 100k, ale nechci vzít ranec peněz a nacpat to prvnímu překupníkovi.

Každopádně ti moc děkuji za názor, tak nějak to vidím stejně. Ono je to vlastně tak, že pochopitelně paralelně s tím řeším i frézku...
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 10:32

Wurm7 píše: 22. 8. 2018, 9:27
add 1 - po letech se "vracím" k řemeslu, chtěl bych jednotlivé zakázky, specialitky později nějaké své výrobky. Zatím netuším.
add 2 - nejprve "po práci" a "občas" a doufám že později stále častěji až úplně denně :)
add 3 - ANO :)

Pokud to budou kusovky bez drcní času tak díky závitování a náhradním dílům bych šel do SV18 RA ještě lépe RD a upravit elektriku výměnou SS FM za moderní -ty RD nebudou tolik jetý protože měli občas el problémy a staří fachmani radši klasiku .
Pokud budeš chtít trochu sériovost tak SUI 40 ale taky nejlíp s elektronikou -ta taky měla mouchy a moc nalítáno mít nebude ,výměna FM a nějaký další vymoženosti jako jednoduchý řízení bys do toho nacpal a byla by z toho produktivní mašina .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

22. 8. 2018, 10:39

Ty hele, a když tak čtu kde si všude dělal a na čem, neděláš si tak trochu prdelky? Lidi co prošli půl života strojírenskou fabrikou obvykle nemají problém s výběrem stroje.

Je tu vlákno zajímavé soustruhy, když se něco objeví, hážu to tam. S rozpočtem co máš není problém. Máš to domů, takže nepotřebuješ silnej motor, s tím souvisí jistič. Motor se dá vyměnit za menší, nebo přidat menič. O něco vhodnější mě přijdou domů mašiny se spojkou, kde motor běží pořád jedním směrem a v jednom kuse se nezapíná. Přes překupníky nic nekupuj, pokud to nebude za normální cenu.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

22. 8. 2018, 10:41

Jo, vidím to stejně jak fmodel, akorát bych šahl raději po metrový SUI 50, než po SV.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

22. 8. 2018, 11:00

DwPetr píše: 22. 8. 2018, 10:39 Ty hele, a když tak čtu kde si všude dělal a na čem, neděláš si tak trochu prdelky? Lidi co prošli půl života strojírenskou fabrikou obvykle nemají problém s výběrem stroje.
Teď nevím, jestli to je tady nějaký vstupní test, nebo pokus o to mě vytočit. Ne, tak to si opravdu prdelky nedělám, k této katerii lidí nepatřím. A věř mi, nemám ani důvod si cokoli vymýšlet. Já jsem ale půl života strojírenskou fabrikou neprošel. Jen asi čtvrtinu: SŠ 4 roky + VŠ 5 let + praxe 6 let. To je dohromady 15 roků ve strojařině včetně škol (roky 1979 až 1994). Od 1994 do současnosti jsem v oboru tiskových technologií. To je 22 let. Je to málo nebo hodně? Už jsem zde dostatečně prolustrovaný? :D Pokud by se i toto snad někomu nezdálo, pochyboval a potřeboval další důkazy, existují aplikace jako např. profesní portál LinkedIn, tam si mě lehce najdeš a můžeš se mrknout, jak to se mnou bylo. Jo a je mi 53 let. To kdyby chtěl někdo počítat.

Nezdá se mi na tom nic špatného, že se po 22 letech začnu zajímat o to, kam se co posunulo, když jsem z toho vypadl, podle mého na docela dlouhou dobu. Proto prostě mám problém, ptám se a chci se zorientovat ve strojích. Už se o nich zase můžeme bavit? :D

Jinak díky určitě za informace, co dáváš sem i do jiných vláken. Už jsem si toho dost prošel. Prostě jak jsem psal, na ty věci nespěchám, nechci to ukvapit, tak čtu, hledám ptám se... nic víc.

A už do mě nerýpej :) :) :)
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

22. 8. 2018, 11:14

Nono, zase jsem tolik neřekl. Za těch cca 20let se stalo to, že se fabriky hromadně zbavovali konvenčních strojů a přecházely na cnc automaty, kde dosahovaly větší produktivity, a nepotřebovali tolik lidí k nim, tam kde stálo 12 SV18 v řadě, tak tam je teď jeden automat. Takže prakticky se doma v dílně nic nemění. To co se trochu posralo je to, že zatím co se tenkrát mašiny házely do šrotu, nikdo je nechtěl a stálý pár korun, tak dneska se staly předmětem spekulu a jsou na nich vyšroubovaný ceny do nesmyslných výšek, vzhledem ke stavu.

Když chceš domů dvě mašiny, potřebuješ vědět, že v dobrým stavu jsou jen kecy, to je jen novej, nebo po opravdový GO ve fabrice, jinak jsou to většinou jen zmatlaniny na oko. Potřebuješ je koupit za normální cenu, protože překoupená mašina je jen dražší. Takže musiš mit peníze doma, auto před barákem, zjištěný možnosti naložení, dopravy a hned jednat. Obykle jsou dobrý kupy ten den pryč.
Naposledy upravil(a) DwPetr dne 22. 8. 2018, 11:22, celkem upraveno 1 x.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

22. 8. 2018, 11:19

ta změna profese neni špatná člověk prostě uzraje a časem zjistí že dosavadní práce je jen rutina, která mě moc nenaplňuje.
Taky mám strojařské vzdělání, a dlouhé roky jsem na strojích nedělal nicméně jsem v častém kontaktu s nástrojárnama, které nám dělají formy, nebo je pro ně zkouším tak jsem z toho nevypadl zcela.
Před asi 14-ti lety jsem si pořídil první vlastní stroj teď jich je mnohem víc nicméně mám to je pro udržbářské či servisní práce.
Prostě nerad jsem za někým chodil a pracně vysvětloval jak má být onen díl vyrobený, tak jsem postupně vybavil dílnu.
S výběrem moc neporadím jedna věc je dost specifické vlastnosti konkrétních typů strojů a druhá věc je stav konkrétního kusu.
Dělat kompletní generálku zabere spoustu času a peněz. některé díly prostě nejsou atd.
je lepší si připlatit a koupit soustruh s kaleným ložem a v dobrém stavu, než vzít stařičký volmánek, který nedám do perfektního stavu co se přesnosti týká.
kluci mají teď v nástrojárně sui-ko po generálce z Trenčína a je fakt udělaný pěkně stál jsem u něj včera a zkusil ho....
můj dlouholetý kamrád nástrojař říká nejlepší je mít soustruh R5- a k tomu 18-ku sám to tak ve firmě má a já taky.

Pokud se jedná o výrobu i malých dílů tak k tomu ještě něco menšího
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“