Vrtačka Buchar Prague

"Zdroje tu jsou"
Odpovědět
z0000k
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 4. 2019, 7:18

22. 4. 2019, 7:45

Zdravím. Nevíte někdo něco o této rádoby vrtačce, nebo nemáte někdo tehdejší prospekt, tipuji to na rok 1915 + -. Google mě nic nanašel. Na ramenu je Buchar Prague. Foto přikládám.
Přílohy
DSC_0088.JPG
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

22. 4. 2019, 8:59

A co k té vrtačce potřebuješ? To umí jen zapnout/vypnout. Z fotky to vypadá, že to ani kužel ve vřeteni nemá. Sloup slabý, upevnění stolu chatrné. Požitelné asi na dřevo, čemuž ale díky zpřevodování nebudou odpovídat otáčky. Motor evidentně nepůvodní. Možná, že jediný původní díl bude to rameno s nápisem Buchar.
Já myslím, že k té vrtačce se nedá sehnat nic, protože je to napůl samo domo. Ale můžu se mýlit
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
z0000k
Příspěvky: 11
Registrován: 22. 4. 2019, 7:18

23. 4. 2019, 5:25

Zajímá mě něco o fy Buchar z Prahy, pro koho tu vrtačku vyráběli, rok výroby. A jestli náhodou někdo nemá obrázek originálu,
např. z ročenky klempíře, truhláře , kde
firmy své výrobky inzerovali. Nebo jestli někdo nemá vrtačku v původním stavu.
Na vrtání to nemám, koupil jsem to jako industriální dekorativní prvek do dílny, neboť nevím co s volným místem. :D
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 4. 2019, 8:39

Za první republiky vycházely technické týdeníky. Obdoba naší annonce a častečně info o novinkách. Jsou tam stovky podobných mikro firmiček, které vyráběly a prodávaly podobné stroje. Mám je cca od 1900-1920. Praděda provozoval patentovou kancelář, tak logicky musel sledovat co se na trhu mihne a díky bohu všechno nechával svazovat do uhledných knih. Dokonce se dochovala i písemná komunikce např. s Fantiškem Ringhofferem, který si registroval svoje patenty. Je to neuveřitělně zajímave čteni, hlavně v oblasti strojů. Například stroj na výrobu třychtýřu, hrnců, škopků či stovky vrtaček, frézek a soustruhu. NKP určiě má taky, ale hledat bych tam nechtěl :-) Snad jednou v 80 letech to celé načtu :-(
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“