Soustruh Zelenda UZ-4

"Zdroje tu jsou"
Odpovědět
Železný dědek
Příspěvky: 3
Registrován: 22. 1. 2018, 5:56

27. 1. 2019, 5:12

Zdravím všechny fandy strojařiny. Tyto stránky sleduji asi tři roky, od doby kdy jsem začal schánět soustruh. Byl jsem stále na Bazoši, ale pořád nic vhodného nebylo. Začal jsem uvažovat o koupi čínského soustruhu. Až jednou pozdě večer se objevil soustruh jaký jsem si představoval, co se týče velikosti, nachtěl jsem žádného mastodonta, ani předělaného transmisáka. Okamžitě jsem na číslo volal a soustruh zamluvil. Ten byl kupodivu ještě volný. Ráno jsem na místo vyrazil a mašinu koupil. Tam jsem zjistil, že se jedná o překupníka. Stála 25000 kč. Dnes si myslím, že cena byla přiměřená, když vidím kolik lidi požadují např. za MN 80 . Stále považuji za zázrak, že jsem stroj získal. Na soustruhu jsem rok pracoval a vrazil do něj ještě 7000 kč za ložiska.řemeny,dvuotáčko-vý motor, barvu, tmel. Musel jsem nechat vyrobit 4 výměnná kola, která chyběla, lunetu mám pouze pevnou a ještě jsem ji musel upravit, protože byla z jiného stroje. Na stroji nebyl jediný ští-tek, takže nevím kdy byl vyroben. Myslím , že asi na konci války. Stroj není příliš opotřeben. Na loži jsem naměřil projetí 0,05 mm. Zřejmě někdy prošel generálkou. Na stroji jsem proved řadu úprav. Nejdříve jsem na saně vyrobil stírátka, pojezd suportu jsem vybavil noniusem, který jsem dal též na koníka. Hřídele převodové skříně byly utěsněny jen filcovými kroužky, takže olej po několika dnech vytekl. Tento nedostatek jsem odstranil tak, že jsem víka ložisek předělal na simerinky. jsem musel vyrobit nové štítky. Popsal jsem zde jen ty největší závady, protože stroj byl celkově zfušovaný. Dnes mám stroj se kterým jsem spokojený.
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“